Kokios priemonės padeda motyvuoti darbuotojus? Jų gali būti labai įvairių – siekti geresnių rezultatų skatina toli gražu ne tik didesni atlyginimai ir premijos. Vadovams labai svarbu pademonstruoti lyderystę ir įkvėpti savo pavyzdžiu bei parodyti asmeninį dėmesį kiekvienam darbuotojui, taip pat – puoselėti komandinę dvasią.
Štai dar 24 idėjos, kaip galima kasdien įkvėpti darbuotojus ir išsaugoti jų motyvaciją:
1. Suteikite individualių atsakomybių
Padėdami kiekvienam darbuotojui siekti asmeninių tikslų, vadovai padeda komandos nariams išsiugdyti savarankiškumą. Be to, vadovui atsiveria galimybė pabūti patarėju, skatinančiu ir stiprinančiu kiekvieno komandos nario stipriąsias puses. Dažnai darbuotojai jaučiasi vertinami ir palaikomi, kai žino, kad įmonės vadovybė jais pasitiki ir prisiima atsakomybę už kiekvieno komandos nario sėkmę.
2. Pasitikėkite komanda
Suteikite komandai galimybę padėti jums vadovauti įmonės procesams. Pavyzdžiui, galite paprašyti darbuotojų grupės prisidėti prie kokios nors naujos iniciatyvos arba leisti jiems drauge dirbti prie projekto tik su minimalia jūsų priežiūra. Suteikdami daugiau laisvės parodysite, kad pasitikite komanda, kuriai skirta atlikti darbą.
3. Skatinkite komandinį darbą
Darbuotojai, drauge siekiantys bendro tikslo savo profesinėje veikloje dažnai laikosi aukštesnių standartų. Tarpusavio atskaitomybės skatinimas dirbant komandoje ir paprastai motyvuoja žmones atlikti užduotis greičiau ir siekti aukštesnės kokybės. Suteikite komandos nariams galimybę apmąstyti darbus bei rezultatus ir pateikti atsiliepimų vieni kitiems.
4. Suplanuokite komandos formavimo veiklą
Pasistenkite reguliariai organizuoti komandos formavimo renginius – tai padės sustiprinti bendradarbių tarpusavio ryšį. Suteikite darbuotojams galimybę pabendrauti ne tik atliekant įprastas užduotis biure – tai gali būti veiksmingas būdas pakelti jų motyvaciją. Tinkama komandos formavimo veikla padeda atrasti ir „įdarbinti“ kiekvieno grupės nario stipriąsias puses, skatina bendradarbiavimą, stiprina grupės narių tarpusavio ryšius ir leidžia kiekvienam atskleisti savo individualumą.
5. Užtikrinkite gerą atmosferą darbe
Bendraudami su komanda ir žodžiu, ir raštu, nepamirškite pozityvumo. Teigiamas požiūris yra užkrečiamas, ypač tarp kolegų, kurie bendradarbiauja glaudžiai. Teigiama atmosfera darbe taip pat skatina bendradarbiavimą ir padeda komandos nariams priimti savo klaidas kaip mokymosi proceso dalį.
6. Būkite atviri
Vadovai gali motyvuoti darbuotojus parodydami, kad rūpinasi jų gerove. Net dalyvaujant svarbiuose aukšto lygio susitikimuose ir skiria laiko biudžetui planavimui bei mokymams, taip pat svarbu nepamiršti skirti laiko savo komandai, su jumis dirbančioms asmenybėms. Jei reikia, pakoreguokite savo tvarkaraštį, kad rastumėte laiko pasikalbėti su darbuotoju, kuris nori su jumis aptarti jam rūpimą klausimą. Taip pat palikite laiko neplanuotiems susitikimams ir praneškite darbuotojams, kai būsite laisvas, kad jie žinotų, jog gali į jus kreiptis.
7. Apdovanokite darbuotojus
Atlygio sistemos – smagus ir malonus būdas motyvuoti kolektyvą. Apdovanojimas gali būti dovanų kortelė į to asmens mėgstamą restoraną, skanėstai ant stalo arba papildomas laisvadienis. Pabandykite rasti tokį būdą palepinti darbuotojus, kuris patiktų daugumai komandos narių. Apdovanojimai gali paskatinti darbuotojus, tačiau smulkios dovanėlės taip pat naudingos – jos parodo, kad darbdavys vertina savo komandą.
8. Pasidalykite atsiliepimais
Vienas veiksmingiausių būdų išlaikyti darbuotojo motyvaciją yra dalintis atsiliepimais, susijusiais su jo veikla. Žinojimas, kur tavo stiprioji pusė, o kur dar gali tobulėti, dažnai įkvepia nesustoti ir judėti pirmyn. Naudingos įžvalgos taip pat gali paskatinti keisti savo darbo procesus ir ateityje įdėmiau panagrinėti savo rezultatus.
9. Pasirūpinkite, kad biure būtų jauku ir patogu
Darbo erdvės funkcionalumas ir išdėstymas gali turėti įtakos darbuotojų motyvacijai. Apsvarstykite, kas geriau – atviro plano biuras ar aukštomis sienelėmis atitvertos erdvės, ir kaip komandai geriau dirbti – kartu ar individualiai. Darbo aplinką galima patobulinti įvairiai – pavyzdžiui, skirti tam tikrą erdvę stalo žaidimams arba įrengti biblioteką, nemokamų užkandžių kampelį ir pan.
10. Skatinkite pertraukėles
Pertraukėlė, kad ir trumpa, leidžia atsitraukti nuo savo stalo ir atšviežinti mintis. Po jos lengviau grįžti prie darbų su nauju užsidegimu ir lengviau bei kokybiškiau užbaigti konkrečią užduotį. Paraginkite darbuotojus išeiti pasivaikščioti po biurą ar lauke, užkąsti bendroje kavinėje arba pavartyti knygų ar žurnalų jaukioje poilsio zonoje.
11. Leiskite kartais dirbti nuotoliniu būdu
Hibridinis darbo modelis gali reikšti, kad, pavyzdžiui, vieną dieną per savaitę leidžiama dirbti ne biure, o kitoje pasirinktoje vietoje – namuose ar netoliese esančioje kavinėje. Nuotolinio darbo dienos taip pat gali padėti žmonės susiplanuoti kitus reikalingus darbus, pavyzdžiui, būsto remonto ar apsilankymą pas gydytoją viduryje dienos. Darbuotojai jaučiasi labiau motyvuoti, kai gali pakeisti aplinką ir žino, kad vadovas pasitiki jų įsipareigojimu atlikti užduotį.
12. Viešai pagirkite darbuotojus
Daugelis žmonių apsidžiaugia, kai įmonės vadovybė ar kolegos pripažįsta jų pasiekimus ir pagiria juos už gerą darbą. Darbuotojams svarbu jausti, kad kažko pasiekė ir kad bendradarbiai vertina jų indėlį. Viešas vieno ar kito komandos nario nuopelnų pripažinimas motyvuoja ir kitus, nes jie pamato, kad taip pat galės sulaukti pripažinimo, taigi labiau stengiasi – tai gali padėti padidinti bendrą organizacijos produktyvumą.
13. Skatinkite sveiką konkurenciją
Draugiškos varžybos tarp bendradarbių gali pasitarnauti kaip motyvas labiau pasistengti. Galite surengti konkursą tarp skirtingų komandų, kuris ne tik paskatins darbuotojus siekti didesnio produktyvumo, bet ir suteiks galimybę švęsti komandos pergalę. Konkursai ir varžytuvės skatina kūrybiškumą ir naujoves. Jie taip pat yra geras būdas bendradarbiams užmegzti ar sutvirtinti tarpusavio ryšius.
14. Susipažinkite su darbuotojais
Darbuotojai jaučiasi labiau motyvuoti, kai įmonės vadovybė skiria laiko juos geriau pažinti. Žinoma, venkite per didelio asmeniškumo, tačiau pasidomėkite darbuotojų pomėgiais, laisvalaikio veiklomis ir šeima, nebent darbuotojas pats norėtų bendrauti tik rimtesnėmis temomis. Domėjimasis komanda padeda plėtoti teigiamus darbo santykius ir motyvuoja darbuotojus, nes jie mato, kad rūpi savo įmonei.
15. Būkite skaidrūs
Kai vyresnieji vadovai pasakoja apie ilgalaikius įmonės augimo tikslus ir sėkmę ar iššūkius, su kuriais susiduria organizacija, darbuotojai būna labiau linkę domėtis, kaip sekasi jų darbovietei. Parodykite, kad esate skaidrūs: dalinkitės aktualia informacija, tokia kaip pardavimo prognozės ar biudžeto ataskaitos, ir paaiškinkite, kuo svarbūs tam tikri duomenys. Darbo vietoje užmezgus atvirą ir sąžiningą bendravimą, darbuotojams gali atsirasti paskata palaikyti įmonės iniciatyvas.
16. Pasidalinkite savo vizija
Įmonės viziją suprantantys darbuotojai suvokia savo vaidmens svarbą. Jie paprastai taip pat būna labiau motyvuoti atlikti užduotis ir sėkmingai užbaigti projektus. Darbuotojai, žinantys ilgalaikius įmonės tikslus ir misiją, dažnai jaučia įkvėpimą prisidėti prie tų tikslų siekimo, o tai padeda kelti bendrą viso kolektyvo motyvaciją.
17. Aptarkite tobulėjimo galimybes
Darbuotojai, norintys augti kartu su įmone, tikrai įvertins diskusiją apie tobulėjimo ir karjeros galimybes. Susitikite su kiekvienu komandos nariu ir pasikalbėkite apie jų tikslus, stipriąsias puses ir kaip galėtumėte jiems padėti žengti pirmyn. Toks atviras pokalbis padeda nustatyti darbuotojo karjeros kelią ir motyvuoja jį ar ją dirbti siekiant savo užsibrėžtų tikslų.
18. Išeikite drauge pietauti
Žmonės viduryje dienos paprastai padaro pertrauką – kodėl gi nesuorganizavus visiems bendrų pietų su įmonės vadovu? Draugiški komandos pietūs kavinėje gali būti paskata už gerai atliktą darbą, tačiau juos galima surengti ir be ypatingos priežasties – tiesiog tam, kad parodytumėte dėkingumą darniai bendradarbiaujančiai komandai, kuri vieningai siekia bendro tikslo. Bendri pietūs taip pat suteikia darbuotojams progą geriau susipažinti su savo komandos draugais ne darbo aplinkoje.
19. Padėkokite darbuotojams
Žmonės nori jaustis įvertinti už savo pastangas. Vadovų komanda, kuri pripažįsta darbuotojo talentus, pastangas ir atsidavimą komandai, šitaip skatina jo pasitikėjimą įmonei ir lojalumą jai. Paprasta padėkos žinutė ir pasakytas geras žodis gali gerokai kilstelėti darbuotojų motyvaciją. Darbuotojai dažnai jaučiasi labiau linkę sunkiai dirbti įmonėje, kuri vertina jų darbą.
20. Remkite naujas idėjas
Kadangi darbuotojai glaudžiai dirba vykdydami esmines užduotis, kurios atneša sėkmę organizacijai, galimybė pasiūlyti savo idėjų ar kitaip imtis iniciatyvos gali reikšmingai padidinti jų susidomėjimą darbu. Šiaip ar taip, juk darbuotojai turi tiesioginės patirties su projektais ir priemonėmis ir dalindamiesi idėjomis su įmonės vadovais gali suteikti jiems naudingų įžvalgų. Pasirūpinkite, kad jūsų įmonėje darbuotojai jaustųsi galintys siūlyti savo idėjas ir dalytis pastabomis.
21. Švęskite svarbius etapus
Kai svarbių etapų įveikimas pažymimas ir pasidžiaugiama pasiekimais, darbuotojai jaučiasi labiau motyvuoti, nes pamato, kad jų indėlis vertinamas. Ties svarbūs etapai gali būti kokie nors reikšmingi projekto žingsniai, tarkime, geri tarpiniai rezultatai arba tikslinės datos. Tačiau švęsti galima ar net asmeninius bendradarbių pasiekimus, pavyzdžiui, magistro laipsnį.
22. Parodykite pavyzdį
Svarbu, kad pats išliktumėte motyvuotas ir perduotumėte šią dvasią visai komandai. Labiau tikėtina, kad darbuotojai išliks motyvuoti, jei turi tokį vadovą ar kolegą, kurį gerbia ar kuriuo žavisi. Rodykite pavyzdį bendraudami profesionaliai ir suteikdami darbuotojams galimybių augti.
23. Skatinkite mokytis
Mokymasis skatina darbuotojų pažangą. Kai darbovietė nuolat suteikia galimybių mokytis ir gilinti savo kompetenciją, žmonės jaučiasi labiau motyvuoti imtis naujų užduočių, įgyti naujų įgūdžių ar sutikti užimti vadovaujančias pareigas. Svarbu, kad vadovų komanda suteiktų galimybių mokytis darbo vietoje – organizuotų kursus ar paskaitas biure, skatintų dalyvauti renginiuose, kurie būtų naudingi komandos nariams profesinėje veikloje.
24. Ugdykite kūrybiškumą
Sukurkite tokią darbo aplinką, kurioje kiekvienas darbuotojas galėtų įvairiais būdais atskleisti savo kūrybiškumą įvairiais būdais. Galbūt kuris nors komandos narys turi menininko gyslelę ir galės pasiūlyti gerą reklamos dizaino idėją ar novatoriškų įžvalgų inžineriniame projekte? Prireikus surenkite minčių šturmo (brainstorming’o) susirinkimas, kuriuose visi komandos nariai galėtų pasidalinti originaliomis idėjomis apie tam tikrą projektą ar produktą.
Gal ir jūs turite įkvepiančią istoriją, kai pasakytas geras žodis paskatino jus pokyčiui ar tiesiog pastiprino sunkią akimirką? Kviečiame pasidalinti! Siųskite savo istorijas konkursai@15min.lt.