Jei kiekvienas iš mūsų mokėtų išspręsti problemas, o ne tik laikytųsi griežtai savo nuomonės, įsitikinimų ir girdėtų, ką sako pašnekovas – pokalbis nenukryptų iki nemalonaus konflikto.
Ką pataria psichologas tėvams, vaikams ar poroje gyvenantiems asmenims, siekiantiems išvengti ginčo?
- Nusiraminti. Taip, gali atrodyti banalus patarimas, tačiau kontroliuoti save reikia mokėti. Pozityvesnis nusiteikimas ar gilus įkvėpimas – paprasti, bet efektyvūs būdai. Nusiraminkite arba nutraukite pokalbį, atidėkite sprendimą.
- Atpasakokite problemos vystymąsi ar pokalbio eigą. Pasakodami suprasite, kur įvyko kertinis lūžis. Taip suprasite, kokie veiksmai ar žodžiai išprovokavo konfliktą. Šio metodo reiktų išmokyti ir vaikus: papasakodami įvykių eigą jie greičiau išsiaiškins ir užmirš nuoskaudas bendraamžiui.
- Pateikite daugiau alternatyvių sprendimų problemai išspręsti. Su partneriu (vaiku, sutuoktiniu ar net su savimi) ieškokite abiem priimtino elgesio, kad abu gautumėte pasitenkinimą. Taip išreikšite toleranciją ir sumažinsite konflikto riziką.
- Aptarkite žingsnius, kurie naudingi, reikšmingi ir priimtini būtų abiem pusėms. „Kas vienu atveju tinka jums, kitu gali netikti jūsų partneriui, todėl reikia konkretumo ir aiškumo“, – sako psichologas T.Lagūnavičius.
- Realizuokite šiuos etapus ir kontroliuokite pokalbį. Pamatę, kaip pavyko suvaldyti konfliktinę situaciją ar kaip išvengėte jos, jūs įsisąmoninsite ir kitą kartą elgsitės taip pat. Jei nesuvoksite, kaip neišvengėte nuo konflikto – grįšite prie to paties neigiamo elgesio.