Siekiama suteikti daugiau galimybių nuteistiesiems ir jų šeimoms, socialinės atskirties asmenims bei tiems, kurie stokoja darbo įgūdžių. Planuojamos naujos patalpos ateityje ne tik leis pagerinti paslaugų kokybę, bet ir prisidės prie ilgalaikių pokyčių visuomenėje kūrimo, rašoma Vilniaus arkivyskupijos Carito pranešime žiniasklaidai.
„Caritas visada buvo ir bus vieta, kur kiekvienas gali tikėtis supratimo ir pagalbos. Mūsų misija yra drąsinti žmogų nenuleisti rankų ir siekti oraus gyvenimo“, – teigia Vilniaus arkivyskupijos Carito vadovė Audronė Kairienė.
Pasak jos, naujos patalpos taps ne tik vieta, kur bendruomenė galės augti ir kurti kartu, bet ir sudarys sąlygas efektyvesnei veiklai, leis plėsti paslaugų spektrą bei geriau atliepti žmonių poreikius.
Naujos galimybės bendruomenei
Vilniaus arkivyskupijos Carito Nuteistųjų konsultavimo centras jau ne vienerius metus kuria viltį ir atveria naujas galimybes grįžtantiems į laisvę asmenims. Centro vadovas Simonas Schwarz pasakoja, kad kasmet Vilniuje apie 400–500 išėjusių į laisvę nuteistųjų susiduria su integracijos sunkumais.
„Dirbame tam, kad žmonės, palikę įkalinimo įstaigas, jaustųsi ne tik pasirengę, bet ir matytų prasmę kurti naują gyvenimą. Mūsų pagrindinė veikla – individualios konsultacijos ir atvejo vadyba, prasidedanti dar atliekant bausmę. Paslaugos prasideda nuo apgyvendinimo sprendimų iki teisinės pagalbos ar socialinių ryšių atkūrimo. Mes stengiamės būti ta saugi vieta, kur jie gali atkurti savo gyvenimus ir vėl atrasti pasitikėjimą“, – teigia S. Schwarz ir priduria, kad naujos patalpos ne tik leistų kokybiškiau organizuoti individualias konsultacijas, bet ir sudarytų erdvę bendruomeniniam gyvenimui.
Pasak S.Schwarz, dabartinėse patalpose neįmanoma organizuoti papildomų veiklų, tokių kaip grupiniai užsiėmimai ar dienos centro veikla, kur bendruomenės nariai galėtų praleisti laiką jaukioje ir saugioje aplinkoje. „Norime, kad žmonės turėtų kur susiburti, kurti naujus ryšius ir jaustųsi priimti, galėtų ateiti tiesiog atsigerti kavos ar pasižiūrėti televizorių bei užmegzti artimesnius santykius su kitais bendruomenės nariais“, – pasakoja jis.
S.Schwarz taip pat akcentuoja sudėtingas situacijas, su kuriomis dažnai susiduria nuteistieji: „Labai dažnai jų šeimos yra juos atstūmusios, nes praeities klaidos sugriauna santykius. Mes bandome būti tuo ryšiu, kuris padeda jiems ne tik susigrąžinti artimuosius, bet ir susikurti naujus, palaikančius santykius.“ Pasak jo, darbas su nuteistųjų artimaisiais yra ypatingai svarbus, nes tik stiprūs santykiai ir bendruomenės palaikymas gali padėti išvengti nusikaltimų.
Kartu lengviau daryti pokyčius
S.Schwarz pateikti pavyzdžiai atskleidžia, kaip nuoširdi pagalba gali pakeisti žmonių gyvenimus.
„Turime įkvepiančių istorijų, kur nuteistieji atgauna pasitikėjimą savimi, susitaiko su šeimomis ar net tampa pagalbos kitiems šaltiniu. Tokie pasiekimai yra bendruomenės ir veiklios meilės rezultatas“, – sako S.Schwarz.
Pasak jo, nors ne visi nuteistieji gali iš karto pakeisti savo gyvenimus, svarbu, kad jie jaustų, jog yra žmonių, kurie tiki jų galimybėmis. „Net jei pirmą kartą nepavyksta, mes visada būsime šalia ir suteiksime viltį, o kartais žmogus pas mus sugrįžta ir po metų pertraukos“, – pasakoja S.Schwarz.
Vilniaus arkivyskupijos Caritas kviečia visus prisidėti prie pokyčių kūrimo. „Mes galime padaryti daug, jei dirbsime kartu. Kiekvienas iš jūsų galite tapti šios kelionės dalimi prisidėdami savo laiku arba auka. Kviečiame apsilankyti mūsų internetiniame puslapyje ir apie tai sužinoti daugiau“, – ragina A.Kairienė.