Kokia spalva numalšintų emocinį alkį?

Kokia gi spalva labiau veikia mūsų emocijas? Kokia gi padėtų numalšinti mūsų spalvų alkį?
Niūrus vonios kambarys
Niūrus vonios kambarys / Shutterstock nuotr.

Nors jau prasidėjo antrasis pavasario mėnuo, gamta dar nelabai džiugina mūsų akis spalvomis. O toks vaizdas, sutikite, vienaip ar kitaip niūrokai veikia mūsų nuotaiką. Juk taip norėtųsi pro langą grožėtis ryškiaspalviais gamtos potėpiais!.. Be to, tai mus teigiamai paveiktų ir mūsų veidą daug dažniau puoštų plati nuoširdi šypsena... Taigi siūlome jums įnešti į savo gyvenimą linksmų spalvų ir pamatysite, kaip jis nusidažys vaiskiomis vaivorykštės spalvomis.

Kokia gi spalva labiau veikia mūsų emocijas? Kokia gi numalšintų mūsų spalvų alkį?

Drabužinė

Ar žinote, kad 80 proc. į smegenis patenkančios informacijos grindžiama spalviniu regėjimu? Įsivaizduokite, jei matytume pasaulį kaip katės – kaip nespalvotą kino filmą, žinotume apie jį gerokai mažiau. Trečdalis mūsų pilkųjų smegenų ląstelių atsakingos už tai, kad suvirškintų atspalvius, matomus plika akimi. Būtent dėl to mūsų organizmui labai efektyvi spalvų terapija ir toks pavojingas yra spalvų alkis.

Visgi šįsyk plačiau pakalbėkime apie pačią prieštaringiausią, bet gydančią raudoną. Viena vertus, ši spalva – nuostabi, kita vertus, ji yra agresijos ir „žemų emocijų“ spalva.

„Kokia ten moteris su skaisčiai raudona suknele kalbasi su mūsų direktoriumi?..“ Taip, tiesa, vyrai visuomet atkreips dėmesį į lady in red. Gydytojai, kurie tiki gydomąja spalvų galia, irgi pritaria skaisčiai raudoniems apdarams. Raudonspalvė suknelė ypač rekomenduojama toms moterims, kurios turi problemų su širdies ir kraujagyslių bei endokrinine sistemomis, vegetacine nervų sistema ir plonąja žarna.

Shutterstock nuotr./Moteris su skaisčiai raudona suknele
Shutterstock nuotr. / Moteris su skaisčiai raudona suknele

Pasak refleksoterapeutų, dėvėti raudonus drabužius ir įtraukti šią spalvą į namų interjerą ypač praverstų žmonėms, kenčiantiems nuo tokių sveikatos problemų kaip vegetacinė kraujagyslių distonija (tai arterinio kraujospūdžio svyravimai, kai kraujagyslės nesugeba laiku susitraukti ar prasiplėsti, tinkamai reaguodamos į tokius aplinkos veiksnius kaip temperatūros pokyčiai, fizinis ar nervinis krūvis), varikozė, osteochondrozė, glaukoma, encefalopatija (galvos smegenų liga), impotencija, lėtinio nuovargio sindromas, stomatitas. Senovės gydytojai tikėjo, kad raudona spalva gydo skarlatiną, geltą, raupus, tad jie ligonius apgaubdavo raudonomis paklodėmis. Šiandienos mokslas taip pat patvirtina, jog raudona spalva malšina reumato skausmus, padeda sergant artritu. Būtent dėl to  fizioterapeutai skiria gydymą raudonos lempos spinduliais.

Darbo kambarys

Na, o jei darbo kambaryje norite dirbti produktyviai, netuščiai leisti laiką, tuomet jame privalo dominuoti raudona spalva, tiksliau – tinka bet kokie raudonos atspalviai. Kodėl? Nes ši spalva suteikia jėgų, smarkiai padidina žmogaus darbingumą. Karmino spalva sukelia šilumos, jaukumo pojūtį, padidina kraujospūdį, sustiprina raumenų tonusą ir skatina acetilcholino (tai nervų sistemos mediatorius, perduodantis nervinius impulsus centrinėje ir periferinėje nervų sistemose) gamybą.

Svetainė

Drąsiai rinkite raudoną interjerą kambariui, kuriame mėgstate klausytis muzikos ar žiūrėti filmus įsijungę namų kino sistemą. Neprunkštaukite! Ši spalva dar ir kaip tinka, mat ji paaštrina klausą. Ne be reikalo garsūs šokių klubai savo patalpų sienas dažo cinoberio spalva – raudonos sienos „prideda“ decibelų.

Virtuvė

Jūsų vaikas tarsi apmirė išvydęs pilną lėkštę košės? Nesijaudinkite. Įmeskite į patiekalą keletą rausvų uogų ir pamatysite – atžala antrąsyk paprašys to paties. O žinote, kokia neįtikėtina savybe pasižymi raudona spalva? Ji pabrėžia saldumą!

Fotolia nuotr./Košė su raudonomis braškėmis
Fotolia nuotr. / Košė su raudonomis braškėmis

Ligi šiol sklando legenda apie verslų konditerį, kuris pirmasis pastebėjo, kad raudoni ledinukai gerokai saldesni už žalius ir geltonus. Tad jis nusprendė dėti į juos daugiau vyšnių gliukozės ir mažiau melasos. Ši konditerio idėja jam atnešė nemažai pelno.

Beje, nepatariama kabinti virš stalo lempos su raudonspalviu gaubtu. Taip, ji išties „pasidarbuos“, kad mėsa atrodytų nepaprastai skaniai – „nudažys“ ją gundančiu švelniai rausvu atspalviu, tačiau žmogus visiškai nenorės paragauti žalių salotų – jos atrodys lyg juodos.  Be to, ar mielai sutiksite paskanauti kraujo spalvos makaronų ir bulvių?

Trokštate sulieknėti? Tuomet nesirinkite raudonų tapetų ar sienų virtuvėje ar valgomajame. Antraip prieš savo valią tikrai suvalgysite daugiau nei reikia. Apetitas apmalštų, jei sienos būtų šaltų atspalvių, tarkime, melsvų.

Žmogui, prabuvusiam kambaryje su aviečių spalva pagražintomis sienomis, pasirodys, kad prabėgo gerokai daugiau nei valanda, o štai patalpoje su melsvu dekoru susidarys įspūdis, kad laikas lekia nenumaldomai greitai, nors bus praėję tik  30 minučių. Šie spalvų triukai ypač aktualūs ne tik greitojo maisto, bet ir prestižinių restoranų savininkams: jie stengiasi, kad patalpų interjere vyrautų būtent granatų spalva, kad žmonės ne tik daugiau valgytų, bet ir greičiau. Vadinasi, neštų tik dar daugiau pelno.

Kelyje

Nusprendėte įsigyti raudoną automobilį? Gerai apgalvokite šį savo žingsnį. Gal kiek ir šypsnį keliantis argumentas, bet greičiausiai sutiksite, kad šios spalvos mašina itin atkreipia policijos pareigūnų dėmesį. Raudono automobilio greičio viršijimas, lenkimai, staigūs persirikiavimai iš vienos eismo juostos į kitą gerokai pastebimesni nei kitos spalvos, bet tokius pačius veiksmus atliekančių automobilių.

Shutterstock nuotr./Greitai lekiantis raudonas automobilis
Shutterstock nuotr. / Greitai lekiantis raudonas automobilis

Vyrauja nuomonė, kad žmogus, išsirinkęs tamsios aviečių spalvos automobilį, greičiausiai sąmoningai trokšta atkreipti į save dėmesį, išsiskirti iš automobilių minios ir linkęs dažnai pažeisti Kelių eismo taisykles. Tad sutikite, kad jie nusipelno  papildomos kelių eismo pareigūnų patikros ir kontrolės.

Kambarys

Pasak spalvų specialistų, raudona spalva sušildo kambario temperatūrą. Pavyzdžiui, moksliškai nustatyta, kad terakotos spalvos tapetais išklijuotas kambarys būna 4–5 ºC šiltesnis nei su oranžiniais ir 8 ºC karštesnis už melsvus ar žalsvus tapetus.

Fotolia nuotr./Raudonos sienos
Fotolia nuotr. / Raudonos sienos

Miegamasis

Anksčiau raudona spalva buvo laikoma pačia seksualiausia, tačiau jei tikėtume paskutiniais moksliniais tyrimais, dėl savo agresyvumo ji kaip tik atsiduria spalvų sąrašo apačioje. Liaudiškai kalbant, raudona spalva neužveda. Kodėl tuomet jau nuo senų laikų  prostitutės dirbo būtent raudonų žibintų šviesoje? Psichologai aiškina: ryškiai raudona spalva išties nuteikia ilgam seksui, bet be ilgos „preliudijos“.

Na, o moterims, kurios trokšta sumedžioti vyrą, reikėtų pasipuošti šviesiai geltonais drabužiais, nes šią spalvą vyrai suvokia kaip saugią ir draugiškai nuteikiančią. O tada nepamirškite kelių svarbių dalykų: švelniai purpurine spalva pagražintų skruostų, raudonojo vyno spalvos apatinių ir skaisčiai raudonos patalynės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis