Maždaug du trečdaliai į pasaulį ateinančių dvynių yra neidentiški (dizigotiniai). Tokie kūdikiai gimsta, jei moters kūne vienu metu subręsta dvi kiaušialąstės, kurias apvaisina du skirtingi spermatozoidai. Dvyniai gali būti skirtingų lyčių ir visiškai nepanašūs. Identiški (monozigotiniai) dvynukai gimsta, jei apvaisinta kiaušialąstė per dešimt dienų pasidalija į dvi dalis, iš kurių išsivysto visiškai panašūs tos pačios lyties vaikai.
Pastaruoju metu dvynius auginančių šeimų sparčiai daugėja. Vyrauja nuomonė, kad tikimybė susilaukti dvynukų yra 1 iš 80, o tai lemia gyvenimo dėsniai. Vis daugiau moterų, negalinčių susilaukti vaikų natūraliu būdu, gydomos hormoniniais vaistais; taikant dirbtinį apvaisinimą, į gimdą perkeliami keli embrionai.
Be to, vis dažniau gimdyti ryžtasi vyresnio amžiaus moterys, o artėjant menopauzei, didėja dvynių tikimybė. Šis gamtos reiškinys gali būti paveldimas, todėl giminės genealogijoje pasitaiko ne viena dvynių pora. Po devynių mėnesių, praleistų motinos įsčiose, glaudūs ryšiai sieja dvynius visą likusį gyvenimą.
Legendiniai vardai
Unikalus dvynių reiškinys pastebėtas jau žiloje senovėje, todėl istorijoje, literatūroje netrūksta garsių vardų ar personažų. Senajame Testamente minimi broliai dvyniai Jokūbas ir Ezavas. Pasakojama, kad Izaokas ir Rebeka ilgai negalėjo susilaukti vaikų, bet su Dievo malone jiems gimė dvyniai. Jokūbas buvo religingas, ramus ir taikus piemuo, o Ezavas, priešingai, nevengiantis žemiškų ir kūniškų malonumų.
Gydytojai siūlė skubiai atskirti brolius, bet Engas, ištiktas šoko, mirė po trijų valandų.
Remiantis romėnų mitologija, Romos miestą įkūrė dvyniai Romulas ir Remas. Jie buvo paprastos moters ir karo dievo Marso vaikai. Šalies valdovas, sužinojęs, kad mergina sulaužė nekaltybės įžadus, liepė nužudyti dvynius, o moterį palaidoti gyvą. Tarnai pasigailėjo kūdikių, paleido pasroviui upe, juos išgelbėjo dievas Tiberinas. Jis atidavė dvynius auginti vilkei. Gerdami jos pieną, Romulas ir Remas užaugo stiprūs vyrai, nuvertė nuo sosto senąjį valdovą ir pasiryžo įkurti Romą. Deja, statybų įkarštyje dvyniai susivaidijo, Romulas pakėlė ranką prieš brolį. Šiandien Kapitolijaus muziejuje tebesaugomas Romos simbolis – statula, vaizduojanti vilkę, žindančią du berniukus.
Žinomiausi visų laikų Siamo dvyniai Changas ir Engas Bunkeriai gimė 1811-aisiais Tailande. Identiški dvyniai buvo suaugę krūtinkauliais, o atskyrimo operacija tais laikais atrodė neįmanoma. Medikai nieko gera nežadėjo, tačiau vyrai nugyveno ilgą ir gražų gyvenimą. Persikėlė į JAV, vedė dvi seseris ir per abu susilaukė 21 atžalos. 1874 m. po sunkios ligos užgeso Chango gyvybė. Gydytojai siūlė skubiai atskirti brolius, bet Engas, ištiktas šoko, mirė po trijų valandų.
(Ne)matoma antrojji pusė
Tarp žymių kino, muzikos, sporto ir politikos veidų galime pamatyti ne vieną dvynių porą. Bokso milžinai Volodimiras ir Vitalijus Klyčko, aktorės, mados kūrėjos Mary-Kate ir Ashley Olsen, roko dainininkai Joelis ir Benjis Maddenai – tik keli pasaulyje garsūs vardai. JAV prezidento George‘o W. Busho dukros Jenna ir Barbara buvo pirmosios dvynės, gyvenusios Baltuosiuose rūmuose. O linksmasis duetas iš Airijos Jedward išgarsėjo „Eurovizijos“ konkurso scenoje.
Kol būsimoji aktorė Scarlett Johansson svajojo apie vaidybą, jos brolis dvynys Hunteris krimto politikos mokslus. Jaunuolis aktyviai dalyvavo B. Obamos rinkiminėje kampanijoje, o 2008 m. pateko į seksualiausių vienišų vyrų sąrašą.
Gražuolė Gisele Bundchen džiaugiasi milijoniniais honorarais ir įspūdinga modelio karjera, o jos sesuo dvynė tyliai sergsti įžymybės ramybę ir rūpinasi verslu. Vadybininke dirbanti Patricia vengia viešumo ir fotoaparatų blyksčių, bet kaip angelas sargas lydi Giselę visose kelionėse.
Moterų numylėtinio Ashtono Kutcherio brolis dvynys Michaelas gimė sirgdamas cerebriniu paralyžiumi, trylikos metų jam atlikta širdies persodinimo operacija. Aktorius vengia kalbėti apie brolį dvynį, tačiau ne todėl, kad gėdytųsi. Vyras gerbia savo šeimos privatumą ir visada pasiruošęs jai padėti.