Net ir dalijimasis paslaptimis, kuris dažnai suprantamas kaip tikros draugystės ženklas, nėra toks būtinas. Tyrimai parodė, kad padedame geriausiems draugams, dalijamės su jais gėrybėmis, laiku ir palaikymu ne todėl, kad tikimės iš jų to paties, bet todėl, kad jaučiamės jų vertinami, nes manome, jog jiems iš tiesų rūpime. Kitaip sakant, draugo lojalumas ir gili simpatija mums svarbesnė už tiesioginę naudą ir neatidėliotiną pagalbą. Draugų emocinis palaikymas yra vienas pagrindinių veiksnių, nulemiančių draugystę. Svarbiausia, kad būdami su draugu jaučiamės pripažinti, teisūs ir palaikomi mus supančioje nelengvoje kasdienybėje.
Ar tikroji draugystė turi kokių nors taisyklių? Mokslininkai sako, kad taip. Išdrįskite atvirai atsakyti pačiam sau: ar aš esu tikras draugas? Nenusiminkite ir nenusivilkite, jei ne visi teiginiai jūsų draugystei aktualūs.
- Artimas draugas dėmesingai klausosi. Jis nesupeikia, jei jūsų požiūriai skiriasi, ir nesupyksta, kai savo išsakytomis mintimis netyčia užgaunate jo jautrią stygą.
- Artimas draugas nėra abejingas. Jis išsako savo nuomonę ir jus kritikuoja visada, kai mano, kad to reikia. Tačiau tai daro konstruktyviai, pasirinkdamas tokį būdą, kuris neleidžia abejoti jo geranoriškumu.
- Artimas draugas nesibodi šiek tiek paėjėti drauge jūsų gyvenimo keliu. Kas tavo draugas, pažinsi, kai paprašysi padėti persikraustyti, išklijuoti tapetus, pavežėti į oro uostą arba iš pašto skyriaus paimti ir nuvežti jūsų mamai siuntinį, jei jus netikėtai užgriuvo svarbūs darbo reikalai.
- Draugams būdingas gebėjimas pastebėti ir suprasti, ko kitam reikia, kas jį pradžiugintų. Artimas draugas kartkartėmis mąsto apie jus ir padaro dėl jūsų tai, ko kitas žmogus nė nesugalvotų.
- Artimas draugas pasirengęs pabūti kartu, ką nors drauge nuveikti, o kartais – leistis kartu į nuotykius. Bendra patirtis suriša kaip niekas kitas.
- Artimu draugu galima pasikliauti. Tai abipusis įsitikinimas, kad draugas nuo tavęs nieku gyvu nenusigręš ir nepasmerks, tai žinojimas, kad draugystei negalioja darbo dienos ir laiko suvaržymai.
- Artimas draugas nereikalauja iš jūsų tobulybės nei kalbant apie jūsų nuotaiką, nei apie išvaizdą, nei apie galimybes ar atsidavimą jums.
- Artimas draugas su jumis nekonkuruoja. Jis judviejų nelygina, norėdamas pasidžiaugti savo pranašumais, ir nepavydi, kai jums sekasi.
- Artimam draugui galima tiesiogine arba perkeltine prasme išsiverkti ant peties. Yra žmonių, kuriems sunku verkti vieniems – jiems reikia pabūti drauge, išgirsti raminamų žodžių, kai yra sunku. Kiekvienam iš mūsų bent retkarčiais reikalingas nuoširdus palaikymas.
- Artimas draugas – ne šiukšliadėžė ar kempinė. Jei dažniausiai susitinkate ištikus sunkumams, bėdoms ir nelaimėms, jūsų santykius galima būtų pavadinti savanaudiškais. Vampyrizmas, kad ir koks jis būtų – emocinis ar fizinis, užgesina draugystę. Pagalbos ir paramos reikalavimas iš artimų draugų turi aiškias ribas. Jos peržengiamos, kai vienas kuris pradeda jaustis išnaudojamas, išvargintas, vien tik atiduodantis, o į jo paties poreikius neatsižvelgiama.
- Artimas draugas – tai tas, kurio žodis ir šypsena jus įkvepia elgtis drąsiau ir su pasitikėjimu bei džiaugsmu atrasti gyvenime daugiau spalvų.
- Artimas draugas sušildo širdį. Tik nevalia pamiršti, kad draugystė be abipusių pastangų ilgai netrunka.
Draudimo bendrovė „Gjensidige“ pradėjo iniciatyvą „Rask laiko pokalbiui“, kuria skatinama atrasti daugiau laiko bendravimui ir skirti jį savo artimiausiems žmonėms. Iniciatyvos partneriai – „Žmogaus studijų centras“ ir žurnalas „Psichologija Tau“.