Šaltymetis metropolyje: į madą sugrįžtantis 10-asis dešimtmetis, „zero waste“ ir lėtesnė rutina

Vėlyvos, orkaitėje garuojančios vakarienės bei gaivūs rytiniai pasivaikščiojimai senamiesčio gatvėmis. Kaitrų vasaros šokį nejučia keičia lėtesnis šiaurietiškas ritmas. Ir nesvarbu, ar jūsų ausinuke – Ella Fitzgerald, Lady Gaga ar architektoniškas Berlyno reivas. Vėlyvo rudens eteris – ne ką mažiau ryškus ir spalvingas. Ką veiksime ir kaip gyvensime šaltymečiu? Kokias tendencijas sufleruoja šis laikmetis?
Mergina
Mergina / 123RF.com nuotr.

Madinga 10-tojo dešimtmečio nostalgija

Tai, kad į madą sugrįžta 1990-ųjų estetika, kalbama jau kurį laiką. O štai spalio pradžioje Paryžiuje apie tai vizualiai paskelbė ir mados namai „Chanel“. 2022 m. pavasario ir vasaros kolekcijoje – žaismingi dešimtojo dešimtmečio stilius viražai: grafiški marškinėliai, nėriniuoti paltai bei įvairūs metaliniai aksesuarai.

VIDEO: „Chanel“ mados renginyje atsiskleidė juodai baltas intymumas

Tiesa, „Chanel“ kūrybos vadovė, dizainerė Virginie Viard atkūrė ne tik laikmečio rūbą, bet ir dešimtmetį menančią mizansceną, papuošalus (pavyzdžiui, „N°5“ kvepalų buteliukų formos pinigines) ir netgi garso takelį: modeliai į sceną žengė, skambant George'o Michaelo hito „Freedom“ perdirbiniui.

Beje, ne tik ant mados podiumų, bet ir rudenėjančiose miestų gatvėse daugėja įvairiausių dešimtojo dešimtmečio apraiškų – platėjančių kelnių, sarafanų bei „oversized” rūbų. Tad jei visa tai atitinka jūsų skonį, atidėkite į šalį siaurėjančias kelnes. Dabar – geras laikas pasimėgauti reiveriška laisve, o gal nostalgiškai sugrįžti į siautulingą paauglystės laikų rūbą, užsilikusį giliai spintoje...

Beje, įsikvėpti ryškių mados pavyzdžių – lengva kaip niekada. Daugelį didžiųjų mados namų kolekcijų pastaruoju metu galima pamatyti online.

Atgal į „zero waste“ kultūrą

Didelių pokyčių laike palengva apsiprantame prie sezoniškumo. Galbūt tai reiškia, jog metas atsigręžti į tai, kas jau gerus metus buvo apleista?

Prasidėjus pandemijai, tiekti maistą bei gėrimus vienkartiniuose induose tapo saugos standartu. Visgi, būtent tokių ir panašių atliekų iki tol buvo stengiamasi išvengti. Skaičiuojama, jog pasaulyje apie 16 milijardų vienkartinių puodelių kasmet virsta neperdirbamomis atliekomis.

Skaičiuojama, jog pasaulyje apie 16 milijardų vienkartinių puodelių kasmet virsta neperdirbamomis atliekomis.

Apie būtinybę sugrįžti prie „zero waste“ prabyla tarptautiniai prekių ženklai, tokie kaip „Starbucks“ ir „Huskee“.

„Nors atsiranda vis daugiau alternatyvių vienkartinių puodelių, kurie yra tvaresni, bet jie vis tiek nugula sąvartynuose“, – pastebi „HuskeeCup“ gamintojo atstovybės Lietuvoje vadovė Lina Rakštelienė. Miestiečiams, kurie neįsivaizduoja dienos be rūšinės kavos ar arbatos, ji siūlo atrasti aplinką tausojantį nuosavą daugkartinį puodelį „Huskee“.

„Huskee“ – tai australų prekių ženklas, gaminantis puodelius iš perdirbtų pupelių lukštų (šalutinio produkto, kurį kavos augintojai laiko atliekomis). Jų moto: naudok vieną daug kartų! Stilingo ir grakštaus dizaino puodelis yra gerokai atsparesnis dūžiams ir ilgiau išlaikantis šilumą nei įprasti.

„Rinkdamiesi tvarius, mažiau plastiko turinčius produktus, prisidedame prie planetos išsaugojimo. Juk žinome, kad planetos B nėra, todėl net ir mažas kiekvieno iš mūsų indėlis yra be galo svarbus“, – sako L.Rakštelienė.

„Huskee“ kavos puodelis
„Huskee“ kavos puodelis

Gryno oro žingsniai

Norėdami palaikyti gerą tonusą ir lengvumą mintyse, judėjimą prisijaukinkite palengva. Malonus pasivaikščiojimas gryname ore, klausantis mėgiamos muzikos ar tinklalaidės, galėtų tapti kasdienės rutinos dalimi.

O jeigu 10 tūkstančių žingsnių per dieną jums atrodo kiek per daug – nėra ko pergyventi. Naujų tyrimų duomenimis, įveikus ir trečdaliu mažiau, t. y. 7 tūkstančius žingsnių per dieną, galima gerokai pagerinti savijautą.

Beje, pasiekus užsibrėžtą tikslą, gaminasi laimės hormonas dopaminas, atsakingas už kasdienę energiją, o tai svarbu prisiminti, keliant sau naujus gyvenimo būdo bei įpročių tikslus.

Unsplash.com nuotr./Ėjimas
Unsplash.com nuotr./Ėjimas

Sielą sušildantis maistas

Šviežius ir greitus šiltojo metų laiko užkandžius po truputį keičia sotūs bei karšti patiekalai, o šaltus vasarinius kokteilius bei ledus – karštas šokoladas, rūšinė kava bei arbata. Pripildydami namus idiliško jaukumo, jie tampa savitu šaltymečio ritualu.

Metas ir vėl įdarbinti orkaitę – išsitraukti tradicinio šeimos kugelio receptą, gaminti katino Garfildo pamėgtą lazaniją, o gal klasikinį obuolių ir gervuogių pyragą. Arba gausiais samčiais semti pertrintas vegetariškas sriubas bei troškinius, gaminti naminius virtinukus su savo darže iškastomis šakninėmis daržovėmis ir kepti sausainius be gliuteno.

Kad ir koks būtų jūsų meniu, jis tiks, jei tik rudeniškas maisto gaminimas suteiks malonumą, sugrąžins prie lėtų vakarienių stalo ir leis daug ilgiau pasimėgauti anksti temstančio paros laiko romantika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų