Būk savimi! Eglė Luotytė: „Tai plonytė riba tarp savivertės ir puikybės“

Ilgą laiką galvojau, ką man reiškia buvimas savimi. Tiesą pasakius, anksčiau apie tai per daug nemąsčiau, tačiau kiti žmonės uždavė labai gerų klausimų, privertusių susimąstyti mane ir, tikiuosi, priversiančių susimąstyti kitus.
Eglė Luotytė
Eglė Luotytė / Asmeninio archyvo nuotr.

Taigi, kas apskritai yra ta skambioji frazė „būk savimi“? Drąsą reikšti savo nuomonę, nepaisant nieko? Nepaisant kitų žmonių norų, lūkesčių, nuomonės? Visiškai netiesa.

Drąsa būti savimi man reiškia visų pirma gebėjimą priimti save tokį, koks esi. Dar tiksliau – mylėti save, bet ne ta narciziška meile, bet ta, besąlygiška. Mylėti save veidrodyje, mylėti save draugų būryje, mylėti būnant su savimi, su nieku nesilyginti. Tačiau žinau, kad tai yra be galo sunku, nes juk dar mokykloje išmokstame patys save lyginti su kitais. Jei gavai 10-uką – gerai, taip ir turi būti. Jei gavai 8-uką – o kodėl Petras gavo daugiau už tave? Gebėjimas įvertinti savo galimybes, priimti save netobulą, ne patį geriausią iš geriausių – tai yra pirmasis žingsnis link buvimo savimi.

Buvimas savimi yra tada, kada tu žinai pagrindines savo gyvenimo vertybes ir veiki vadovaudamasis jomis. Jei tau vertybė – būti geru ir sąžiningu žmogumi, tai kad ir kas benutiktų, kokia situaciją ištiktų, turi toks išlikti.

Kartą diskutavome su drauge. Ji teigė, kad dažnai nepasako savo nuomonės, nenorėdama sukelti nepatogios situacijos. Aš labai nustebau: pasakiusi savo nuomonę nė karto nesukėliau jokio konflikto ar kivirčo. Tad gal esminis skirtumas yra tarp to, ką pasakai ir kaip pasakai? Abi sutikome, kad visgi gebėjimas vadovautis vertybėmis, savo ir artimųjų, mums tik padeda būti savimi. Žinoma, yra plonytė riba, kurią kartais galime peržengti susierzinę ar apimti streso. Tačiau net gebėjimas rodyti savo emocijas, ne tik geras ir blogas, yra drąsa būti savimi.

Žmogus toks sutvėrimas, labai greitai prisitaikantis, priprantantis ir prisiderinantis. Kaip sakydavo mano lietuvių kalbos mokytoja, “plaukia kaip š... pasroviui”. Todėl, kad taip patogiau, patogu būti nematomu. Tačiau labai nepatogu ir pradžioje sunku yra būti savimi: tokiam, koks esi, ir nebijoti, jei kam nors tai kliūva ar nepatinka.

Apskritai kitų nuomonė apie mus yra tik jų reikalas ir neturi nieko bendro su mumis.

Todėl taisyklė, kuria vadovaujuosi aš, vis primindama sau kaip svarbu būti savimi: kokios mano vertybės? Nesielk su kitais taip, kaip nenorėtum, kad su tavimi elgtųsi, mokėk pasakyti ne, sakyk „nenoriu“ vietoje „neturiu laiko“ ir būk atviras – visiems geras nebūsi, bet nebūk ir bjaurus.

Apskritai mūsų aplinka, žmonės, kurie mus supa, įvykiai ir nutikimai yra niekas kitas kaip mūsų pačių atspindys. Tad jei aš gyvenu santarvėje su savimi ir aplinka – aplinka gyvena santarvėje su manimi. Jei aš meluoju sau, kiti taip pat man meluos.

Man labai patinka skandinaviška filosofija ir gyvenimo būdas: nei vienas nėra geresnis už kitą.

Man labai patinka skandinaviška filosofija ir gyvenimo būdas: nei vienas nėra geresnis už kitą. Visi yra lygūs visomis prasmėmis. Štai kodėl šios šalys – laimingiausios pasaulyje. Žmonės yra savimi, nebandydami savęs lyginti su kitais ar dar blogiau – išaukštinti savęs žemindami kitus.

Būti savimi – tai būti sąžiningu, atviru, drąsiu ir atviru, gyventi harmonijoje su savimi ir pasauliu.

Dėkingumo dienoraščio sumanytoja Eglė Luotytė, dekingumodienorastis.lt


15min GYVENIMAS kartu su „Gerų emocijų namais“ vykdo projektą „Būk savimi!“.

Visus projekto tekstus galite rasti ČIA.

Gal teko keisti profesiją, nes suvokėte, kad jūsų pašaukimas – daryti visai ką kita? O gal sėkmingai kopusi(-ęs) karjeros laiptais suvokėte, jog laimingiausia(s) jaučiatės, stebėdama(s), kaip auga jūsų vaikai, ir jais rūpindamasi(s)? O gal buvimas savimi – tai sprendimas nesusilaukti vaikų, neapsikrauti daiktais ir pasitenkinti tuo, ką turite?

Rašykite, lauksime jūsų istorijų (gali būti ir anoniminės, pakeistu vardu). Įdomiausių tekstų autorių lauks prizas – Kamilos Golod knyga „Drąsa būti savimi“. Mūsų adresas gyvenimas@15min.lt.

15min koliažas/Kamila Golod ir jos knygos viršelis.
15min koliažas/Kamila Golod ir jos knygos viršelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų