Tačiau kartais nutinka visiškai priešingai – kai taip nesinori važiuoti lankyti tos vis priekaištaujančios anytos ar įžeidžiančius juokelius leidžiančio uošvio, o ir antra pusė įgrisusi ne ką mažiau, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Apie mažiau žinomus faktus, su kuriais susiduria poros, nusprendusios skirtis, pasakoja teisininkė Eglė Šulcienė iš advokatų profesinės bendrijos „Constat“.
Šventės turėtų pagerinti nuotaiką ir prablaškyti rutiną, tačiau šis laikotarpis kiekvieną veikia skirtingai ir tai gali atsiliepti ir šeimos santykiams. O kas, jeigu vienas kitam neskyrėte pakankamai dėmesio ir supratote, kad naujuosius metus pasitiksite su nauju tikslu ir iššūkiu – skyrybos! Deja, bet skyrybų statistika sako, kad šeimos (arba vienas iš sutuoktinių) sprendimą skirtis priima būtent Naujųjų metų išvakarėse.
Tokiu atveju turėtumėte gerai apsvarstyti, kokius klausimus gali tekti spręsti ir įvertinti, kas jūsų laukia. Galbūt skyrybos nėra geriausia ar vienintelė išeitis? Taigi, nusprendus skirtis, jums teks:
- Kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą su prašymu vykdyti privalomąją mediaciją sprendžiant ginčą dėl santuokos nutraukimo ir kitų su tuo susijusių klausimų išsprendimo. Privalomoji mediacija – tai ginčų sprendimo procedūra, kurios metu vienas ar keli mediatoriai padeda ginčo šalims taikiai spręsti ginčą iki kreipiantis į teismą.
- Nuspręsti, su kuo gyvens jūsų nepilnametis vaikas, jeigu tokių turite ir kaip abu tėvai dalinsis vaiko priežiūrą ir auklėjimą. Modeliai galimi įvairūs: jeigu jūs pageidaujate matytis dažnai, galbūt pasidalinsite vaikų priežiūrą po lygiai, keisdamiesi kas savaitę, o galbūt jums nepavyks susitarti net ir to, kad kitas tėvas su vaikais matytųsi bent vieną savaitgalį per mėnesį. Na, o jeigu kitas sutuoktinis su jūsų norimu bendravimo modeliu nesutiks – teks gerokai paplušėti ir pasiginčyti.
- Ilgi, varginantys, brangūs ir sekinantys teismo posėdžiai, kuriuose bus prisimintas jūsų kiekvienas nederamas žvilgsnis, elgesys, replika, išpasakotos visos nuoskaudos, konfliktai, pateikiami jūsų intymūs, o gal ir pikti susirašinėjimai žinutėmis, elektroniniais laiškais, o jeigu jūs juose dar ir keikėtės... Galbūt jūs rašėte ir meilės laiškų – žinokite, jie irgi bus pateikti vertinimui, jeigu sutuoktiniui pasirodys, kad laiškuose gali būti tam tikros naudingos informacijos. Visa tai girdės ir skaitys mažiausiai penki svetimi asmenys – teisėjas, jo padėjėjas, sekretorius, na, ir sutuoktinių atstovai. Teisme taip pat bus aptartos ir jūsų artimųjų (pvz. tėvų) dovanotos dovanos, skirtos, pavyzdžiui, būsto įnašui, o gal atostogoms. Taip pat neabejotinai bus įrodinėjama tėvų pagalba įsirengiant namus, jeigu kuris nors sutuoktinio tėvas, pavyzdžiui, dažė jūsų namo tvorą. Jūs būsite priversti prisiminti įvairiausias, net ir pačias, atrodo, nereikšmingiausias smulkmenas iš jūsų bendro gyvenimo pradžios, kuri, galbūt buvo net ir prieš dvidešimt metų.
- Teisme jūs būsite įpareigoti pateikti banko sąskaitų išrašus, kuriuos priešinga pusė įdėmiai išstudijuos. Ir pareikalaus grąžinti pusę sumos, kuri išleista ne pagal paskirtį – nebuvo skirta šeimos labui ir interesams
Jei kartu kūrėte verslą
Jei esate ne tik šeima, bet ir verslo partneriai, su sutuoktiniu jūs turėsite pasidalinti po santuokos sudarymo įgytą bendrą turtą, nesvarbu, abiejų sutuoktinių ar vieno iš jų vardu yra įgytas: pajamas, gautas iš sutuoktinio asmenine nuosavybe esančio turto; pajamas, gautas iš abiejų sutuoktinių bendros veiklos, ir pajamas, gautas iš vieno sutuoktinio veiklos; įmones ir iš jų veiklos arba kitokio verslo gaunamas pajamas, jeigu verslu abu sutuoktiniai pradėjo verstis po santuokos sudarymo.
- Jeigu iki santuokos sudarymo įmonė nuosavybės teise priklausė vienam sutuoktiniui, tai su juo turėsite pasidalinti iš įmonės veiklos ar kitokio verslo gautas pajamas ir įmonės (verslo) vertės padidėjimą; pajamas, gautas po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės ar intelektinės veiklos, dividendus, taip pat pensijas, pašalpas bei kitokias išmokas, išskyrus tikslinės paskirties išmokas. Žinoma, taip pat turėsite pasidalinti ir šaukštelius.
- Jeigu sutuoktinis iki santuokos sudarymo įgijo nekilnojamąjį turtą, teismas sprendimu gali nustatyti uzufruktą (teisę naudotis svetimu daiktu) ir palikti joje iki vaikų pilnametystės gyventi kitą sutuoktinį, jeigu su juo po santuokos nutraukimo lieka gyventi nepilnamečiai vaikai.
- Geriausia jau dabar būtų įsigyti du gyvūnus, kad skiriantis galėtumėte pasiimti savo mieląjį augintinį ir nesidalinti jo priežiūra. Teismas taip pat spręs ir dėl to, kam atitenka augintinis.
- Jeigu būsite pripažintas kaltu dėl santuokos nutraukimo, kitam sutuoktiniui reikalaujant, privalėsite grąžinti gautas dovanas, na, išskyrus vestuvinį žiedą.
- Jeigu santuoka bus nutraukta dėl abiejų sutuoktinių kaltės, abu turėsite teisę reikalauti grąžinti vienas kitam dovanotus nekilnojamuosius daiktus, jeigu nuo dovanojimo sutarties sudarymo nėra praėję daugiau kaip dešimt metų ir nekilnojamasis daiktas nėra perleistas tretiesiems asmenims.
Žinoma, visada įmanoma, galima ir naudingiau susitarti gražiuoju, prisiminti, kodėl nusprendėte tuoktis. O dar geriau išgyventi šventes ir nesiskirti – gyventi ilgai ir draugiškai.