Santykių ekspertai pataria: kada baigiasi santykiai, o kada – santuoka?

Yra santykių ir santuokų, kurios, galima sakyti, net nebuvo prasidėjusios. Kalbėjomės su ne viena moterimi, kuri paklausta, kodėl tekėjo už savo vyro, tik gūžteli pečiais ir atsako, kad pati tiksliai nežino, – ištekėjo, ir tiek.
Santykiai: mes einame ne viena kryptimi...
Santykiai: mes einame ne viena kryptimi... / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Santykiai Santuoka

Dalis santuokų sudaromos skubotai, bandant išlaikyti partnerį bet kokia kaina, norint patenkinti kaprizingą antrąją pusę, jaučiant visuomenės spaudimą, gimus vaikui ir t. t.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai pataria: kada žmonės pribręsta santuokai?

Tokios santuokos niekada neturėjo realaus pagrindo, partneriai niekada gerai nepažinojo vienas kito, niekada gerai nepagalvojo ir neįsivertino, ar yra tinkami vienas kitam ilgalaikėje perspektyvoje. Šansų išgelbėti tokias santuokas praktiškai nėra.

Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas Mažuoliai
Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas
Mažuoliai

Paprastai patys partneriai neskuba ką nors daryti arba jų bandymai „gelbėti“ santuoką pasireiškia tik visapusišku bandymu pakeisti partnerį bei įrodyti savo teisumą. Konsultacijose turėjome porų, kurios atėjo tvarkytis santykius, tačiau patys nebuvo pasiruošę nieko keisti.

Kitos poros tik po keleto ar net keliolikos bendro gyvenimo metų pripažino, kad nuo pat pažinties pradžios santykiuose nebuvo gerai, abu bandė prisitaikyti, nusileisti, būti kitokiais, kad patiktų ir tiktų partneriui, tačiau laimingi nebuvo.

Dar kitos poros teigė mačiusios problemas nuo pat pradžių, tačiau tikėjo, kad viskas bus gerai, ir problemos jiems netrukdys. Vienintelė viltis tokioms poroms yra tik tuo atveju, jei per laiką jie suaugo, subrendo, pradėjo mokytis tvarkytis santykiuose ir abu iš tikro nori pokyčių, pasiruošę keistis patys ir pasiruošę padaryti viską, ką reikės, kad būtų kartu.

Porose būna ir taip, kad suauga ir subręsta tik vienas iš partnerių, o kitas pasilieka toks pats, koks buvo pažinties pradžioje. Skirtingos brandos reiškia skirtingus požiūrius į gyvenimą, skirtingus poreikius, gebėjimą tvarkytis santykiuose ir t. t.

Nebrandus žmogus labiau egocentriškas, jam svarbiausia gyvenimo malonumai, pasiekimai, finansinė gerovė, garbė, įvaizdis. Tuo tarpu brandesnę asmenybę labiau domina savęs pažinimas, atskleidimas, kyla poreikis domėtis dvasiniais dalykais. Partneriai nebeturi apie ką kalbėti, jų pasauliai tampa labai skirtingi, atsiranda juntamas atstumas. Meilė gali likti, tačiau kartu kurti bendrą gyvenimą gali tapti itin sunku.

Žmones, pradėjusius domėtis meditacijomis, savęs pažinimu, dvasingumu, mokytojai neretai perspėja, kad jei antroji pusė nepasuks panašiu keliu, labai tikėtinos skyrybos.

Meilę itin sėkmingai paskandina nuoskaudos, nusivylimai, poreikių nepatenkinimai, svarbių dalykų neišsakymai. Jei pora nemoka tvarkytis su nuoskaudomis, nemoka kalbėtis, problemas linkę pakišti po kilimėliu arba laukti, kol jos prasiverš kaip konfliktas, ilgainiui jie pradeda nemėgti vienas kito. Susikuria asociacijos tarp partnerio ir poroje patirtų sunkių emocijų.

Pagrindinė problema, kodėl mažai žlungančių porų iš naujo atranda vienas kitą, yra ta, kad pagalbos jie dažnai kreipiasi jau per vėlai.

Meilė gali likti, tačiau nusivylimai ir neišspręstos problemos bei nepatenkinti poreikiai užgožia šiltus jausmus ir atsiduria pirmi sąraše, kuomet partneriai galvoja apie savo santykius ir apie vienas kitą.

Santykius, kuriuose buvo ilgesnis periodas, kai abu partneriai buvo patenkinti vienas kitu, galima vėl „pastatyti ant kojų“. Viskas priklauso nuo to, kiek labai abu partneriai nori pokyčių ir ką pasiruošę dėl to padaryti.

Pagrindinė problema, kodėl mažai žlungančių porų iš naujo atranda vienas kitą, yra ta, kad pagalbos jie dažnai kreipiasi jau per vėlai. Ne vienas psichologas patvirtina, kad poros, ateinančios į konsultacijas, paprastai turi tiek problemų, kad bent vienas iš partnerių jau būna nuleidęs rankas.

Nenuostabu – nemokėjimas spręsti problemų ar tiesiog jų nematymas buvo tai, kas įvedė porą į krizę. Laimingos tos poros, kurios laiku pastebi kritines vietas ir ima jas spręsti, moka kalbėtis, kelti klausimus ir problemas sprendžia bendrai, o ne susipriešinę į atskiras stovyklas.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai pataria: kaip nepritraukti netikusių vyrų?

Jausmai, kuriuos galima atgaivinti, niekur nėra dingę. Jie tik pasislėpę po neišpręstomis problemomis. Belieka susėsti, pasikalbėti, prireikus susirasti pagalbą ir pradėti kuopti tai, kas susikaupė.

Yra specialių pratimų, padedančių poroms išvalyti susikaupusias nuoskaudas, išsakyti kaltes, atsiprašyti, atleisti, pasikalbėti apie savo poreikius, geriau pažinti vienas kitą.

Neretai santykiai sušlubuoja dėl elementaraus žinių trūkumo ir, gavus reikiamų žinių, supratus, kodėl kažkas santykiuose vyksta taip, kaip vyksta, pora gali toliau sėkmingai judėti į priekį. Tuo tarpu jausmų, kurie staiga užgeso, o partneris tapo svetimu žmogumi, nebeatgaivinsi. Užtenka vien to, kad abejingas partneris nejaus jokio poreikio stengtis.

Santykiai gali baigtis anksčiau negu patys partneriai tai pastebi. Kartais jie niekada nė neprasideda.

Jausmai gali užgesti, jei poroje buvo sukelta labai daug skausmo, ir partneriui tiesiog užsidarė širdis, nebeliko jokios vilties, jog gali būti kitaip. Kitu atveju jausmų niekada ir nebuvo, tik susižavėjimas, emocijos, ir meilė, kilusi iš vaizduotės. Nurimus emocijoms ir išlindus tiesai, nebelieka kam jausti šiltų jausmų – juk tas, kuriam jausmai buvo sukilę, buvo tik vaizduotės vaisius kito žmogaus kūne.

Santykiai gali baigtis anksčiau negu patys partneriai tai pastebi. Kartais jie niekada nė neprasideda. Juk santykiai apima ne tik gyvenimą kartu, romantišką laiko leidimą ir antspaudą pase. Tai kartu ir partneriškas ėjimas per gyvenimą mokant matyti, kelti problemiškus klausimus ir juos spręsti, tai pasitikėjimas vienas kitu, vienas kito palaikymas, priėmimas tokių, kokie abu yra, gebėjimas susidėlioti prioritetus ir nepastatyti santykių į antrą, trečią ar kelioliktą vietą.

Fotolia nuotr./Pora
Fotolia nuotr./Pora

Meilę itin sėkmingai paskandina nuoskaudos, nusivylimai, poreikių nepatenkinimai, svarbių dalykų neišsakymai. 

Ne viena problemiška pora nemoka iš tikro kurti santykių, tad sunku pasakyti, kada griūna santykiai, kurie niekada nebuvo visaverčiai. Būna ir taip, kad partneriai išsiskiria su didele meile ir pagarba vienas kitam – tiesiog jų gyvenimo keliai pasuko skirtingomis kryptimis. Kiti visam gyvenimui lieka gerais draugais, ir santykiai iš esmės niekada nesibaigia.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai pataria: kaip susitaikyti su mylimo žmogaus netektimi?

Jei santykiai pastatyti ant abipusės meilės ir pagarbos, nesvarbu, kaip pasisuks gyvenimas – jausmai niekur nedings ir net atskirus gyvenimus sukūrę partneriai vienas kitą prisimins su šiluma ir dėkingumu.

Jei santykiuose dominavo konfliktai, bandymai įrodyti savo teisumą, nusistatymas prieš partnerį ar baimė, jei abu poroje nemoka mylėti ir gerbti kito žmogaus, tuomet nesvarbu, ar jie bus kartu, ar ne, tokie santykiai šiaip ar taip pasmerkti nuolatiniam skausmui.


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys į įdomiausius laiškus.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis