Neurobika – proto mankšta

Kodėl mūsų proto gebėjimai silpsta? Pasak mokslininkų, taip nutinka daugiausiai dėl to, kad prastėja ryšys tarp galvos smegenų nervų ląstelių.
Smegenys
Anot mokslininkų, protą, kaip ir kūną, reikia mankštinti. / Shutterstock nuotr.

Seniau buvo laikomasi nuomonės, jei smegenų ląstelės sunyksta, viskas – nebeatsikuria niekada. Tačiau ši teorija ilgainiui buvo paneigta. Šiandienos mokslas jau tvirtina, kad nervų ląstelės gali regeneruoti. Tik... su viena sąlyga – jei jos reguliariai mankštinamos. Yra sukurta netgi speciali proto mankšta – neurobika (proto aerobika). Šį terminą bei specialią neurobikos pratimų sistemą sukūrė JAV neuromokslininkas Lawrence’as Katzas. Anot jo, protą, kaip ir kūną, geriausia pradėti mankštinti ne tada, kai jis jau visiškai surambėjęs, o nuo vaikystės. Tada smegenys visą gyvenimą funkcionuos puikiai ir nekels jokių rūpesčių.

Rutina – mūsų proto priešė

Sutikite, ne vienas iš mūsų esame taip įklimpę kasdienėje rutinoje, kad daugelį dalykų darome automatiškai tarsi būtume užprogramuoti robotai. Pusryčiams valgome tą patį maistą, rengiamės tuo pačiu paltu, kurio kiekvieną sagos kilputę žinome atmintinai. Paskui kasdien traukiame į darbą tuo pačiu maršrutu, kuriame seniausiai esame įsiminę kiekvieną posūkį, kiekvieną duobutę... Ir tai taip įauga į kraują, kad netgi laisvadieniais, kai išsiruošiame važiuoti visai kitur, automobilio vairą vis tiek sukame darbo link.

Patikėkite, tokia į automatizmo transą panardinanti rutina mūsų protui tikrai nenaudinga. Negaudami naujos informacijos smegenys panyra tarsi į letargo būseną. Taigi jei norite iki gilios senatvės išsaugoti šviesų protą ir gerą atmintį, anot neurobikos pradininko, savo gyvenimą privalote nuolat praturtinti naujovėmis. Tik taip galite pažadinti snūduriuojantį protą. Ir nebūtinai naujovės turi būti kokios nors radikalios...

Ką galite padaryti?

Kiekvieną, kad ir nedidelę, naują smulkmeną smegenys priima kaip signalą, kviečiantį įsijungti. Ką galėtumėte nuveikti dėl savo proto? Štai keletas neurobikos mokytojų patarimų.

  • ● Šukuojatės ir dantis valotės įprastai dešiniąja ranka? Bent retkarčiais sudrumskite šią rutiną – pamėginkite tai padaryti kairiąja (kairiarankiai atvirkščiai – dešiniąja). Kokia iš to nauda? Pradeda dirbti kitas smegenų pusrutulis, kuris ryte „dykinėja“ be darbo.
  • ● Pusryčiams paprastai renkatės vieną iš trijų patiekalų – kiaušinienės, dribsnių ar sumuštinių? Nustebinkite save ir namiškius ir pagaminkite ką nors netikėta ir netradiciška. Apskritai daugiau eksperimentuokite virtuvėje, kurkite naujus receptus. Kūryba ir netikėti rezultatai puikiai skatina smegenų veiklą.
  • ● Į darbą ar kitą dažnai lankomą vietą eikite ar važiuokite nauju mažai žinomu keliu – analizuodamos nežinomą maršrutą smegenys turės naujos veiklos.
  • ● Keliaukite. Nebūtinai kažkur toli, į egzotiškus kraštus. Tai gali būti ir kito kvartalo parkas, į kurį paprastai niekada neužsukate, nauja kavinė, paroda ir pan.
  • ● Keiskite laisvalaikio įpročius. Nuveikite tai, ko paprastai nedarote. Seniai buvote koncerte? Kodėl gi neišsiruošus?
  • ● Voratinkliais apaugusias smegenis ypač gerai suaktyvina naujų kalbų mokymasis. Na ir kas, kad jums jau ne šešiolika, mokytis naujos arba tobulinti šiek tiek jau mokamos kalbos žinias niekada nevėlu.

Silpnaprotystė bijo pažangos

Pastebėta ir tai, kad proto galias bei atmintį kur kas greičiau praranda neišsilavinę, riboto akiračio žmonės. Jei kokios nors kūno dalies nenaudoji pagal paskirtį, ji pamažu pradeda prarasti funkcionalumą. Logiška. Pamėginkite kelerius metus visiškai nesikelti iš lovos. Manote, po tiek laiko pirmąkart atsistoję ant kojų, pašoksite ir nubėgsite? Nė nesitikėkite! Beveik nekyla abejonių, kol pradėsite normaliai vaikščioti, prabėgs ne viena diena. Taigi lygiai tas pats ir su smegenimis. Jei metų metus galvosite apie vienus ir tuos pačius darbo rūpesčius ir apie tai, ką šiandien valgysite, natūralu, kad jūsų protas pradės bukti. Kad išliktų budrus, jam nuolat reikia duoti darbo.

Be jokios abejonės, smegenims reikia poilsio nuo tos pačios veiklos. Bet tai nereiškia, kad ilsintis savo protui irgi reikia duoti išeiginių. Moksliškai įrodyta, kad po visiškai pasyvių atostogų, kai žmogus tik drybso priešais televizorių ant sofos ir neužsiima jokia kita veikla, intelektas sumenksta net keliais procentais.

Taigi smegenys yra toks aparačiukas, kuris turi nuolat darbuotis. Žinoma, tai nereiškia, kad per atostogas turite spręsti sudėtingus verslo klausimus ar skaityti filosofinius traktatus. Sprendžiate kryžiažodžius, su vaikais pliekiate šaškėmis ar žaidžiate kokį kitą stalo žaidimą, tyrinėjate nepažįstamą šalį, bandote įsisavinti jos kalbą – jūsų smegenys jau darbuojasi visu pajėgumu. Kaip sakoma, malonumą ir naudą galima nesunkiai suderinti.

Testas: pasitikrinkite savo smegenų amžių bei aštrumą 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai