Ką daryti, kai įsimyli emociškai neprieinamus žmones? Santykių eksperto komentaras

Ar jūs ir vėl įsimylėjote žmogų, kuris jums yra emociškai neprieinamas? Kuris tai priartėja, tai atitolsta, laikydamas jūsų santykius nežinioje, o jus – už trumpo pavadžio?
Jis ir Ji
Jis ir Ji / Fotolia nuotr.

O jūs kankinatės galvodami, kodėl ir vėl nieko gero neišeina? Santykių Abc.lt konsultantas, autorius ir lektorius Šarūnas Mažuolis 15min papasakojo, kodėl mes savo gyvenime pritraukiame emociškai neprieinamus partnerius ir kaip iš to išsivaduoti.

Žmogus gali klykti visam pasauliui, kaip jis nori rasti antrą pusę, tačiau to jis bijo. Todėl jis ir išsirenka tokius žmones, su kuriais santykiai yra negalimi.

„Žmonės pasirenka emociškai neprieinamus partnerius dėl įvairių priežasčių. Viena jų – iš tikrųjų jiems patiems yra šiek tiek baisu kurti santykius. Žmogus gali klykti visam pasauliui, kaip jis nori rasti antrą pusę, tačiau to jis bijo. Todėl jis ir išsirenka tokius žmones, su kuriais santykiai yra negalimi“, – pasakoja Š.Mažuolis.

Pasak jo, asmuo, nuolat pritraukiantis emociškai neprieinamus partnerius, gali tiesiog bijoti gyventi, bijoti patirčių ir bijoti atsiverti, kas yra neišvengiama tikruose santykiuose.

Vaikystės modelių atkartojimas

Santykių ekspertas sako, kad emociškai neprieinamų partnerių pasirinkimas gyvenime gali būti vaikystės disfunkcinių santykių modelio atkartojimo padarinys.

123RF.com nuotr./Pora
123RF.com nuotr./Pora

„Mes vaikystėje ir vėliau per gyvenimą susikuriame tam tikrus elgesio modelius, išmokstame gyventi tam tikroje aplinkoje, kuri yra nebūtinai sveika, tačiau mes išmokstame su tuo tvarkytis. Kai sutinkame žmogų, su kuriuo daugmaž atsikartoja pažįstamas modelis, jaučiamės kaip namie. Tada ir galvojame: „Šitas žmogus man yra labai artimas.“

Taip, tai yra todėl, kad jis tau sukels tuos pačius jausmus ir situacijas, su kuo tvarkeisi vaikystėje. Galbūt tavo santykiai su tėvais buvo disfunkciniai ir tu su tuo prastai tvarkeisi, tačiau išgyvenai, o mūsų psichika ir parenka tokį variantą, kuris būtų mums artimas, kuriame galėtume išgyventi.

Jeigu tokius nesveikus santykius praeityje turėjęs žmogus susiranda normalų, emociškai prieinamą žmogų, jam gali „pačiuožti stogas“, nes su juo jis nebegalės žaisti įprastų emocinių žaidimų. Tuomet iškils nesaugumas, pyktis, nerimas, nes tas normalus žmogus tiesiog ves jį kantrybės“, galimus scenarijus vardija Š.Mažuolis.

Bėgti kuo toliau

Pašnekovo teigimu, šią nesveikų santykių karuselę pirmiausia galima nutraukti žiniomis – tiek apie save patį, savo psichologiją, tiek apie emociškai neprieinamą žmogų.

„Reikia pasistudijuoti, paskaityti apie tokius emociškai neprieinamus ir tokius, su kuriais santykių turėti nerekomenduojama, žmones, kad juos pažintumėte. Kol žmogus to nepažįsta, jam yra labai įdomu, kas bus toliau, jis mano, kad galbūt jis ką nors ne taip daro, kad santykiai nesikloja. Tačiau esmė ne čia.

Paprasčiausias būdas išvengti tokių žmonių – pamačius, kad jis toks, bėgti nuo jo kuo toliau. Gyvenime vis tiek sutiksi kitokių žmonių – ant granito nėra iškalta, kad, jeigu per gyvenimą jau pritraukei du tris emociškai nepasiekiamus partnerius, tau „šakės“, – dėsto Š.Mažuolis.

Širdis prieš protą

Tad posakis „klausyk širdies“, atrodo, čia negalioja – kad ir kaip trauktų tas emociškai neprieinamas žmogus, jeigu jau racionaliai identifikavai, kad jis tau – ne pora, Š.Mažuolis to racionalaus prado pataria ir klausyti.

„Kai gyvenimo mokytojai sako „klausyk širdies“, jie ir turi omenyje, kad reikia klausyti širdies, o ne klausyti psichikos, norinčios „išsižaisti“. Mums reikia būti labai atsargiems, kai bandome atskirti, kur yra širdies balsas, o kur – tam tikras nesveikas programas įgyvendinti siekianti psichika. O norint tuos balsus atskirti, reikia tapti išmintingu – reikia domėtis psichologija, suvokti save, suvokti kitą“, – kalba jis.

Nėrimas stačia galva

Tačiau santykių srityje taip nesinori klausyti racionalaus proto – būna, kad atrodo, jog reikia tau to žmogaus, ir viskas. Tuomet santykių ekspertas sako: galima imti ir paklausyti tokio „širdies“ troškimo, bet padariniai bus atitinkami.

„Dabar aš paprieštarausiu pats sau. Nori eiti paskui savo troškimą ir gerai, iš širdies „išsižaisti“? Taip ir daryk, tačiau iki galo. Vienas iš variantų, kaip išmokti pamoką, yra visiškai, stačia galva, nerti į tokius santykius (su emociškai neprieinamu žmogumi – aut.). Vis dėlto, be išminties, papildomų žinių, savęs suvokimo, tai greičiausiai bus tik trauma, o ne pamoka“, – nurodo Š.Mažuolis.

Kai norisi padėti

Santykių ekspertas pasakoja, kad kartais emociškai neprieinamus žmones įsimyli asmenys, kurie turi labai didelį norą padėti, tačiau jų gyvenimo pamoka ir yra išmokti nesikišti ir leisti žmogui būti tokiam, koks jis yra.

Paprasčiausias būdas išvengti tokių žmonių – pamačius, kad jis toks, bėgti nuo jo kuo toliau.

„Vienas mistinis mokytojas pasakojo tokį dalyką: būna taip, kad žmonės į šį gyvenimą ateina su tikslu išgelbėti kitus, tačiau paskui išmoksta pamoką, kad tų žmonių nereikia gelbėti. Emociškai neprieinamus žmones labai norisi gelbėti, jiems padėti, juos suprasti, atsiverti, tačiau to daryti nereikia.

Kai žmogus jaučia norą gelbėti kitą, jis gali būti tikras, kad tai – ne širdies balsas, o neišmoktos gyvenimo pamokos. Išmokti šią pamoką reikėtų baigiant gelbėti, susitaikant su tokiu žmogumi, koks jis yra, ir leidžiant jam eiti savo keliu“, – sako Š.Mažuolis.

Patirtis ir žaidimas

Galiausiai Š.Mažuolis pataria nesiekti sukurti tobulų santykių, o tiesiog į tai žiūrėti kaip į patirtį, pamokas, kūrybą, žaidimą.

„Iš principo santykiai yra dėl mokymosi, kaip tapti laimingesniu, ramesniu. Reikėtų taip į juos ir žiūrėti. Todėl jei žmogus vis pritraukia emociškai neprieinamus partnerius, jis turi užduoti sau klausimą, ko jis nemato, kokios pamokos neišmoksta. Kai žmogus studijuoja save, gauna psichologinių, dvasingumo žinių, dirba su savimi, tada tas atsakymas ir ateina“, – reziumuoja Š.Mažuolis.

Tad, jeigu papuolėte į emociškai neprieinamo žmogaus pinkles, jau žinote, ką daryti – bėgti nuo jo ir studijuoti psichologiją, nes, be nuoširdaus darbo su savimi, pasak santykių eksperto, nieko nebus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai