Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Santykių ekspertai pataria: kaip elgtis tarnybinio romano metu

Suėjimas į porą ne taip ir retai baigiasi skyrybomis. Žmonės nesutaria, supranta, kad netinkami vienas kitam, pamato, kad gavo ne to, ko tikėjosi prieš pradėdami santykius.
Pora.
Tarnybinis romanas / Shutterstock nuotr.

Taip pat neretai skyrybos būna ganėtinai nemalonios, ir išsiskyrę partneriai mieliau vengia vienas kito ir jaučiasi ne itin maloniai, jei tenka susitikti kokiomis nors aplinkybėmis. Jei tokiai išsiskyrusiai porai tenka kartu dirbti, susidariusi situacija vienam iš buvusios poros gali netgi kainuoti darbo vietą.

Taigi kalbant iš praktinės pusės, kurti artimus santykius darbo vietoje yra nepatartina. Darbo vietoje nerekomenduojamos netgi artimesnės draugystės, kadangi tai pradeda trukdyti darbui. Asmeninius santykius geriau palikti už darbo ribų ir darbovietėje kurti kiek šaltesnius, dalykiškesnius santykius, kurie netrukdytų nei produktyvumui, nei bendrai emociniei ir psichologinei atmosferai.

Romanai būna kelių rūšių. Vienas variantas, kuomet du žmonės iš tikro myli vienas kitą, t. y. nuoširdžiai linki vienas kitam viso, kas geriausia, ir rūpinasi vienas kitu. Tokiu atveju net nutrūkę santykiai nebūtinai trukdys darbui, jei abu sugebės išlaikyti vienas kitam draugiškumą ir pagarbą.

Taip pat skaitykite: „Ar verta po išsiskyrimo bendrauti su buvusiu vaikinu?“ Santykių ekspertų komentaras

Kitos rūšies romanai būna kupini romantikos, aistrų, svajonių ir fantazijų. Pora susikuria ne iš realių žmonių, kurie rūpi vienas kitam, o iš žmonių, kuriuos suvedė troškimai ir fantazijos. Moterys įsimyli viršininkus, viršininkai susižavi pavaldinėm, bendradarbiai simpatizuoja vienas kitam, vedami aistros, troškimų ir t. t.

Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas Mažuoliai
Gedmanto Kropio/„Laimos“ nuotr./Silvija ir Šarūnas
Mažuoliai

Darbovietė yra sunkinanti aplinkybė tokioms poroms, kadangi užuot puoselėjus visaverčius santykius, kyla aistros, vėliau nesutarimai, nepasitenkinimai ir komplikuotos skyrybos. 

Neskaitant šito, abu lieka priversti matyti vienas kitą ir bendrauti po aštuonias valandas per parą. Taip darbovietė tampa labai nemalonia vieta.

Žinoma, yra porų, kurios susikūrė darbovietėje ir yra laimingos. Kur jų sėkmės paslaptis? Paprastai tai yra žmonės, kurie moka tvarkytis su savo emocijomis, moka atskirti darbą ir asmeninius santykius, yra pakankamai brandžios asmenybės, į santykius pateko ne ieškodami nuotykių, o netikėtai sutikę savo žmogų darbo vietoje.

Tarnybinio romano eiga yra tokia pat įvairi, kaip į jį patekę žmonės. Darbovietėje ypač gerai išryškėja pačių žmonių charakterio savybės, padedančios arba apsunkinančios darbe užsimezgusius santykius. Joks „tinkamas“ elgesys neduos jokios naudos, jei žmogui itin svarbu, ką apie jį galvoja aplinkiniai, jei jis bijo dėl savo darbo vietos, karjeros, jei nemoka pakovoti už save, jautrus apkalboms, neturi aiškių gyvenimo prioritetų.

Žmogus su aiškiomis asmeninėmis ribomis, blogiausiu atveju, tiesiog pakeis darbovietę, jei užsimezgę santykiai taps sudėtingi. Žmogus, kuris yra priklausomas nuo aplinkinių nuomonės ir pasimetęs gyvenimo prioritetuose, tikėtina, pateks į pragarą žemėje. Kuomet pradės sklisti kalbos, reikės derinti santykius ir darbą, o santykiuose kils savų neaiškumų.

Pradėti santykius su nebrandžia asmenybe nerekomenduotina, o tokie santykiai darbo vietoje gali brangiai kainuoti – nuo jūsų emocinės ir psichologinės ramybės iki darbo vietos.

Pavojinga vieta tarnybiniame romane yra jo inicijavimas. Dalis žmonių, paprastai tai daugiau taikoma vyrams, nėra pakankamai socialiai išprusę ir nemoka atpažinti moters susidomėjimo juo signalų.

Tokiu atveju dominančios moters kalbinimas darbovietėje gali brangiai kainuoti vyro reputacijai, o agresyvesni ir tiesmukiškesni net susilaukti kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo. Taigi prieš parodant susidomėjimą bendradarbe, geriau būti tikram, kad jūsų elgesys yra taktiškas bei korektiškas ir kad moteris jumis domisi kaip vyru.

Bendradarbis ar bendradarbė jumis domisi ir nežinote, atsakyti į tai ar ne? Net jei jis/ji jums įdomus/-i, gerai įsivertinkite jo/jos brandos lygį. Atkreipkite dėmesį, kaip žmogus elgiasi socialinėje aplinkoje, ar turi elgesio ar charakterio bruožų, kurie jums nepatinka. Pradėti santykius su nebrandžia asmenybe nerekomenduotina, o tokie santykiai darbo vietoje gali brangiai kainuoti – nuo jūsų emocinės ir psichologinės ramybės iki darbo vietos.

„Fotolia“ nuotr./Tarnybinis romanas
„Fotolia“ nuotr./Tarnybinis romanas

Romanas tarp vadovų ir pavaldinių turi vieną nemalonų aspektą visiems darbuotojams – kiti darbuotojai taps itin atidūs, ar tik vadovas nesirūpina savo pavaldiniu, su kuriuo turi romaną, labiau nei kitais darbuotojais.

Problema yra ta, kad nesvarbu, ar jis/ji rūpinasi labiau, ar ne, darbuotojai bet kokį teigiamą viršininko elgesį su pavaldiniu, su kuriuo jis/ji turi romaną, priskirs jų santykiams ir jaus nepasitenkinimą, o darbovietėje kils įtampa.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai pataria. Esame sugyventiniai: kokie tokio ryšio pliusai ir minusai?

Užmezgę romaną, tiek viršininkas, tiek pavaldinys taip pat turės savų iššūkių. Pavaldinys jaus kitų darbuotojų pavydą bei nepasitenkinimą ir taps daugiau ar mažiau atskirtu nuo kolektyvo. Viršininkui bus itin sunku suderinti savo kaip viršininko pareigas bei bendravimą su pavaldiniais ir artimus santykius, kuriuos kuria su vienu iš jų.

Kiekvienas jo žingsnis pateks po kolektyvo didinamuoju stiklu, bus sunku priimti sprendimą dėl savo veiksmų, jei pavaldinys padarys nusižengimą, kuris, pagal bendras taisykles, reikalaus atitinkamų nuobaudų.

Statistiniais duomenimis, tarnybiniai romanai tarp viršininko ir pavaldinės (kuomet viršininkas yra vyras) yra sėkmingiausi iš visų tarnybinių romanų dėl charakterių suderinamumo: moteris pavaldinė natūraliai moka paklusti, o vadovas vyras vesti ir prisiimti atsakomybę.

Kita vertus, statistiniais duomenimis, tarnybiniai romanai tarp viršininko ir pavaldinės (kuomet viršininkas yra vyras) yra sėkmingiausi iš visų tarnybinių romanų ir dažniausiai vedantys į santuoką dėl charakterių suderinamumo: moteris pavaldinė natūraliai moka paklusti, o vadovas vyras – vesti ir prisiimti atsakomybę.

Viena iš rekomendacijų, užsimezgus tarnybiniam romanui, – neviešinti santykių tol, kol jie taps rimtais. Niekam darbovietėje nereikalingos nepagrįstos apkalbos, kurios, gal ir ne visada, bet gali apkartinti gyvenimą darbo vietoje.

Tad kol santykiai tik prasidėję, kol neaišku, ar iš to kas nors išeis, ar ne, verčiau tai pasilaikyti sau ir palaukti, kol situacija taps aiškesnė.

Ar pradėti tarnybinį romaną, ar ne – kiekvieno pasirinkimas. Kartais žmonės poroje patys negali pasakyti, kaip tapo artimais – taip natūraliai prasidėjo ir kūrėsi jųdviejų santykiai. Kitais atvejais jau nuo pirmo žingsnio gali kilti klausimų, ar rodyti palankumo ženklus sudominusiam bendradarbiui, ar ne.

Įvertinkite situaciją – kas jums svarbiau, santykiai ar karjera konkrečioje darbo vietoje, ar susitvarkysite su galimomis apkalbomis ir nepatogumais, kiek esate pasiruošę prireikus palikti darbovietę, ar gerai įvertinote dominantį žmogų kaip tinkamą artimiems santykiams pagal tai, kaip jis elgiasi darbovietėje, su kitais bendradarbiais, įvairiose socialinėse situacijose.

Kartais rizikuoti verta, o kartais verčiau atskirti darbą ir asmeninius santykius, o savo žmogaus ieškoti ne darbo vietoje.


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys į įdomiausius laiškus.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų