Žurnale „Social Cognitive and Affective Neuroscience“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad nuolat kartojami teigiami sakiniai ar frazės apie save aktyvina smegenų sritis, susijusias su atlygiu ir savęs apdorojimu, ir taip skatina teigiamą savęs vertinimą, rašo „Psychology Today“.
„Nors gali būti sunku patikėti ir priimti šią žinią, bet paprastas teiginys „aš svarbus/-i“ turi didelę reikšmę. Jis labai primena apie jūsų savivertę, individualumą ir vidinę vertę. Nepaisant trumpumo, šis teiginys yra atsparumo, emocinės gerovės ir asmeninio augimo pagrindas“, – sako psichoterapeutė Michelle P. Maidenberg.
Pasak jos, teiginys „aš svarbus/-i“ yra būtinas priminimas apie savo vertę pasaulyje, kuriame pirmenybė dažnai teikiama išoriniam patvirtinimui. Tačiau būtent asmeninis (vidinis) patvirtinimas sukuria pagrindą ir yra savęs pripažinimo deklaracija, leidžianti pasitikėti savimi ir įveikti iššūkius.
„Kai jį kartojate ir įsisavinate, įgyjate įsitikinimų rinkinį, kuris įgalina jus gyventi prasmingą gyvenimą“, – pabrėžia psichikos sveikatos specialistė.
Jei jums sunku rasti minčių, kodėl esate svarbus, štai keletas pavyzdžių, kuriuos galite pasiskolinti savoms afirmacijoms.
Suprasti akimirksniu
- Afirmacijos – trumpos frazės, teiginiai, padedantys siekti tikslų ir dovanojančios pozityvią energiją. Kiekvienas mūsų šias frazes gali susigalvoti pats, į kurias sudės svarbiausias svajones, tikslus ir siekius.
-
Aš svarbus tiek pat, kiek ir visi kiti. Lengviau įžvelgti kitų vertingumą nei savo. Taip pat esame labiau linkę rodyti užuojautą kitiems, tačiau sunkiau atjausti save. „Aš svarbus“ skelbia, kad nuolat atvirai ir besąlygiškai dovanosiu sau tokį pat atvirumą, gerumą ir rūpestį, kokį natūraliai rodau kitiems.
-
Esu svarbus, todėl užjaučiu save, kai darau klaidas ar klystu. Darydami klaidas esame linkę būti griežti ir kritiški sau. Mūsų psichika nori, kad nekartotume savo klaidų. Kartodamas sau „Aš svarbus“, žmogus gali palaipsniui pertvarkyti savo mąstymo modelius, abejones savimi ir savęs nuvertinimą pakeisti užuojauta sau ir padrąsinimu. Kristin Neff (2003) atliktas tyrimas pabrėžia užuojautos sau svarbą skatinant emocinę gerovę. Pasak K.Neff, nesėkmės ar netinkamumo akimirkomis reikia elgtis su savimi geranoriškai, o ne pasiduoti savikritikai. Teiginys „Aš svarbus“ atitinka šį požiūrį, skatindamas žvelgti į save per užuojautos ir besąlygiškos savivertės prizmę.
-
Aš esu svarbus ir esu vertas džiaugsmo ir pasitenkinimo. Daugeliui žmonių sunku patikėti savo verte, dažnai dėl visuomenės spaudimo, ankstesnės patirties ar vidinės kritikos. Ši kova gali sukelti nepasitikėjimą savimi, menką pasitikėjimą savimi ir nesvarbumo ar nepakankamai gero žmogaus jausmus. Teiginys „Aš svarbus“ padeda kovoti su šiais neigiamais įsitikinimais. Jis sustiprina mintį, kad kiekvienas žmogus turi prigimtinę vertę, nepriklausančią nuo išorinių pasiekimų ar aplinkybių. Reguliariai kartodami šią afirmaciją, galėsite mesti iššūkį žalingiems mąstymo modeliams ir pakeisti juos užuojauta sau ir priėmimu.
-
Esu svarbus ir stengiuosi daryti viską, ką galiu, o jei pastebėsiu, kad man nepavyksta, skirsiu daugiau energijos, pastangų ir atkaklumo dalykams, kurie man svarbūs. Gyvenimas pilnas iššūkių – nepavykusių santykių, karjeros nesėkmių ar asmeninių praradimų. Tokiais laikotarpiais lengva pasijusti nereikšmingam ar bejėgiam ir reaguoti užsidarant ir pasiduodant. Teiginys „Aš svarbus“ yra tarsi pagrindas, padedantis žmonėms prisiminti savo besąlygišką savivertę net tada, kai išorinės aplinkybės atrodo neaiškios. Šis priminimas ypač svarbus kultūroje, kurioje vertė dažnai tapatinama su produktyvumu ar sėkme. Kai žmogus įsisąmonina įsitikinimą, kad jo vertė nesusijusi su išoriniais pasiekimais, jis tampa atsparesnis ir gali pasitikti sunkumus pasitikėdamas savimi ir kupinas vilties. Jis žino, kad jo vertė nesumažėja dėl laikinų nesėkmių.
-
Aš esu svarbus, mano poreikiai yra svarbūs ir nusipelno, kad juos išsakyčiau ir jie būtų išgirsti bei patvirtinti. Pasaulyje, kuriame žmogaus vertė dažnai apibrėžiama pagal produktyvumą, socialinį statusą ar išorinį patvirtinimą, paprastas, bet gilus teiginys „Aš svarbus“ turi transformuojančią galią. Jais pareiškiama, kad nuolat ir besąlygiškai nusipelnėte jaustis matomi, vertinami ir gerbiami, kad jūsų poreikiai būtų išgirsti ir patenkinti.
-
Aš esu svarbus ir renkuosi vadovautis savo pagrindinėmis vertybėmis bei veikti pagal jas. Patvirtinimas „Aš svarbus“ taip pat padeda žmonėms atpažinti savo unikalų indėlį į pasaulį. Šis pripažinimas gali įkvėpti tikslo jausmą, motyvuoti jo, puoselėti santykius ir užsiimti prasminga veikla. Jei tikite, kad esate svarbus, labiau tikėtina, kad prisiimsite atsakomybę už savo gyvenimą, sąmoningai rinksitės ir sieksite asmeninio pasitenkinimo, atitinkančio jūsų pagrindines vertybes ir numatančio tai, kas jums iš tiesų svarbu. Šis patvirtinimas tampa augimo katalizatoriumi, leidžiančiu gyventi nuoširdžiau ir džiaugsmingiau, susijungiant su savo autentiškuoju „aš“.
-
Aš esu svarbus ir esu įsipareigojęs sau. Vadinasi, skirsiu reikiamo laiko, pastangų ir energijos, kad būčiau geriausia:iu savimi, kad gyvenčiau tokį gyvenimą, kokio noriu. Įsipareigosiu būti ištikimas sau, o ne išduoti save. Ištikimybė apims laiko, skirto patvirtinti, kad „aš svarbus“. Mano laikas, energija ir pastangos bus sąmoningos, tikslingos ir prasmingos, nes iš esmės esu to vertas.
-
Esu svarbus ir esu pasirengęs daryti sunkius dalykus, nepaisant to, ar mano mintys ir jausmai man sako priešingai ir ar aš taip jaučiuosi. Tai apima apgalvotų sprendimų priėmimą, ribų stiprinimą ir laikymąsi, pasitraukimą iš situacijų ir santykių, kurie man nebetarnauja, ir itin orų bei pagarbų elgesį su savo protu ir kūnu. Pripažįstu, kad aš nesu savo mintys ir jausmai, ir galiu aktyviai rinktis, kuo ir kaip noriu būti.
Pasak Michelle P. Maidenberg, kai tikite savo verte, labiau tikėtina, kad nustatysite ribas, ginsite save ir sieksite savo tikslų. Tai paprasta frazė, turinti gilią reikšmę, primenanti, kad jūsų buvimas yra reikšmingas ir būtinas.