Kaip atsikratyti noro visiems patikti?

Nerimas, kad nepatiksite nepažįstamiems žmonėms, gali gerokai sujaukti gyvenimą. Kodėl mums taip svarbu patikti ir ne bet kam, o visiems? Psichologai pasakoja, kaip atsikratyti tokio žalojančio mąstymo. Kaip thecut.com rašo Cari Romm, štai į kokius dalykus reikėtų atkreipti dėmesį.
Pora kalbasi
Pora kalbasi / Fotolia nuotr.

Rašalo dėmių testas

Greičiausiai esate girdėję apie garsųjį Rorschacho testą, kai pažiūrėjus į rašalo dėmes reikia papasakoti, ką ten matome.

Psichologas Rogeris Covinas savo pacientams siūlo įsivaizduoti, kad jie ir yra tos rašalo dėmės. „Tai, ką žmogus mato, žvelgdamas į rašalo dėmes, pasako daugiau apie jį patį nei apie rašalo dėmes – tai yra jus“, – sako psichologas. Jis tikina, kad tos pačios savybės vieniems žmonėms gali patikti, o kitus atstumti, tarkime, tai, kas vienam atrodys kaip pasitikėjimas savimi, kitas traktuos kaip grubumą, pasipūtimą.

Tai, kaip jus priims aplinkiniai, priklauso nuo to, kiek bendrų savybių jie mato tarp savęs ir jūsų.

2009 metų tyrimo, pavadinto „Being Liked Is More Than Having a Good Personality“, metu buvo atskleista, jog mums labiausiai patinka žmonės, kurie savo būdu panašiausi į mus. Nepamirškite, kad jūs galite kontroliuoti save, tačiau ne kito asmens asmenybę, charakterį, požiūrį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tibeto vienuolių išmintis: kaip gyventi visavertį gyvenimą?

Pagalvokite apie jums nežinomus veiksnius

Aplinkiniai į jus reaguoja vienaip ar kitaip ne tik dėl jūsų asmenybės. Psichologas pabrėžia, jog yra daugybė faktorių, kurie gali padaryti įtaką: „Žmonės turi savo gyvenimo istorijas“, – teigia R.Covinas. Problemos darbe, sergantys vaikai ar konfliktas su mylimuoju – visa tai mus veikia, kaip ir vėliau paveikia tam tikrą situaciją. Žmonės jums atsakyti gali piktai dėl to, kad jie turi bėdų, tačiau tai nebus susiję su jumis ir jūsų asmenybe.

„Net jeigu asmuo yra alkanas, o jūs ne, tai paveiks jo požiūrį į jus“, – sako psichologas. Ir jūs galite būti pats nuostabiausias ir žaviausias žmogus pasaulyje, tačiau yra tik vienintelis būdas įveikti alkį, ir tai esate ne jūs.

Įvertinkite savo mąstymo klaidas

Žmonės jums atsakyti gali piktai dėl to, kad jie turi bėdų, tačiau tai nebus susiję su jumis ir jūsų asmenybe.

Dažnai mes tampame savo kognityvinių iškraipymų aukomis – tada mums yra būdingas problemiškas minčių modeliavimas. Kaip pavyzdį psichologas R.Covinas pateikia tai, kad mes esame įsitikinę, jog visi aplinkiniai apie mus galvoja blogai.

Kitas pavyzdys – reakcijas ir žodžius priimame labai asmeniškai, viską pritaikome sau, įsivaizduojame patį blogiausią scenarijų, kuris mums gali nutikti. Visa tai sukelia labai daug nerimo, tačiau pagalvokite, ar jis yra pagrįstas?

Labai svarbu suvokti, kam jūs pasiduodate, kokios mintys jus užvaldo ir kodėl. Kokias prielaidas jūs darote apie save, kitus žmones? Ar jūsų sprendimai teisingi? Stebėkite, kokios mintys jums kyla iki, per ir po pokalbio su kitu žmogumi. Būkite teisingi ir atviri sau bandydami suvokti, kas galėjo turėti įtakos jūsų požiūriui.

123RF.com nuotr./Tvirto „stuburo“ neturintys žmonės viską priima asmeniškai.
123RF.com nuotr./Tvirto „stuburo“ neturintys žmonės viską priima asmeniškai.

Skirkite neigiamą įvertinimą nuo neutralaus

Neapibrėžtumas mums sukelia diskomfortą. Kai žmogus nesiunčia nei atvirai draugiško, nei atvirai priešiško signalo, mums sunku suvokti, koks jo požiūris į mus. Todėl daugelį visiškai neutralių pokalbių mes interpretuojame kaip neigiamus. Tokiose situacijoje mums belieka remtis savo suvokimu apie pasaulį. Jeigu mūsų pasaulyje yra mintis, kad visi žmonės mus atstumia, pradėsime tai pastebėti.

Kas nors, pamatęs jus, paprasčiausiai užsiima savo reikalais? Jūs pagalvosite, kad jūsų vengia. Toks požiūris yra būdingas padidinto jautrumo žmonėms. Apskritai atmetimo reakcija nėra tas pats, kas nepatikimas, nes šiuo atveju kalbama jau apie esamus santykius.

Psichologijos profesorė Ozlem Ayduk sako, kad savęs pažinimas šiuo atveju labai naudingas. „Klasikinė kognityvinė elgesio terapijos technika gali padėti įveikti nerimą, kadangi išmokstama interpretuoti kitų žmonių elgesį ir taip metamas iššūkis prielaidoms bei lūkesčiams.“

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 nemalonios gyvenimo tiesos: šiurkščios, bet taiklios ir atviros

Aplinkybės prieš jus

R.Covinas siūlo dar vieną eksperimentą – įsivaizduoti, kad esate visos planetos kontekste. „Pagalvokite, jeigu jums reikėtų pabendrauti su septyniais milijardais žmonių. Kiek iš jų galėtų pasakyti, kad esate malonus žmogus?“ – klausia psichologas. Natūralu, kad tikrai nepatiksite visiems, ir tai normalu, nes tai nėra įmanoma.

R.Covinas sako, kad jeigu paimtume 70 proc. žmonių iš viso pasaulio, kuriems patinkate, liktų 30 proc., kuriems nepatinkate, o tai – daugiau kaip du milijardai. Vadinasi, su jais galite susitikti kiekvieną dieną. Todėl neutraliai priimkite šį faktą ir judėkite į priekį, negalvodami apie tai, kad privalote visiems patikti. Nes tikrai patiksite ne visiems.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai