Kaip atpažinti, kad prieš jūsų vaiką smurtaujama, ir kaip elgtis tada?

Lietuvoje fizinį smurtą patiria kas ketvirtas vaikas, pranešime žiniasklaidai teigia Paramos vaikams centras. Į vaikų elgesį ar emocijas ne visuomet tinkamai reaguoja ir tėvai, ir įvairių profesijų atstovai, dirbantys su jaunais žmonėmis. Kokie požymiai išduoda, kad darželyje ar mokykloje mažametis gali būti skriaudžiamas suaugusiųjų ir kaip reaguoti tėvams?
Smurtas šeimoje
Smurtas / 123rf.com nuotr.

Nerimą keliantys ženklai

Pasak Paramos vaikams centro psichologės, programos „Vaikystė be smurto“ vadovės Ievos Daniūnaitės, sunerimti reikėtų, jeigu vaikas staiga pradėjo bijoti ir vengti suaugusiųjų, išsigąsta, kai kas nors šalia verkia arba netikėtų, staigių kito žmogaus judesių. Kad vaikas galėjo patirti smurtą, išduoda ir jo agresyvus elgesys arba, atvirkščiai, atsiribojimas, baimingas paklusnumas, pasyvumas.

Vaikui užsiminus, kad buvo skriaudžiamas, labai svarbu tikėti jo žodžiais.

„Jeigu matote, kad guvus ir linksmas vaikas tapo uždaras ir tylus arba, kad nepavyksta susikoncentruoti, jaučiasi prislėgtas, pirmiausia pabandykite jį prakalbinti. Vaikui užsiminus, kad buvo skriaudžiamas, labai svarbu tikėti jo žodžiais. Nereikėtų to nuleisti juokais ar sakyti, kad taip negalėjo būti, tu pats prisiprašei, neprisigalvok nesąmonių“, – teigia psichologė.

Psichologė pataria, paklausti vaiko, kaip viskas buvo, tačiau nereikėtų spausti pasakoti ar įterpti savo žodžių, tikintis, kad jis pritars. Pakanka įdėmiai ir atidžiai klausytis ir tą parodyti galvos linktelėjimu, akių kontaktu, pritarimu „mhm“. Jeigu vaikas nenori tęsti pasakojimo, reikėtų prie jo grįžti vėliau, kai vėl bus pasiruošęs kalbėti.

Apie įtarimus nedelsiant praneškite

„Maži vaikai nemoka aiškiai ir konkrečiai pranešti, kad patyrė smurtą, be to, dažnai nesupranta, kad tai netinkamas elgesys. Tad kai mažametis grįžta į namus suirzęs ar piktas, būtinai paklauskite, ką šiandien žaidė darželyje, kas patiko, o kas nepatiko“, – teigia I.Daniūnaitė.

Smurtas tai – ne tik fizinį skausmą sukeliantys veiksmais, bet ir rėkimas, gąsdinimas, draudimas kalbėti ar išsakyti savo nuomonę, vertimas dalyvauti seksualinėje veikloje.

Kilus įtarimui, kad prieš vaiką darželyje ar mokykloje smurtauja suaugę žmonės, reikėtų nedelsiant kreiptis į ugdymo įstaigos vadovus, savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyrių arba policijos pareigūnus.

Pasitarti, kaip reaguoti į konkretų vaiko elgesį ir ką daryti tam tikroje situacijoje, galima paskambinus į „Tėvų liniją“ nemokamu telefonu numeriu 8 800 900 12.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai