Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichologė E.Šekštelienė pataria. Kaip tvarkytis su pavydu ir konkurencija darbe

Pavydas nėra malonus jausmas, tačiau neišvengiama emocija, su kuria susiduriame kone kasdien. Pavydas, kaip ir kiti sunkūs neatpažinti jausmai, gali stipriai varginti ir kelti gėdos ar kitus neigiamus jausmus. Prolema ne ta, kad išgyvename pavydą, bet ta, kad pavydas mus gali lyg „apakinti“. Gali šokiruoti ir tai – kaip mes elgiamės, kai pavydas tampa nekontroliuojamas, kai mus užvaldo, arba kaip jis formuoja, keičia mus, mūsų požiūrį į save ir mūsų požiūrį į aplinkinį pasaulį.
Kolegos
Kolegos / Vida Press nuotr.

Pavydas darbe gali neigiamai atsiliepti kūrybiškumui, gebėjimui užmegzti pažintis, džiaugtis ir pastebėti savo pasiekimus. Atpažinus pavydą, mes mokomės, galime geriau suprasti save, daryti teigiamą poveikį savo elgesiui. Sužinokite, kaip atpažinti, suprasti savo elgesį, kurį veikia pavydo jausmas. Dėmesys savęs palaikymui ir pastiprinimui gali padėti geriau jaustis darbiniuose ir asmeniniuose santykiuose.

Skirtingose kultūrose žmonės turi skirtingas priežastis, dėl ko pavydėti (dėl statuso, grožio, pažinčių, finansinės sėkmės ir t. t.). Tačiau pavydo jausmas – universali emocija. Žinomas ekspertas, evoliucijos psichologas Davidas Bussas teigia, jog pavydas išsivystė kaip mechanizmas apginti savo interesus (gamtoje patinai žudo kitų patinų jauniklius kaip būsimus konkurentus, varžovus).

Taigi, iš vienos pusės, pavydas yra ir labai naudingas jausmas, nes gali atspindėti ir mūsų aukštesnes vertybes – įsipareigojimus monogamijai, meilei, nuoširdumui ir atvirumui. Galite jausti pavydą, nes norite turėti monogamiškus ryšius, ir baiminatės, nes galite prarasti tai. Pavydas gali išties padėti ir tobulėti, siekti aukštesnių tikslų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Klinikinė psichologė Eglė Šekštelienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Klinikinė psichologė Eglė Šekštelienė

Nors pavydas padeda mums tobulėti ir siekti savo tikslų, vertybių, bet iš kitos pusės gali ir kelti pernelyg stiprius neigiamus jausmus, kurie žlugdo tiek pasitikėjimą savimi, tiek griauna tarpusavio santykius. Pavydas – pykčiu nuspalvintas nerimas, kuris gali trukdyti asmeniniams, profesiniams santykiams.

Šiame straipsnyje kalbėsime apie konkurencinį pavydą, pavydą darbe, kaip jis gali trukdyti siekti karjeros. Galiausiai pasinaudokite 7 žingsniais kovojant su varginančiu pavydu.

Kaip pavydas trukdo darbui

Pavydas darbe – nemalonių jausmų, įtampos išgyvenimas, kai jaučiate, kad kiti gauna tai, ko norite jūs. Kadangi tai universali emocija, natūralu, kad ją patiriate savo gyvenime, darbe. Svarbu tai, kaip jūs padedate sau, kad pavydas netrukdytų jums dirbti, jaustis laimingais.

Perdėtas pavydas neigiamai veikia viso kolektyvo ar prie konkretaus projekto dirbančios komandos moralę, pablogina komunikaciją, didina įtampą tarp darbuotojų, darbuotojų kaitą bei mažina darbo efektyvumą. Darbe patiriamas pavydas gali neigiamai veikti ir jūsų asmeninę karjerą.

Darbe jaučiamas pavydas gali veikti neigiamai šiais būdais:

  • Jūs galite prarasti savo konkurencingumą. Jei nuolat sau primenate ką kiti turi, galite pamažu prarasti savo pačių gebėjimus, talentus, net motyvaciją. Užuot išskleidę savo talentus, galite pernelyg daug laiko skirti įkyriam kitų žmonių elgesio ar gabumų tyrinėjimui. Tai realiai gali užblokuoti jus nuo jūsų pačių galimybių, kūrybiškumo.
  • Sunku būti autentiškais. Jūs išties nebegalite būti tuo, kuo esate, jei jūs nuolat lyginate save su kitais, kitų elgesiu ar pasiekimais. Užuot kūrę savo vidinį balsą, nuomonę – galite įstrigti bandydami būti tuo, kuo nesate.
  • Jūsų gebėjimas bendrauti su aplinkinais yra apsunkintas. Jei jūs pavydite aplinkiniams savo darbe – jums gali būti sunku užmegzti pasitikinčius ir pagarbius santykius su jais. Tai turi neigiamos įtakos apskirtai visam bendradarbių santykių kūrimui, trukdyti naujų pažintių plėtimui.
  • Sunkiau pasitikėti savimi, teigiama savivertė ir laimingumas blėsta. Pavydas prisideda prie mūsų žemos savivertės. Kartėlis, priešiškumas, kuris atsiranda kaip nuolatinio pavydo pasekmė, apsunkina pozityvų tikėjimą savimi. Kai nepasitikite savimi – krenta motyvacija ar gebėjimai parduoti, įtikinti, siekti geresnių karjeros galimybių. Kuomet pavydas aptemdo mūsų protą, tampa sunku išlaikyti teigiamą savęs vaizdą, jausti džiaugsmą. Pavydas tikrai gali sunaikinti pozityvias mintis savęs atžvilgiu.

Jums gali padėti mokymasis, kaip atpažinti pavydo jausmus, kaip stiprinti save, kad jūsų savijauta ir elgesys atneštų teigiamų rezultatų jums, jūsų darbe ir santykiuose.

7 žingsniai, galintys padėti geriau suvaldyti jūsų vidinį pavydo jausmą

1. Atpažinkite ir stebėkite savo pavydžias mintis bei jausmus

Kuomet pastebite, jog jaučiate pavydą, sustokite truputį, prisiminkite ramiai kvėpuoti ir stebėkite savo mintis, jausmus. Pripažinus, kad pavydite, neskubėkite atsikratyti šio jausmo. Intensyvus jausmas pats savaime mažės, o ne augs, jei jis bus pripažintas, jei leisite sau pabūti su šiuo nemaloniu sunkiu jausmu. Būkite atviri sau. Pasistenkite nemeluoti sau ar įtikinti save, kad nejaučiate pavydo, kuomet jį jaučiate. Atpažinkite, jog pavydžios mintys yra ne tas pats, kas realybė. Jūs neprivalote paklusti savo pavydiems jausmams ar mintims.

Geriau peržvelkite situacijas, kurios jums sukelia pavydo jausmus, mėginkite suprasti, kas jums kelia pavydą. Rasdami savo jausmų priežastis, leisite sau judėti toliau – savęs supratimo ir galimybės keistis link.

Užuot išskleidę savo talentus, galite pernelyg daug laiko skirti įkyriam kitų žmonių elgesio ar gabumų tyrinėjimui.

Ar jūs pavydite tiems, kurie daugiau uždirba? Ar pavydite tiems, kurie turi didelį pažinčių ratą? Ar tiems, kurie susilaukia daugiau pagyrimų, įvertinimo iš darbdavio? Supratus, kokiose srityse jums kyla pavydas, suprasite kokioje sirtyje jums sunkiausia ir taip galėsite daugiau sau padėti. Sąmoningumas savo jausmų, minčių elgesio atžvilgiu tikrai padeda. Galbūt iš pradžių daugiausia sau padėtumėte, jei tiesiog vengtumėte to, kas sukelia pernelyg didelį pavydą. Tai neturėtų būti visam laikui, tik tol, kol sustiprėsite viduje, geriau kontroliuosite savo pavydo jausmus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Trukdantys įpročiai: 15 dalykų, kurių turėtumėte nebedaryti

2. Mokykitės nelyginti savęs su kitais, koncentruokitės į save

Pernelyg didelis lyginimasis su kitais gali rodyti jūsų pavydo jausmus, žemą savivertę. Jūs padėtumėte sau, jei galėtumėte lyginti ne save su kitais, o save laiko atžvilgiu – koks esate dabar ir koks buvote praeityje. Tokiu būdu išmoktumėte pastebėti savo asmeninę pažangą. Tai leistų pamatyti ir sritis, kuriose paaugote ir sustiprėjote, ir tas sirtis, kurias dar galite tobulinti.

Prisiminkite, kad niekas neturi visko. Savo gyvenimo lyginimas su kitų – visuomet pralaiminti pozicija. Visuomet bus žmonių, kurie atrodys geresni nei jūs, gražesni, daugiau pasiekę ar turintys daugiau įvairiausių pasiekimų nei jūs. Be to, matysite tik vieną medalio pusę, nes nežinosite, kokia savo pastangų kaina tas žmogus pasiekė tokį rezultatą. Be to, nepamirškite, jog dažniausiai mes lyginame blogiausias savo savybes su geriausiomis kitų savybėmis ar prielaidomis, ką galvojame apie kitus.

3. Mokykitės iš patirties

Mokytis iš patirties labai naudinga. Jei kolegą paaukštino, galite pavydėti arba galite pasimokyti iš jo patirties. Ką jūs galite patobulinti ateityje, kokių naujų įgūdžių turite mokytis, jei siekiate karjeros? Ką jūsų kolega nuveikė, išmoko, kad gautų paaukštinimą, premiją ar įvertinimą?

Natūralu, jei jaučiatės nusiminę ar nusivylę dėl kito sėkmės ar paaukštinimo. Taip yra dėl mūsų pačių vidinių lūkesčių neišsipildymo. Mes visi turime dvejopų jausmų, susijusių su kitų sėkme. Patyrinėkite kito sėkmę, kad galėtumėte iš to pasimokyti, pritaikyti sau.

4. Pastebėkite, ar turite įprotį pasiduoti aplinkinių ir reklamos įtakai

Mokslininkai nustatė, jog lankymasis draugų paskyrose socialiniuose tinkluose kelia pavydo jausmus ir pablogėjusią nuotaiką. Jei visą savo laiką praleidžiate su žmonėmis, kurie nuolat konkuruoja dėl įdomesnių kelionių, paskutinių mados tendencijų ar kt. dalykų, jūs taip pat trokšite tapti egzotinių kelionų ar mados guru. Jei praleidžiate savo laiką su žmonėmis, kurie nuolat aptaria atlyginimą, naujausias įsigytas mašinas, nepastebimai pateksite į spąstus, lygindami save su jais: ką jūs turite, kur keliaujate ir ką galite įsigyti. Nepamirškite, jog yra ir daug vertingesnių dalykų, ką galite įsigyti ar patirti.

Jūs padėtumėte sau, jei galėtumėte lyginti ne save su kitais, o save laiko atžvilgiu – koks esate dabar ir koks buvote praeityje.

Supraskite ir reklamos bei rinkodaros įtaką, ir tai, kiek galbūt pervertinate siūlomas prekes, statusą ar primetamas verybes (nauja mašina, plastinės opercijos, lieknumas, mityba ir t. t.). Reklama tikrai gali skatinti mūsų pavydą, geisti tai ką „turi“ kiti.

Bet ar jūs sieksite bet kokia kaina to, ką turi kiti? Atpažinkite, ar tai keičia jūsų elgesį ir savijautą. Galite to vengti arba įvertinti iš naujo siūlomas „pagundas“, galimybes, daiktus, sėkmingumą ir t. t.

TAIP PAT SKAITYKITE: Santykių specialistė: kodėl lyginti savo ir kitų santykius yra toksiška?

5. Pasidžiaukite kitų sėkme

Lietuvių patarlėje sakoma – draugas nelaimėje užjaučia, laimėje pavydi. Pasidžiaugti kitų laime gali skambėti gan neįveikiamai, tačiau įveikiama, jei atsitrauksite ir pastebėsite jus supančių žmonių motyvus. Pasidžiaukite kitų sėkme. Jūs norėjote to, ką pasiekė jūsų kolega ar draugas. Jis tikriausiai norėjo to paties. Pažvelkite į tai, ne kaip į varžybas. Gebėjimas pasidžiaugti kito džiaugsmu ir pasiekimais – didelis žingsnis įveikiant pavydo jausmus ir gerinant bendrą kolektyvo atmosferą.

Įkvėpkite ir pasveikinkite draugą, kolegą. Negalite visada būti laimėtojais. Raskite skirtingų galimybių pasiekti savo tikslų. Mokykitės pasidžiaugti kitų sėkme, jie to norėjo, siekė kaip ir jūs. Tai didelė vertybė, nes jūsų pavyzdys gali įkvėpti ir jūsų kolegas nuorširdžiai pasidžiaugti kiekvieno komandos nario laimėjimais, kurti draugišką mikroklimatą.

6. Stiprinkite pasitikėjimą savimi

„Pavydas rodo dvigubą nepasitikėjimą: nepasitikėjimą savimi ir nepasitikėjimą partneriu, žmonėmis apskritai“ (šveicarų psichologė Verena Kast).

Tai gan sudėtingas įgūdis, tačiau jūs tikrai galite išmokti pasitikėti savimi. Anot žymios psichologijos mokslų daktarės Lisos Firestone, padidėjęs pavydas visuomet susijęs su žemesniu savęs vertinimu. Psichologės teigimu, dažnai mes net nepastebime jaučiamos gėdos, nes ji tiesiog natūraliai atsiranda, kai mes save nepastebimai kritikuojame, turime apie save kritiškų minčių.

Gebėjimas pasidžiaugti kito džiaugsmu ir pasiekimais – didelis žingsnis įveikiant pavydo jausmus ir gerinant bendrą kolektyvo atmosferą.

Praeityje patirti gėdos jausmai gali stipriai veikti, kaip mes išgyvename pavydo ir nesaugumo jausmus dabar. Klinikinės psichologė ir mokslų daktarė L.Firestone pastebi, kad kritiškas vidinis balsas yra negatyvi mūsų vidinė kalba su savimi. Šis krišiškasis mūsų vidinis balsas palaiko mūsų destruktyvias mintis ir jausmus, stumia mus skrupulingai lygintis ir įvertinti bei teisti save (ir kitus). Padėsite sau, jei atpažinsite šias kirtiškas mintis, jas stabdysite ir mokysitės būti sau atlaidesni, rasite pozityvesnių dalykų apie save – taip stiprinsite savo pasitikėjimą savimi.

Jei jaučiate, kad pavydas „artinasi”, galite tiesiog mėginti pozityviai save pastiprinti, priminti sau, ką praeityje sugebėjote, atlikote ar pasiekėte. Priminkite sau savo sėkmes. Pozityvus savęs pastiprinimas gali padėti sušvelninti intensyvius pavydo jausmus.

7. Kreipkitės pagalbos į specialistus

Jei pavydo jausmai jums atrodo pernelyg darantys įtaką jūsų savijautai ir gyvenimo kokybei – kreipkitės pagalbos į specialistą, psichologą, psichoterapeutą. Tai tikrai puikus būdas mokytis geriau tvarkytis su sunkiais jausmais, kelti savivertę bei santykių kokybę. Su specialistu galite mokytis atpažinti, kas jus labiausiai liūdina darbe, santykiuose, kokie jausmai (ir veiksmai) gali neigiamai veikti jūsų santykius su aplinkiniais ir t. t. Savęs supratimas ir sąmoningesnis pažinimas leis tapti savo jausmų šeimininku.

Pavydas darbe gali būti didelis išbandymas kopiant karjeros laiptais ar net visos organizacijos sėkmei. Pasinaudokite šiais žingsniais, kad galėtumėte jausti daugiau kontrolės, supratimo ir žinių savo sudėtingų jausmų atžvilgiu. Nepamirškite pastiprinti save, pasidžiaugti savo pasiekimais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs