Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Joneliūnienė: moterys, kodėl užuot bendradarbiavusios kartais renkatės pavydą ir konkurenciją?

Geresnė, daugiau pasiekusi, sumanesnė, gražesnė ar gudresnė, o dėl šių priežasčių ir grėsmingesnė konkurentė, kurią verčiau pašiepti nei išmokti keletą vertingų pamokų? Kiek daug tokių pavyzdžių matau, kai didžiausiu akmeniu po kaklu tampa konkurencinis pavydas, užkertantis kelią pozityvioms pergalėms, kurių moterys galėtų pasiekti bendradarbiaudamos.
Dovilė Joneliūnienė
Dovilė Joneliūnienė / Mariaus Kazakevičiaus nuotr.

Arizonos universiteto vadybos prof. Allison Gabriel tyrimas atskleidė, kad šis reiškinys (kartais vadinamas „Bitės karalienės sindromu“) yra labai realus ir kad moterys dažnai viena kitai yra piktesnės nei vyrai. Tyrimas buvo pagrįstas trimis apklausomis, kuriose dalyvavo keli šimtai žmonių.

Moterys, tai kodėl užuot bendradarbiavusios kartais renkatės pavydą ir konkurenciją?

A.Gabriel teigimu, konkurencija tarp moterų, priešiškumas viena kitai daro tiesioginę neigiamą įtaką jų darbo rezultatams, o kai kuriais atvejais net sveikatai. Moterys, tai kodėl užuot bendradarbiavusios kartais renkatės pavydą ir konkurenciją? Jaučiatės nesaugios ir neužtikrintos savimi?

Kai moteris sužino apie kitos moters galią, grožį ir (arba) talentą, ji turi kelis pasirinkimus – pavydėti arba žavėtis. Sutikite, kad žavėtis gali tik tos moterys, kurios pačios nesėdi vietoje, o siekia savo tikslų, žino, kaip sunku yra siekti karjeros, realizuoti savo talentą, įveikti įvairias kliūtis. Tokios moterys supranta sunkaus darbo kainą, neturi laiko ir energijos pavydui, todėl žavisi į save panašiomis moterimis – tokiomis, kurios užuot verkusios verčia kalnus.

Nepasitikinčios savimi moterys, kurios jaučiasi nesaugios, vietoj žavėjimosi dažniau apkalbės, pasijuoks ar pašieps savo „konkurentę“, o kai kuriais atvejais bandys kopijuoti. Šios moterys nenuilstamai stengiasi sukurti save tokią, kokia ji nėra, pagrįstą kažkieno svajonėmis, planais ir tikslais. Įsivaizduokite, kokios energijos ir kiek pastangų tam reikia, o svarbiausia – dažnai tos pastangos yra beprasmės, nes mes tiesiog negalime būti kito žmogaus „copy-paste“.

Kaip skatinti sveiką konkurenciją?

Skirtumas tarp sveikos ir nesveikos konkurencijos atsiranda dėl jūsų požiūrio: tai draugiška ar grėsminga? Sveika konkurencija gyvenime gali būti net naudinga dėl to, kad paskatina mus tobulėti, daugiau dirbti, peržengti suvokiamas kliūtis ir stengtis būti geriausiais. Tai mus motyvuoja, ugdo atsparumą stresui, o kartu ir padeda pažinti save.

Pasimėgaukite kitų sėkme – emocinio intelekto ir empatijos ugdymas gali padėti pasidžiaugti kito žmogaus sėkme, teigiamai žiūrėti ne tik į savo pergales, bet ir į pralaimėjimus.

Nustokite lyginti save su kitais. Daugeliu atvejų, kai esate konkurencinėje aplinkoje, gali būti sudėtinga nelyginti savęs su kitais. Tačiau svarbu grįžti prie pagrindų ir prisiminti vaikystėje išmoktas pamokas: galite kontroliuoti tik save, o ne kitus. Norėdami pasiekti pažangos, turėtumėte konkuruoti su savimi, o ne su kitais.

Kurkite grįžtamąjį ryšį ir palaikykite viena kitą

Žinote, atlikau labai smagų eksperimentą. Pradėjau sakyti komplimentus moterims. Darbo susitikimai, konferencijos, parduotuvės – nesvarbu, kokioje vietoje. Atrodo, pagirti pažįstamą ar nepažįstamą moterį paprasta, bet jūs pabandykite ir pažiūrėkite, kokia reakcija – grįžtamasis ryšys. Moterys taip nustemba! Kodėl?

Todėl, kad bent jau Lietuvoje, tikrai neįprasta sakyti komplimentus viena kitai. Jūsų gražūs plaukai, puikus stilius, kokią puikią idėją pasakei, tu labai maloni – tokie žodžiai moteris įkvepia ir kaipmat nuspalvina visą dieną.

Šaltiems lietuviams tai keista ir sakyti, ir išgirsti, tačiau juk kaip gera kitiems praskaidrinti nuotaiką. Ir kalbu ne tik apie išorinį grožį. Lietuvoje turime tiek daug talentingų moterų, kurios susibūrusios gali nuveikti daug svarbių ir ypatingų darbų. Tad vietoj neigiamų emocijų ir pavydo pasitelkite pozityvą ir motyvaciją – taip padarysite gerą darbą ir sau, ir kitiems.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais