Spaudimas ir lūkesčiai, susiję su Valentino diena, gali šias sritis paveikti neigiamai, todėl smarkiai išauga psichologinė įtampa, rašoma sveikatos technologijų startuolio „Pulsetto“ pranešime žiniasklaidai.
„BetterHelp“, Jungtinių Amerikos Valstijų organizacijos, siūlančios psichologinės pagalbos paslaugas, atlikta apklausa atskleidė, kad maždaug 15 milijonų suaugusiųjų amerikiečių mano, jog Valentino diena pablogina jų psichinę sveikatą.
Štai „LendingTree“, JAV įmonės, užsiimančios paskolų teikimu, atlikta apklausa atskleidė, kad partnerius turintys amerikiečiai Valentino šventei planuoja išleisti vidutiniškai 179 JAV dolerių, o daugiau nei pusė (iš 2 000 respondentų) sakė, kad norėtų visai šios progos nešvęsti dėl kylančios finansinės įtampos, rašė naujienų portalų „Reuters“.
24 proc. Jungtinės Karalystės ir Airijos gyventojų, dalyvavusių Europos įmonės „Intrum“, užsiimančios kreditų valdymu, apklausoje, pripažino, kad dovanų ar skanėstų pirkimas savo partneriams yra dažna priežastis, kodėl jų kredito kortelėse kaupiasi skolos. Be to, 20 proc. respondentų iš šių šalių manė, kad partneris per ateinančius metus nutrauks santykius, jei negaus materialių dovanų. Iš viso buvo apklausti 24 000 Europos šalių gyventojai.
„Sakyčiau, kad meilė nebūtinai sklando ore, kaip dainuoja Johnas Paulas Youngas, bet labiau priklauso nuo to, kiek stipri mūsų nervų sistema. Kai daugelis Valentino dienos nuotaikai sukurti renkasi šokoladą, gėles, vakarienę ar kitus tradiciniais tapusius šios šventės atributus, jei iš tikrųjų norisi su partneriu sukurti stipresnį ryšį, intymumą ir turėti mažiau tarsi „iš niekur“ kylančių konfliktų, mokslas pataria pamėginti išbandyti nervo klajoklio stimuliavimo galią“, – sako Povilas Sabaliauskas, biomedicinos specialistas, Lietuvos sveikatos technologijų startuolio „Pulsetto“, bendraįkūrėjas ir vadovas.
Kaip mokslas pataria stiprinti santykius?
Kaip teigia P.Sabaliauskas, pirmiausia santykiams labai padeda emocijų valdymas, kas reiškia mažiau kvailų barnių.
„Nervo klajoklio stimuliavimas padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą. Jei ji sutrikusi, nori nenori stresas užvaldo smegenis ir staiga įvyksta nelogiškas konfliktas, pavyzdžiui, apie tai, kurio eilė iškrauti indaplovę. Stipresnė nervų sistema – daugiau kantrybės, lengviau kontroliuoti emocijas, mažiau pykčių dėl smulkmenų“, – kalba mokslininkas.
Kitas dalykas – kaip dažnai girdite šią frazę: „Ar tu manęs išvis klausaisi?“ Pasirodo, nervo klajoklio veikla susijusi su socialinių ryšių kūrimu ir emociniu sąmoningumu. „Jei jūsų nervas klajoklis tinkamai nefunkcionuoja, greičiausiai jums nepavyksta sutelkti dėmesio į pokalbį. Na, kažkurioje vietoje tiesiog pradedate negirdėti, ką kitas žmogus jums sako – ir tai net ne jūsų kaltė!“, – paaiškina P.Sabaliauskas.
Trečia – stresas žlugdo romantiką. Jei nuolat esate įsitempę, jus užvaldęs lėtinis stresas ir jūsų kūnas „kovok arba bėk“ būsenoje, negalėsite atsipalaiduoti ir kurti romantinio ryšio. Kaip teigia „Pulsetto“ vadovas, nervo klajoklio stimuliacija natūraliai mažina streso hormono kortizolio lygį, kas reiškia, kad, užuot spoksoję į ekranus (tokiu būdu stengdamiesi „užkasti“ savo stresą bevertės informacijos lauke), turėsite noro mėgautis laiku su antrąja puse.
Ketvirta – širdies ritmo variabilumas – „meilės skaičius“ , kurį reikėtų stebėti. „Aukštas širdies ritmo variabilumas (ŠRV) reiškia, kad jūsų kūnas gali gerai tvarkytis su stresu. Žemas ŠRV – vaikštote peilio ašmenimis ir greičiausiai psichologiškai esate ne pati geriausia savo paties versija. Nervo klajoklio stimuliacija pagerina ŠRV, o tai reiškia, mokslas sako, sklandesnius santykius“, – paaiškina biomedicinos specialistas.
Ir galiausiai apie oksitociną. Kaip žinoma, tai yra hormonas, stiprinantis emocinį ryšį tarp žmonių.
Tam, kad organizmas jo pagamintų daugiau, sako P.Sabaliauskas, vakarienė žvakių šviesoje nebūtina. Stimuliuojant klajoklį nervą, šio hormono organizme natūraliai išsiskiria daugiau, kas reiškia, kad nervų sistemos biohakerystė gali tapti šeštąja meilės kalba.
O gal po šaltu dušu?
Beje, kur nervą klajoklį surasti? P.Sabaliauskas paaiškina, kad nervas klajoklis (lot. Vagus nervus) yra ilgiausias galvinis nervas žmogaus organizme, kuris sujungia smegenis su vidiniais organais, veikdamas per smegenų neuronus. Kai jis yra stimuliuojamas, aktyvinama parasimpatinė nervų sistema, kuri yra atsakinga už „ilsėkis ir virškink“ (angl. Rest and digest) atsaką, kuris įsijungia kūnui atsipalaidavus. Taip lėtėja organizmo procesai, pavyzdžiui, širdies ritmas, mažinamas kraujospūdis.
„Moksliškai kalbant, kai stimuliuojamas nervas klajoklis, išsiskiria neurotransmitorius acetilcholinas, kuris duoda signalą smegenims sulėtėti. Todėl organizmas „persijungia“ į ramesnę, atsipalaidavimo būseną“, – sako P.Sabaliauskas, mokslu pagrįsto įrenginio klajoklio nervo stimuliacijai bendrakūrėjas.
Yra būdų, kaip klajoklį nervą stimuliuoti natūraliai. Tarp jų – gilaus kvėpavimo pratimai, meditacija arba buvimas šaltyje, pavyzdžiui, po šaltu dušu. Taip pat visai paprasti veiksmai, tokie kaip niūniavimas ar giedojimas.
„Stresas kiekvieną ištinka skirtingai. Net atspariausi gali jaustis priblokšti dėl išorinio spaudimo, pavyzdžiui, finansų, santykių, darbo, geopolitinės padėties. Dažnai šių veiksnių kontroliuoti negalime, tačiau galime kontroliuoti savo reakciją. Atsparumo stresui ugdymas nėra iššūkių išvengimas. Tai pasiruošimas su jais susidurti aiškiu, ramiu protu, be didelės įtampos. Taigi, ar švenčiate Valentino dieną romantiškame pasimatyme, ar tiesiog norite jausti mažiau streso, verta prisiminti, kad mokslas sako, jog sėkmės raktas – stipri nervų sistema“, – pataria P.Sabaliauskas.