Sutuoktinio neištikimybė pastūmėjo į alkoholizmą. Kaip atsitiesti?

Prisipažinti „esu alkoholikas“ nėra lengva. Ne veltui anoniminių alkoholikų klubuose tokia mantra pradedamas susitikimas, ir tikrai toli gražu ne kiekvienam pavyksta šį teiginį ištarti balsu.
Alkoholis
Alkoholis / „Shuterstock“ nuotr.

Keista išgirsti „esu alkoholikas“ ir iš žmogaus, kuris jau gerą dešimtmetį nevartoja nė lašo alkoholio. Tačiau priklausomybė yra lėtinio pobūdžio liga, jos eigą galima kontroliuoti. Į velnio lašų liūną žmones pastūmėja įvairios priežastys – genetika, socialinė aplinka, psichikos ligos.

Neretai žmonės, paprastai neturintys ypatingo alkoholio potraukio, esant tam tikroms kritinėms gyvenimo situacijoms, ima vartoti svaigiuosius gėrimus norėdami užsimiršti, pabėgti nuo kasdienio streso ar staiga užklupusių problemų. Medicinos gydymo ir diagnostikos centro priklausomybių psichologė Neringa Bagdonaitė pateikia nestandartinį alkoholizmo gydymo pavyzdį, kai žmogų pavyko išgydyti lazerine ausų akupunktūra.

– Ar į priklausomybių psichologus besikreipiantys asmenys iš tiesų serga priklausomybe? Tikrieji alkoholikai vargu ar patys ieško gydytojo – priklausomybių psichologo pagalbos.

Asmeninio archyvo nuotr. /Psichologė Neringa Bagdonaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Psichologė Neringa Bagdonaitė

– Alkoholikas mums dažniausiai asocijuojasi su asocialia asmenybe, kuriai būdingas šiurkštus, agresyvus elgesys, prastos manieros, socialinių įgūdžių stoka. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje gausu „užsimaskavusių alkoholikų“ – išsilavinusių, aukštas pareigas užimančių, gerai atrodančių, pasiturinčių vyrų ir moterų.

Visuomeniniuose renginiuose galime pamatyti ne vieną garsenybę, turinčią alkoholio vartojimo problemų. Tai liudija gausus alkoholio vartojimas ir neatsakingas elgesys jo padauginus tiesioginiame eteryje ar viešuose pasirodymuose.

Tokie žmonės iš pradžių neigia priklausomybę, tai sieja su žvaigždės audringu gyvenimo būdu, tačiau kai supranta, kad potraukis gerti tampa destruktyvus, dažniausiai patys arba padedami artimųjų kreipiasi pagalbos. Tada alkoholio vartojimo sutrikimas ar priklausomybė įvertinami ir tinkamai gydomi.

– Ar jūsų praktikoje buvo netipiškų alkoholizmo atvejų? Ar tokius pacientus gydyti sunkiau?

– Būna labai netradicinių atvejų. Pavyzdžiui, kreipėsi 60-metė nuo alkoholio priklausoma moteris, kuri teigė niekada anksčiau gyvenime neturėjusi problemų dėl svaigalų, jos aplinkoje nebuvo įprasta vartoti alkoholį, tik išskirtinėmis progomis vakarėliuose pakeldavo taurę. Šiuo atveju teko spręsti ne tik alkoholio priklausomybės problemą, bet ir ją sukėlusias priežastis.

Alkoholizmo priežastis – vyro išdavystė

„Pacientės alkoholio priklausomybė prasidėjo po šeimos krizės, kai ji sužinojo, kad sutuoktinis ilgą laiką apgaudinėja su kita. Moteriai tai buvo labai skaudus smūgis – ji jautė pyktį ir didelę nuoskaudą, ją nuolat kankino mintys, kodėl vyras taip pasielgė, kas jį paskatino išdavystei. Pacientės galvoje nuolat kirbėjo dvejonės, ji narstė visas smulkmenas, ieškojo kaltų.

Situaciją komplikavo ir šaltas, uždaras sutuoktinio būdas. Jis nepateikė jokių paaiškinimų, tiesiog nutraukė nesantuokinius santykius ir liko šeimoje. Deja, šeima byrėjo, nes sutuoktiniai nesišnekėjo, nutolo vienas nuo kito, žmona negalėjo suprasti, pateisinti ir atleisti vyrui už melą ir dvilypį gyvenimą. Suaugę, atskirai gyvenantys poros vaikai, išgirdę apie tėvo neištikimybę, nenorėjo tuo patikėti, tad vyro neištikimybę ir skausmą pacientė išgyveno viena.

Neturėdama su kuo pasikalbėti, nesulaukusi palaikymo moteris pradėjo gerti. Alkoholis laikinai suteikė ramybę, leido pabėgti nuo nuolatinių dvejonių. Alkoholiu moteris stengdavosi pakelti slogią nuotaiką ir sumažinti liūdesį. Išgėrusi rasdavo drąsos išsakyti priekaištus ir nuoskaudas vyrui. Tai iš dalies palengvino jos emocinę būseną, tačiau nuolatiniai girtos sutuoktinės priekaištai, nors ir pelnyti, nepadėjo spręsti šeimos krizės.

Išgėrimai dažnėjo, didėjo suvartojamas alkoholio kiekis, moteris nebegalėjo kontroliuoti vartojimo intensyvumo. Kitą dieną pacientė jausdavo kaltę, mintys apie vyro išdavystę paaštrėdavo, ir problemos didėjo sniego gniūžtės principu“, – pasakojo psichologė N.Bagdonaitė.

Gydymas lazerio terapija

„Situacija tapo tokia bloga, jog moteris suprato, kad reikia ieškoti profesionalios pagalbos. Jai priimtiniausias buvo individualus gydymo būdas, nes reikėjo ne tik atsikratyti alkoholio priklausomybės, bet ir spręsti ją sukėlusias psichologines priežastis – vyro neištikimybės sukeltą emocinę krizę.

Pacientei buvo pasiūlytas modernus gydymo metodas – aurikuliarinė akupunktūra. Šį gydymą sudaro priklausomybių psichologo konsultacija ir lazerio terapijos seansas, kurio metu aktyviai stimuliuojami tam tikri ausų taškai. Lazerinės ausų akupunktūros procedūros metu žmogus nurimsta, grįžta į homeostazės būklę, smegenyse išsiskiria didelis endorfinų (laimės hormonų) ir kitų gerųjų cheminių medžiagų kiekis. Šie hormonai smarkiai sumažina nerimo ir abstinencijos požymius, leidžia įveikti priklausomybę.

Pirmosios konsultacijos metu pacientė jautė didelę kaltę ir gėdą dėl nekontroliuojamo alkoholio vartojimo, nuolat verkė, buvo depresinės būsenos. Daug kalbėjo apie patirtą išdavystę, nuolat kankinančius neigiamus jausmus. Po pirmojo lazerio terapijos seanso pacientė pasidžiaugė, kad alkoholio potraukis dingo, tačiau vis dar buvo depresinės būsenos, kiek apatiška, nors kur kas pozityviau nusiteikusi, mažiau kalbėjo apie skaudžius išgyvenimus, neverkė. Be to, ji pagaliau pradėjo bendrauti su sutuoktiniu, namų emocinė atmosfera ir šeimos narių vidinė būsena tapo ramesnės.

Kai po poros savaičių pacientė atėjo į trečią gydymo seansą, buvo linksma ir atsipalaidavusi. Teigė, kad seniai nesijautė taip gerai. Jai pavyko atsikratyti praeities įvykių, nustojo smerkti vyrą, todėl santykiai šeimoje iš esmės pagerėjo. Kartu išnyko ir alkoholio potraukis. Susireguliavo pacientės miego ciklas, ji netgi dieną galėjo numigti. Moteris grįžo prie pomėgio auginti gėles ir augalus, kurie šiuo sunkiu laikotarpiu buvo visiškai apleisti. Pacientė džiaugėsi susigrąžinusi emocinę pusiausvyrą ir atsikračiusi priklausomybės“, – sakė psichologė N.Bagdonaitė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologė N.Gylė apie moteris, kurios myli per stipriai: „Dažniausiai jos pritraukia vyrus, kuriuos reikia „gelbėti“

Intensyvus gydymas truko apie mėnesį, buvo atlikti 5 lazerio akupunktūros seansai. Dar kurį laiką pacientė periodiškai (kartą per mėnesį) lankė konsultacijas. Įvertinus jos psichologinio stabilumo būklę, gydymas buvo baigtas.

Gyvenime gali pasitaikyti įvairių sukrėtimų, kai alkoholis tampa lengviausia atrama, tačiau psichologės N.Bagdonaitės teigimu, alkoholis nėra konstruktyvus būdas spręsti iškilusias problemas, todėl tuos, kurie siekia nugalėti alkoholio priklausomybę, ragina kreiptis pagalbos į specialistus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai