11 24

Nemeilės traumos iš vaikystės: kaip gyventi ir už ką esame patys atsakingi?

Santykiai su tėvais – pamatinis ryšys, nuo kurio reikšmingai priklauso žmogaus tolimesni gyvenimo pasirinkimai, požiūris į save ir gebėjimas kurti santykius. Visuomenėje daug kalbama apie sovietiniu laikotarpiu vaikus auginusių žmonių tėvystės ypatumus, jų paliktas traumas savo vaikams. Kaip jas gydyti, kaip su jomis gyventi? Kita vertus, žinant, kad nė vienas nesame tobulas – kokias žymes šių dienų tėvai paliks savo vaikams? Kokį santykį su vaikais kurti, kad randų būtų kuo mažiau? Apie tai ir daugiau – pokalbis 15min studijoje su psichologe, psichoterapeute, Depresijos įveikimo centro vadove Aušra Mockuviene.

– Pradėkime gal nuo kiek provokuojančio klausimo – ar buvo mūsų tėvai blogi tėvai? Kaip į jį atsakytumėte?

– Aš gal nesiimčiau atsakyti į tokios formuluotės klausimą. Bent jau tiesiogiai. Turbūt labiau norėtųsi reaguoti, kad šitas klausimas atspindi tam tikrą laikmečio dvasią. Yra nemažai nukreipta į paieškas, kaip tėvai darė įtaką mūsų gyvenimams? Tai yra prasminga paieška.

Iš kitos pusės, tas klausimas, atspindi tam tikras klientų baimes – tai dabar sužinosime, kad mano tėvai buvo kalti, ir viskas? Visa esmė apkaltinti tėvus ir viskas? Lyg yra tokia baimė, kad terapijos esmė atrasti, jog tėvai buvo blogi. Tuomet nusimetama nuo savęs visa atsakomybė už gyvenimą. Sakome, štai, kokia aš auka, mane nuskriaudė ir man nieko daryti nereikia. Ir tai būtų reali baimė, nes tokia kryptis iš tiesų yra neproduktyvi – tiesiog rasti kaltą ir nusimesti nuo savęs atsakomybę už dabartinį savo gyvenimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų