Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tyrimai: ar tikrai mus traukia priešingybės?

Klišė, kuria daugelis tiki. Priešingybės, manoma, traukia, be to, juk taip gražiai skamba, taip romantiškai… Tik kiek tame tiesos?
Pora
Pora / Fotolia nuotr.

Mokslininkai sako, kad kur kas mažiau, negu mums atrodo. Kitais žodžiais tariant, iš tikrųjų mums patinka lygiai tokie patys, kokie esame mes, nuo pat pirmojo susitikimo momento.

Tyrėjai žvilgtelėjo ir į dar vieną amžinai poroms neduodantį ramybės klausimą, t. y., kaip jiems pavyko pakeisti vienas kitą bėgant metams. Manote, kad rezultatai džiuginantys? Ideologiniai ir pagrindiniai skirtumai niekada nemiršta.

Tyrėjai iš Veleslio ir Kanzaso universitetų tikina, kad priešingybės netraukia. Tyrimas buvo publikuotas Journal of Personality and Social Psychology. Profesorė Angela Bahns ir jos tyrėjų komanda į pagalbą pasitelkė 1500 atsitiktinių porų (jos puoselėjo draugiškus, romantiškus santykius ar buvo tiesiog pažįstamos), kurios turėjo apibūdinti savo požiūrį, būdo ypatybes, vertybes, prietarus ir pan.

Svarbiausias atradimas buvo tas, kad  santykiai mūsų individualumo nekeičia net ir bėgant metams. Tai reiškia, kad būsimi draugai ar poros pasižymėjo panašiu požiūriu į gyvenimą net tada, kai buvo neseniai susitikusios.  

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl neįvykdome savo pažadų? Motyvacijai kelti išsiųskite laišką sau į ateitį

„Dviejų nepažįstamųjų pokalbis lėktuve ar aklame pasimatyme – nuo pat pirmojo momento panašus šių dviejų žmonių požiūris iškart vaidina svarbų vaidmenį jų ateities santykiuose. Ar jie sutars? O gal išsiskirstys? Būtent tų panašumų atradimas ir nulems sprendimą. Mes sakome, kad panašių žmonių pasirinkimas santykiuose yra labai paplitęs“, – tikina profesorė Angela Bahns.

Išvada viena: priešingybės – netraukia. Ir štai kelios priežastys, kodėl.

Žmonės, kurie turi panašų požiūrį į pasaulį, kuria laimingesnius santykius

2014-aisiais metais tyrime, kuriame dalyvavo 174 poros, buvo atskleista, kad žmonės, kurie poroje buvo vienas į kitą panašūs asmeninėmis savybėmis, jautėsi labiau patenkinti santykiais nei tie, kurie buvo labai skirtingi. Sutarimas vienas su kitu priklausė nuo panašaus emocinio stabilumo ir pritarimo vienas kitam.

Žmonės, kurių santykiai stiprūs, dalijasi panašia nuomone

Profesoriaus asistentas Seanas Horanas iš DePaul universiteto tikina, kad jeigu pažvelgtume į savo draugus, jie būtų į jus kur kas labiau panašesni nei skirtingi. „Žmonės jaučiasi nejaukiai, kai negali nuspėti situacijos ar reakcijos, o panašumas vienas į kitą tuos šansus padidina“, – tikina S.Horanas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Mitybos pokyčiai pavasarį: nuo ko pradėti? Specialistų patarimai

Panašumas vienas į kitą – ilgalaikių santykių pagrindas

2013-ųjų metų eHarmony’s Compatibility Matching System tyrimas atskleidžia, kad nors iš pradžių priešingybės gali susižavėti vienas kitu, visgi ilgalaikių santykių pagrindas yra panašumas. Tyrėjai žvilgtelėjo į tūkstančių porų įpročius, kurie lėmė santykių sėkmę. Paaiškėjo, kad priešingybės ilgainiui dėl skirtumų pradėjo nesutarti, o panašius požiūrius puoselėję žmonės kūrė sveikesnius santykius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs