Ar tai buvo seksualinis smurtas?
Seksualinio smurto aukoms pagalbą teikiantys specialistai skaičiuoja, kad policijai būna pranešama tik apie vieną iš keturių seksualinio smurto atvejų. Tai reiškia, kad likę trys žmonės dėl įvairių priežasčių taip ir nedrįsta prabilti. Patyrus seksualinį smurtą gali būti sunku įvertinti, kas įvyko, suprasti savo emocijas ir nuspręsti, kaip reikėtų elgtis toliau. Dažnai seksualinį smurtą patyręs asmuo bando pateisinti smurtautojo veiksmus ar ignoruoti patirtą žalą, kad būtų lengviau grįžti prie kasdienio gyvenimo. Tokia reakcija yra įprastas atsakas į trauminę patirtį. Vis tik, nesprendžiama problema nukentėjusį asmenį veda prie dar sunkesnės emocinės būklės, o smurtautojas lieka nenubaustas ir gali toliau vykdyti nusikaltimus.
Jei kyla abejonių, kad tai, ką patyrėte, buvo seksualinis smurtas, reikėtų sau užduoti keletą klausimų:
-
Ar esate per jauna(s) duoti sutikimą lytiniams santykiams? Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, jaunesnis nei 16-kos metų asmuo negali duoti sutikimo lytiškai santykiauti, todėl bet koks lytinių poreikių tenkinimas su juo yra laikomas nusikalstamu. Už tai yra baudžiama laisvės atėmimu nuo dvejų iki penkiolikos metų priklausomai nuo aukos amžiaus ir nusikaltimo pobūdžio.
-
Ar buvote pajėgi (-us) duoti sutikimą lytiniams santykiams? Duoti sutikimo negali ir bejėgiškos būklės asmuo. Nukentėjusiojo būklė laikoma bejėgiška, jei asmuo yra mažametis (jaunesnis nei 14-kos metų), neveiksnus, turi fizinių arba psichikos sutrikimų, dėl kurių nesuvokia jo atžvilgiu atliekamų veiksmų, negali jiems pasipriešinti, o išžaginimo arba seksualinio prievartavimo kaltininkas tai supranta ir naudojasi situacija. Sunkus apsvaigimas nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų taip pat gali būti vertinamas kaip bejėgiškumas, jei dėl apsvaigimo laipsnio asmuo negali suvokti aplinkos, pasipriešinti. Jei dėl vienos ar kelių paminėtų aplinkybių negalėjote veikti savarankiškai, negalėjote ir duoti sutikimo lytiniams santykiams.
Seksualinio smurto aukoms pagalbą teikiantys specialistai skaičiuoja, kad policijai būna pranešama tik apie vieną iš keturių seksualinio smurto atvejų.
-
Ar sutikimą lytiniams santykiams davėte ne laisva valia? Vien sutikimo neužtenka – tai turi būti iniciatyvus veiksmas. Sutikimui išgauti dažnai būna naudojama manipuliacija ar grasinimai panaudoti jėgą (pavyzdžiui, intymus partneris (-ė) bando įtikinti, kad tenkinti jo(s) aistrą yra jūsų pareiga), tačiau lytiniai santykiai, įvykę po tokio priverstinio sutikimo, yra seksualinis smurtas. Jei sutikote lytiškai santykiauti siekdama(s) išvengti atsisakymo pasekmių, buvo suvaržyta jūsų seksualinio apsisprendimo laisvė ir neliečiamumas.
-
Ar buvo peržengtos jūsų ribos? Tik jūs galite spręsti, ką norite daryti, ir sutikimas užsiimti vienu aktu dar nereiškia sutikimo viskam. Pavyzdžiui, jei sutikote bučiuotis, nereiškia, kad sutikote užsiimti oraliniu seksu. Jūsų nubrėžtos ribos gali pasikeisti, todėl turite teisę bet kuriuo metu atsisakyti tęsti ir jūsų sprendimas turi būti gerbiamas. Jei intymus partneris (-ė) nenutraukė savo veiksmų jums išreiškus norą sustoti, pranešus apie patiriamą skausmą ar pan., nuo jūsų atsisakymo momento aktas tapo prievartiniu.
-
Ar atsimenate, kas įvyko? Galėjote būti apsvaiginta(s) ar miegoti, o kartais atminties praradimas yra kūno reakcija į traumuojantį įvykį. Jei įtariate, kad patyrėte seksualinį smurtą, bet negalite atsiminti visų detalių, neignoruokite savo nerimo ir kuo greičiau kreipkitės pagalbos – ekspertai ištirs įvykį, padės nustatyti nusikalstamą veiką bei suteiks reikalingą pagalbą.
Ką daryti, jei patyrėte seksualinį smurtą?
Jei patyrėte seksualinį smurtą, svarbu suprasti, kad tai nebuvo jūsų kaltė ir dėl to neturėtumėte jausti gėdos. Už nusikaltimą atsakingas tik smurtautojas, tačiau nuo jūsų tolimesnių veiksmų gali priklausyti, ar jis bus nubaustas.
Žingsniai, kuriuos reikėtų sekti patyrus seksualinį smurtą:
-
Pasirūpinkite savo saugumu. Jūsų saugumo užtikrinimas yra prioritetas. Patyrus seksualinį smurtą, nelikite su smurtautoju bei pasistenkite palikti tą vietą kuo greičiau. Geriausia tai padaryti, kai smurtaujantis asmuo yra išėjęs arba miega. Kuo skubiau kreipkitės pagalbos. Jei patiriate ilgalaikį smurtą ir nusprendėte palikti namus, pasistenkite tai daryti, kai smurtaujančio partnerio nebus namie, pasiimkite su savimi vaikus ir būtiniausius daiktus: pinigų, raktus, jūsų ir vaikų dokumentus (gimimo liudijimus, vairuotojo pažymėjimą, automobilio draudimo dokumentus, banko korteles, asmens draudimo dokumentus, su skyrybomis susijusius dokumentus, jeigu vyksta skyrybos), atsarginių drabužių, vaistų. Svarbiausia, kad smurtautojas negalėtų jums pakenkti, kol išsikviesite pagalbą. Nebijokite paprašyti savo artimųjų paramos – neturite viso proceso iškęsti vienatvėje.
-
Skambinkite skubios pagalbos numeriu 112. Visada rekomenduojama pirmiausia kreiptis į policiją. Nusikaltimą padaręs asmuo gali toliau smurtauti prieš jus ar kitus žmones, bėgti, slėptis bei sunaikinti svarbius įrodymus. Atvykęs arčiausiai buvęs policijos ekipažas visų pirma užtikrins jūsų saugumą – pasirūpins, kad smurtautojas negalėtų prie jūsų artintis ar bandyti susisiekti. Policijos pareigūnai yra apmokyti suteikti pirmąją medicininę pagalbą, todėl galės jums padėti, kol į įvykio vietą atvyks medikai arba būsite nuvežta(s) į reikiamą gydymo įstaigą.
-
Išsaugokite įkalčius. Kad vėliau būtų galima įrodyti smurtautojo kaltę, apie įkalčius reikėtų pagalvoti kuo anksčiau, kol ant kūno bei drabužių dar yra likę apie įvykį bylojančių ženklų. Specialisto išvada gali būti vieninteliai įrodymai be aukos liudijimo, todėl geriausia į policiją kreiptis per pirmąsias 24 valandas ir būti nesiprausus, nevalius dantų ir nesituštinus. Jei yra galimybė, vilkėtus drabužius ir kitus įkalčius (pavyzdžiui, naudotą prezervatyvą, apsivalymui panaudotą servetėlę, drabužį ar audinį) sudėkite į popierinius maišelius, nes plastikiniai gali sunaikinti įkalčius. Kad ir kaip būtų nemalonu ir norėtųsi nusiprausti, atsiminkite, kad šis veiksmas gali labai apsunkinti tyrimą.
-
Kreipkitės medicininės pagalbos. Jei jaučiate stiprų skausmą, pasireiškia kraujavimas iš lytinių organų arba analinės angos, pirmiausia kreipkitės į gydymo įstaigos skubios medicininės pagalbos skyrių. Ten jums suteiks būtinąją medicinos pagalbą, paims tyrimams reikalingus ėminius ir pasistengs užtikrinti nėštumo bei lytiniu keliu plintančių infekcijų prevenciją. Medikai yra įpareigoti policijai pranešti apie asmenis, kurių sužalojimai gali būti susiję su nusikaltimu, todėl policijos pareigūnai tokiu atveju atvyktų tiesiai į gydymo įstaigą.
-
Kreipkitės psichiatrinės ir psichologinės pagalbos. Didžiausia seksualinio smurto padaroma žala daugeliu atvejų yra psichologinė – išsivysto nerimo sutrikimas, depresija, potrauminio streso sindromas, valgymo sutrikimai, lengviau tapti priklausomam nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Dėl patirtos traumos atsiradusios psichologinės problemos gali lydėti visą gyvenimą, todėl itin svarbu pradėti apie jas kalbėti kuo anksčiau. Jei su savo psichologu ir/ar psichiatru nesijaučiate patogiai, nebijokite pakeisti specialisto, nes vizitai turi jums padėti, o ne priversti jaustis dar blogiau.