Kaip skelbia portalas nbcnews.com, anot šešerius metus medicinos sesele dirbančios M.Justice, deja, tai laikoma norma. „Mes psichologiškai tampame artimos savo pacientams, o kartais jie būna apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų arba labai pasiligoję“, – sako ji.
Per pasaulį ritantis #MeToo judėjimo bangai, M.Justice ir kitos moterys atskleidžia, ką patiria dirbdamos medicinos srityje. „Aš manau, kad tai tikrai svarbu paviešinti, kad žmonės žinotų, ką patiriame slaugydamos pacientus“, – teigia 38-erių moteris.
Per keletą mėnesių rezidentės, slaugės ir chirurgės „NBC News“ pranešė apie patirtą seksualinį priekabiavimą. Jos pasakoja apie vulgarias vyresniųjų gydytojų pastabas, šnabždėjimus joms į ausį operacinėse, kai pacientai yra užmigdyti, įvairius pasiūlymus ligoninėse ir klausimus apie liemenėlės dydį, kurių jos sulaukia iš vyrų kolegų.
Daugybė iš tų moterų taip pat pažymi, kaip dažnai jos susiduria su pacientų seksualiniu priekabiavimu. Apklausa, kuri buvo paskelbta anksčiau šį mėnesį, atskleidžia, kad 71 proc. medicinos seselių įvardijo, kad pacientai prie jų seksualiai priekabiavo.
Seksualinis priekabiavimas „vyksta dešimtmečius“ medicinos seselių atžvilgiu, sako dr. Seun Ross, kuri dirba Amerikos medicinos seselių asociacijoje, atstovaujančioje daugiau kaip trims milijonams medicinos seselių. Vis dėlto, anot S.Ross, tokio netinkamo elgesio pateisinti negalima.
„Manau, kad seksualinis priekabiavimas yra viena iš dažniausių problemų darbo vietoje, o medicinos seselių darbe tos linijos išsitrynusios tarp to, kas yra seksualinis priekabiavimas ir kas nėra, nes mes matome pacientus jų pažeidžiamiausios būsenos. Kai kada reikia išrengti pacientus, ir, deja, žmonės ima elgtis taip, kaip nesielgtų visiškai apsirengę“, – sakė ji.
Dalis problemos, kuri tęsiasi ilgai, slypi santykyje tarp paciento ir gydymo komandos, įsitikinusi ekspertė. Remiantis etika, slaugės ir kiti privalo gydyti sergančius ligonius.
Kaip ir kitose srityse, taip ir šioje, seksualinio priekabiavimo aukos saugomos įstatymų, kurie draudžia lytinę diskriminaciją, teigia teisės ekspertas Scotty Shively.
Mes matome pacientus jų pažeidžiamiausios būsenos. Kai kada reikia išrengti pacientus, ir, deja, žmonės ima elgtis taip, kaip nesielgtų visiškai apsirengę
Sveikatos priežiūros organizacija turi apsaugoti savo darbuotojus. Tačiau dėl to, kad jų pareiga gydyti pacientus, kurie pas juos atvyksta, gali būti sudėtinga spręsti ginčą dėl seksualinio priekabiavimo, patirto iš paciento ar paciento šeimos nario.
„Jei klientas ateina į parduotuvę, jūs turite kur kas didesnę teisę jam pasakyti: „Jūs negalite čia apsipirkti.“ Tačiau, kai turite ligonį, situacija tampa sudėtingesnė, – sako S.Shively. – Galbūt turėsite pacientų, kurie tiesiog jaučiasi lyg nesavi, galbūt yra pagyvenę žmonės, pavartoję tam tikrų vaistų, kurie galėtų sukelti neadekvatų elgesį“, – priduria jis.
Taigi gydymo įstaigos priverstos būti kūrybiškesnės – pirmiausiai apie jo elgesį pasikalbėti su pacientu, o, jei tai nepadeda, toliau ieškoti problemos sprendimo.
„Tipiškas sprendimas būtų darbdaviui nusiųsti kitą slaugę pacientui arba kad kas nors eitų su ja kartu pas pacientą, tokiu atveju medicinos seselės, kurios patyrė seksualinį priekabiavimą, neturėtų daugiau sąlyčio su tokiu pacientu“, – sprendimus siūlo jis.
Dr. S.Ross ragina medicinos seseles ir kitas moteris medicinos srityje kalbėti apie savo atvejus. „Jos nurašo tokį elgesį „esą iš vyrų jo sulaukti normalu“, tačiau manau, kad laikas suvokti, kas iš tiesų yra seksualinis priekabiavimas, turime nustoti teisinti tai, tuomet ir įvyks pokyčiai“, – sakė ji.
Medicinos seselė M.Justice teigė, kad pokyčių nebus, kol medicinos seselių profesija bus seksualizuojama: „Stereotipiškai ji yra vaizduojama kaip seksuali – daugybė žmonių kažkur savo galvose turi šią idėją.“ Anot jos, ne visos slaugės vilki trumpus baltus sijonėlius ir ne visos „yra užmetusios tinklus“.