Seksas nebetenkina taip, kaip anksčiau? Priežastis gali būti visai paprasta

Seksualinis gyvenimas jus tenkina vis mažiau ir mažiau? Atrodo, kad ir kaip besistengtumėte, aistros miegamajame įžiebti nepavyksta? Mokslininkai sako, kad kaltininko tam toli ieškoti nereikia. Pirmiausia jie rekomenduoja įsigilinti, kokie yra jūsų ir jūsų partnerio miego įpročiai.
Nevaisingumas
Seksas / Shutterstock.com

Kaip CNN aiškina dr. Phyllis Zee, Šiaurės Vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos miego medicinos vadovė, prasta miego kokybė yra tiesiogiai susijusi su nepakankamu lytinių hormonų, tokių kaip testosteronas, kiekiu. Tai esą būdinga ir vyrams, ir moterims.

„Tiek vyrų, tiek moterų lytinis potraukis yra susijęs su testosteronu – testosteronas didina libido, – sako dr. Ph. Zee. – Testosteronas pradeda kilti apie 3 ar 4 valandą nakties ir pasiekia piką ryte. Tyrimai parodė, kad jei miegas sutrikdomas, jo lygiai krenta.“

Remiantis 2017 m. „Menopause Society“ tyrimo duomenimis, vyresnės nei 50 metų moterys, kurios miegojo mažiau nei 7–8 valandas per dieną, buvo mažiau seksualiai aktyvios nei jaunesnės moterys. Tuo tarpu vyresnės nei 70 metų moterys, kurios miegojo mažiau nei 5 valandas per dieną, buvo 30 proc. mažiau seksualiai aktyvios nei moterys, miegančios 7–8 valandas.

Shutterstock nuotr./Intymumas
Shutterstock nuotr./Intymumas

2021 m. atlikta tyrimų analizė parodė, kad miego stokojančių vyrų testosterono lygis buvo mažesnis, o kitame tyrime nustatyta, kad vyrai, kurių miegas buvo sutrikęs, turėjo mažesnį testosterono kiekį ir didesnį kortizolio, streso hormono, kiekį.

Visgi kai miegas tampa prioritetu, seksualinis gyvenimas gali pagerėti. 2015 m. atliktas koledžo studentų miego ir sekso tyrimas parodė, kad kiekviena papildoma miego valanda buvo koreliuojama su pagerėjusiu lytiniu potraukiu, didesniu makšties drėgnumu ir 14 proc. dažnesniu seksu kitą dieną.

Svarbu prisiminti, jog įvairūs tyrimai rodo, kad miego trūkumas gali padidinti ir kitų sveikatos sutrikimų riziką.

„Tyrimai sieja prastą miegą su daugybe neigiamų sveikatos padarinių, pradedant padidėjusia depresijos, lėtinio skausmo rizika, širdies ir kraujagyslių ligomis ir baigiant kognityvinių funkcijų pablogėjimu“, – „Medical News Today“ sakė dr. Soomi Lee, Pensilvanijos valstijos žmogaus raidos ir šeimos studijų docentė.

Kaip pagerinti miego kokybę?

Siekiant išvengti nemalonių nekokybiško miego padarinių, labai svarbu laikytis kelių esminių miego higienos patarimų, rašo „Healthline“:

  • Laikykitės nuoseklaus miego grafiko

Stenkitės eiti miegoti ir keltis maždaug tuo pačiu laiku kiekvieną dieną – net ir savaitgaliais. Tai sustiprina jūsų kūno miego ciklą (vidinį laikrodį), todėl kiekvieną dieną galite lengviau užmigti ir pabusti.

Unsplash.com nuotr./Miegas
Unsplash.com nuotr./Miegas
  • Sukurkite atpalaiduojančią rutiną prieš miegą ir jos laikykitės

Ši rutina gali apimti viską, kas tik leidžia jums jaustis labiausiai atsipalaidavusiems. Galite prisieisti karštą vonią, išbandyti švelnius tempimo pratimus, pamedituoti, paskaityti knygą, paklausti ramios muzikos. Venkite visko, kas sukelia stresą ar per daug stimuliuoja, pavyzdžiui, emocingų pokalbių ar darbo.

  • Prieš eidami miegoti išjunkite elektroninius prietaisus

Elektroniniai prietaisai, tokie kaip jūsų telefonas, skleidžia mėlyną šviesą, kuri gali sumažinti melatonino kiekį jūsų kūne ir išlaikyti jūsų smegenis budrias, todėl būna sunkiau užmigti.

  • Reguliariai mankštinkitės

Vien 30 minučių aerobikos pratimų per dieną gali pagerinti miego kokybę ir bendrą sveikatą. Mankštinimasis lauke gali dar labiau padidinti naudą, nes natūrali šviesa padeda reguliuoti miego ciklą. Tačiau venkite mankštintis valandą ar dvi prieš miegą. Tai gali padidinti jūsų energijos lygį ir kūno temperatūrą, todėl gali būti sunkiau užmigti.

  • Apribokite kofeino suvartojimą

Kofeino poveikis gali trukti 3–7 valandas po jo suvartojimo. Tai reiškia, kad popietės kavos puodelis gali išlaikyti jus budrius daug ilgiau, nei norėtumėte.

  • Pasirūpinkite, kad miego aplinka būtų jums palanki

Prieš eidami miegoti, išvėdinkite patalpą, nuo šviesos šaltinių apsisaugokite užuolaidomis arba miego kauke akims, esant pašaliniams garsams, naudokite ausų kimštukus. Naudokite patogų čiužinį, pagalvę ir patalynę. Kuo jums bus patogiau ir maloniau, tuo lengviau bus užmigti.

  • Naudokite lovą tik miegui ir seksui

Kai turite patogią lovą, gali kilti pagunda ją naudoti skaitymui, darbui, kalbėjimui telefonu, televizoriaus žiūrėjimui ar kitai veiklai. Vis dėlto svarbu lovą naudoti tik miegui ir seksui. Tai padeda sustiprinti smegenų ryšį tarp lovos ir miego, todėl užmigti būna lengviau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai