„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Vienoks ar kitoks buitinis smurtas per gyvenimą paveikia 1 iš 4 moterų ir 1 iš 6 vyrų. Tokia statistika byloja, kad greičiausiai vienas iš jūsų draugų arba jau patyrė partnerio smurtą, arba patirs jį ateityje.
Nelaiminga moteris
Nelaiminga moteris / Vida Press nuotr.

Pasak Katie Hood, „One Love Foundation“ fondo generalinės direktorės, gali būti labai sudėtinga nuspėti, kad santykiai yra nesveiki ar juose tvyro smurtas, kadangi žmonės dažniausiai daro viską, ką gali, kad tai nuslėptų, rašoma uk.businessinsider.com.

Sharon Love įkūrė „One Love“ po to, kai 2010-aisiais jos dukrą Yeardley Love nužudė jos buvęs vaikinas. Praėjus keliems mėnesiams po tragiškos jos mirties, Sharon suprato, kad jei kas nors būtų pamatęs ankstyvuosius prievartos požymius, Yeardley gyvybę būtų buvę įmanoma išgelbėti.

Šiuo metu fondas šviečia jaunus žmones apie sveikus santykius ir kaip padėti žmonėms, kurių santykiai yra nesveiki ir pavojingi.

K.Hood sakė „Business Insider“, kad žmonės, santykiuose patiriantys prievartą, dažnai dalijasi laimingo gyvenimo nuotraukomis socialiniuose tinkluose, nors viduje yra labai sumišę.

„Kadangi visi prievartos kupini santykiai prasideda kaip geriausi santykiai, kuriuos kada nors esate turėję, prasidėjus neramumams lengva susitelkti į viską, kas buvo gera, ir tikėtis, kad viskas bus taip pat, kaip ir tada, – sakė moteris. – Todėl pravartu žinoti požymius, rodančius, kad jūsų draugą/draugę ištiko bėda.“

Atitolimas nuo draugų ir šeimos

Pirmoji smurto kupinų santykių stadija yra izoliacija, todėl galite pastebėti pasikeitusį draugo elgesio modelį. Jis gali atitolti nuo draugų ir šeimos ir visą savo laiką praleisti su partneriu.

Žmogus, patiriantis emocinį smurtą, turi žemą savivertę, o dėl to jis savimi pasitiki mažiau.

„Jis nebeužsiima mylima veikla ir nebeleidžia laiko su draugais, – sakė K.Hood. – Draugas su partneriu taip pat gali persikraustyti į kitą miestą ir tai atrodo nelogiška, žinant, kokių planų turėjo jūsų draugas.“

Vida Press nuotr./Nepageidaujamas kito žmogaus elgesys
Vida Press nuotr./Nepageidaujamas kito žmogaus elgesys

Jei jūsų draugas patiria emocinį smurtą, jis yra kontroliuojamas, sakė K.Hood. Tikriausiai jis jaučiasi visiškai praradęs savo gyvenimo kontrolę, labai sutrikęs, ypač jei jį bando įtikinti, kad jis yra išprotėjęs.

Žmogus, patiriantis emocinį smurtą, turi žemą savivertę, o dėl to jis savimi pasitiki mažiau, – sakė moteris. – Jei pastebite, kad su jumis susitikęs draugas dažnai staiga atitolsta ir pradeda kažkur skrajoti mintimis, tai gali būti ženklas, kad kažkas negerai.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Toksiški ir sveiki poros santykiai: situacijos, kurios padės pažinti skirtumus

Jiems „neleidžia“ priimti sprendimų

Galbūt pastebėjote, kad jam/jai nuolatos reikia parašyti savo partneriui arba pranešti apie kiekvieną savo žingsnį. Jam/jai sunku ką nors planuoti nepasitarus su partneriu, arba jis/ji dažnai atšaukia planus, iki jų likus labai mažai laiko. Visa tai rodo, kad jam „neleidžia“ spręsti pačiam.

Be to, jei jo santykiai atrodo labai nepastovūs, tai ne tik reiškia, kad draugo santykiai yra labai aistringi, o taip pat gali būti ženklas, kad jūsų draugas yra bėdoje.

Besąlygiškas palaikymas yra geriausia, ką galite pasiūlyti

Kiekvienoje iš anksčiau minėtų situacijų sudėtinga žinoti, ką reikia daryti. Galbūt jums atrodo, kad kažkokio pobūdžio įsikišimas yra geriausias veiksmų planas, tačiau K.Hood sakė, kad labai svarbu, kad jūsų draugas pats priimtų sprendimą. Kol išauš ta diena, turite jį visapusiškai ir besąlygiškai palaikyti, kalbėti su juo, klausinėti per daug nesikišant – nors tai padaryti yra labai sunku.

Svarbiausia – leisti draugui suprasti, kad esate šalia ir visada esate pasiruošę išklausyti bei padėti.

„Yra tikimybė, kad jūsų draugas nukreips klausimus ar sumenkins jūsų nerimavimą, tačiau labai svarbu, kad neprašytumėte išklausyti per daug primygtinai, – sakė K.Hood. – Įsakinėdami draugui, greičiausiai atkartosite smurtaujančio partnerio elgesį.

Svarbiausia – leisti draugui suprasti, kad esate šalia ir visada esate pasiruošę išklausyti bei padėti, svarbu, kad jis jaustųsi palaikomas ir išgirstas.“

Nepatartina siūlyti palikti partnerį, kadangi aukoms laikas po išsiskyrimo yra pats pavojingiausias, sakė K.Hood. Jei iš tiesų manote, kad jūsų draugui gresia pavojus, turite pranešti policijai.

Bendravimas yra pagrindinis jūsų įrankis, ir galiausiai jūsų draugas atsivers ir pasipasakos, kas vyksta. O kol tai įvyks, galite pabendrauti su kitais jo draugais bei šeimos nariais ir išsiaiškinti, kaip jie mato tą situaciją – galbūt paaiškės, kad visi matote ir pastebite tą patį ir galite suvienyti jėgas bei efektyviau apsaugoti draugą nuo tolimesnės žalos.

Blogiausia, ką galite padaryti, pasak K. Hood, – pasiduoti. „Neapleiskite savo draugo, net kai esate susierzinę dėl to, kad jis neklauso, – sakė moteris. – Dabar jam jūsų reikia labiau nei anksčiau.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs