„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Sekso terapeutai atskleidė 12 dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti

Sekso terapeutai dalijasi savo mintimis, ką reikia žinoti apie jų darbą ir sveiką seksualinį gyvenimą.
Pora
Pora / 123RF.com nuotr.

Tiek vienišiai, tiek poros, norinčios pagerinti savo seksualinį gyvenimą, gali apsilankyti pas sekso terapeutą. Štai keletas dalykų, kuriuos terapeutai nori, kad žinotumėte, rašoma The Healthy.

Jums nereikės atlikti veiksmų terapeuto akivaizdoje arba kartu su juo

Galbūt girdėjote gandų, kad sekso terapijos metu turėsite parodyti, o ne papasakoti savo problemą. Tačiau sekso terapeutai sako, kad jie nežiūrės ir nedalyvaus jūsų seksualinėje veikloje, o tik padės jums susigrąžinti meilės jausmą.

„Profesionali terapija niekada neapima sekso, prisilietimų ar drabužių nuėmimo, – sako psichologijos mokslų daktarė, licencijuota klinikinė psichologė ir sertifikuota sekso terapeutė Beverli Hilse, Kalifornijoje Shannon Chavez.

123RF.com nuotr./Pora pas psichologą
123RF.com nuotr./Pora pas psichologą

– Ji panaši į tradicinę terapiją, išskyrus tai, kad pirmiausia sprendžia seksualinės sveikatos klausimus, yra orientuota į sprendimus ir trumpalaikė. Savo terapijos metodą apibūdinu kaip pokalbių terapiją, kurioje eklektiškai naudojamas instruktažas, suaugusiųjų lytinis švietimas ir elgesio metodai bei pratimai. Mokomės sąmoningumo, streso valdymo ir rūpinimosi savimi priemonių“.

Seksualinės problemos gali kilti dėl medicininių priežasčių

Sekso terapija padės išspręsti daugelį seksualinių problemų, tačiau gali būti, kad dėl sveikatos problemų, pavyzdžiui, erekcijos sutrikimų arba moterų seksualinės funkcijos sutrikimų, reikia medicininio įsikišimo.

„Daugelis porų nežino, kad kai kurių seksualinio potraukio ar susijaudinimo problemų priežastis gali būti medicininė būklė“, – sako terapeutė Pepper Schwartz, Vašingtono universiteto sociologijos profesorė, 22 knygų, tarp jų ir American Couples: Money, Work and Sex, autorė.

„Jei moters santykiai yra tvirti, bet ji patiria nuolatinių seksualinių problemų, trunkančių šešis mėnesius ar ilgiau, tai gali būti medicininė, o ne santykių problema. Dažniausiai pasitaikantis moterų seksualinis sutrikimas yra mažas potraukis, sukeliantis nerimą, arba hipoaktyvus lytinio potraukio sutrikimas (angl. HSDD).

Terapeutas arba sveikatos priežiūros specialistas gali įvertinti seksualinio potraukio praradimo priežastis ir padėti nustatyti, kokia jų vaidina lemiamą vaidmenį. To galbūt neišspręsite per kelis seansus, tačiau pirmas žingsnis siekiant įveikti seksualinę problemą, trukdančią laimę ar santykius, yra pripažinti, kad tai yra problema. Tai padės išsiaiškinti, kokios yra gydymo galimybės.“

Komunikacija – raktas į sveiką seksualinį gyvenimą

Daugeliui porų gali būti nepatogu kalbėti apie seksą – nepriklausomai nuo to, ar jų seksualiniai santykiai visiškai sveiki, ar ne. Tačiau ekspertai teigia, kad bendravimas gali padėti išvengti problemų.

„Kalbėtis apie seksą yra taip pat svarbu, kaip ir užsiimti seksu, – sako Sh.Chavez. – Tai padeda įvertinti, ko norite, ir kuria kalbą, kuria galite tai apibūdinti. Jei jaučiatės nejaukiai, kai apie seksą su partneriu kalbate atvirai ir sąžiningai, tuomet bus sunku pasidalyti savo troškimais arba atsiskleisti, kai kils rūpesčių.“

Sh.Chavez pataria, kad pokalbiai apie seksą turi vykti ne tik miegamajame. „Rekomenduoju apie seksą kalbėtis prie rytinio kavos ar arbatos puodelio, maloniai pasivaikščiojant ar glaudžiantis vienas prie kito.“

123RF.com nuotr./Pora
123RF.com nuotr./Pora

Normalu, jeigu jus seksualiai traukia kiti žmonės

Taip nutinka net tada, kai esate laimingai susituokę, tačiau dėl to, ką jaučiate, nereikia jaustis kaltam. „Įsipareigojimas staiga nepertvarko mūsų fiziologijos taip, kad nebepatirtume potraukio ar nepastebėtume patrauklumo už partnerio ribų! – sako Shadeen Francis, santuokos ir šeimos terapeutė, besispecializuojanti sekso terapijoje.

Dėl to, ką jaučiate, nereikia jaustis kaltam.

– Jei jus traukė žmonės prieš pradedant santykius, labai tikėtina, kad jus trauks ir jų metu. Tačiau tai nereiškia, kad norite su tuo žmogumi siekti ko nors seksualinio fizine ar emocine prasme. Įsitikinimas, kad į visus seksualinius stimulus reikia reaguoti, yra baime pagrįstas mitas, kuriuo grindžiamas probleminis seksualinis elgesys, pavyzdžiui, neištikimybė.“ Taigi jausti tai yra viena, bet veikti pagal tai – visai kas kita.

Turėtumėte jausti, kad terapeutas jums tinka

Kaip ir bendrosios terapijos specialistai, taip ir sekso terapijos specialistai gali turėti skirtingą išsilavinimą ir metodus. Jūs galite pasitikrinti, kaip jaučiatės su savo terapeutu. „Pirmojo seanso metu skirkite laiko užduoti visus jums rūpimus klausimus apie terapeuto išsilavinimą, požiūrį ar kitus dalykus, kuriuos, jūsų manymu, būtų naudinga žinoti, – sako Toronte praktikuojanti sekso terapeutė ir psichoterapeutė Kelli Young.

– Pirmąjį seansą laikykite savo ir terapeuto įvertinimo pokalbiu. Jo pabaigoje turėtumėte gerai suprasti, ar terapeutas jums tinka, ir susidaryti planą, kaip dirbti su problemomis, dėl kurių atėjote į terapiją.“

Neturėtumėte vertinti savo partnerio pomėgių

Gali būti, kad ne visada sutinkate su savo partneriu dėl to, kas jus jaudina, tačiau smerkti partnerį už tai, kad jis taip jaučiasi, nėra konstruktyvu jūsų santykiams.

„Jei jūsų partneriui patinka tai, kas jums nepatinka, nesigėdinkite, – sako sekso terapeutė Carla Rosinski. – Mes ir taip turime pakankamai mitų, susijusių su seksu, todėl svarbu, kad jūs kartu su partneriu jaustumėtės saugūs kalbėdami apie jausmus ir troškimus be smerkimo. Jei partneris užsimena apie kažką, kas jums nepatinka ir ko tikrai nenorite išbandyti, būkite malonūs ir sąžiningi. Arba tiesiog rizikuokite ir eksperimentuokite!“

Niekada neleiskite problemoms įsisenėti

Daugelis žmonių leidžia seksualinėms problemoms tęstis mėnesius ar metus, jų nespręsdami, o ekspertai pataria, kad kuo greičiau sulauksite pagalbos, tuo geriau.

„Mano geriausias patarimas – neleisti problemai užsitęsti, – sako P.Schwartz. – Kartais praeina daug metų, ir kuo ilgiau poros neigia problemą arba nieko nedaro, išskyrus tai, kad praleidžia seksą arba užsiima padėkos seksu, tuo sunkiau išspręsti problemą.“

Terapeutai sako, kad neturėtumėte į seksą žiūrėti taip rimtai.

Kad įveiktumėte rutiną, turėtumėte ją keisti

Terapeutai sako, kad neturėtumėte į seksą žiūrėti taip rimtai. „Geras seksas yra linksmas ir žaismingas, todėl, kai atsidursite kelyje, pasistenkite turėti humoro jausmą ir mąstykite kūrybiškai, – sako K.Young. – Išbandydami ką nors naujo, galite suteikti savo seksualiniams santykiams džiaugsmo ir jaudulio: nauja padėtis, seksuali muzika, romantiškas apšvietimas, kvapai, losjonai, lubrikantai... galimybių yra begalės.“

Jums nereikės daryti nieko, kas jums kelia nepatogumų

Sekso terapijos tikslas – padėti jums gyventi kuo pilnesnį seksualinį gyvenimą, o ne versti jus elgtis taip, kad būtų nejauku. „Sekso terapija – tai susitikimas su klientu ten, kur jis yra, – sako Sh.Chavez. – Svarbu sukurti saugią ir patogią aplinką, kurioje galėtumėte tyrinėti seksą. Nepatogumas ir gėda yra pirmieji dalykai, kuriuos norime sumažinti. Sekso terapijos privalumas yra tas, kad turėsite prieigą prie daugybės išteklių, priemonių ir galimybių seksualiniam gydymui.“

123RF.com nuotr./Jauna pora
123RF.com nuotr./Jauna pora

Seksas pagal grafiką nėra bloga idėja

Galbūt sekso planavimas kalendoriuje gali atrodyti šiek tiek juokingas, tačiau ekspertai teigia, kad tai dažnai yra raktas į kibirkšties išlaikymą, ypač, kai santykiams trukdo gyvenimo poreikiai. „Suplanuotas seksas gali būti toks pat erotiškas, aistringas ir malonus kaip ir spontaniški susitikimai, – sako Sh.Francis. – Be to, planuojant seksą, yra didesnė tikimybė, kad jis įvyks.“

Jums nebūtina būti santykiuose

Nors sekso terapijos praktika dažniausiai taikoma poroms, naudą gali gauti ir žmonės, kurie šiuo metu neturi lytinių santykių, tačiau patiria problemų, trukdančių jiems intymiai bendrauti su kitais žmonėmis, pavyzdžiui, patyrė prievartą arba neigiamai galvoja apie seksą. „Seksualumas yra labai svarbi mūsų visų gyvenimo dalis ir mums gali būti labai naudingas individualus darbas su juo ir jo sąsajomis su kitomis gyvenimo sritimis“, – sako C.Rosinski.

Terapija nereiškia, kad jūsų santykiai pasmerkti

Daugelis žmonių įsivaizduoja, kad terapija reiškia, jog jų santykiai žlunga ir kad tai paskutinė stotelė prieš išsiskyrimą. „Sažniausiai būna priešingai, – sako K.Young. – Dauguma pas mane ateinančių porų labai rūpinasi vienas kitu ir nusprendžia imtis veiksmų, kad jų santykiai pereitų į kitą lygį. Pripažinti, kad jūsų seksualiniai santykiai nėra ten, kur norėtumėte, ir ieškoti paramos, kad įveiktumėte kliūtis, yra stiprybės ženklas. Tinkamas terapeutas gali padėti poroms reikšmingai pagerinti ir ilgam laikui pakeisti jų santykius.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs