Sveiki,
skaitydama visus straipsnius susimąsčiau, kad man būtina parašyti, nes labai noriu, kad padėtumėte susivokti.
Prieš dvi savaites vyras pareiškė, kad nori skirtis ir nieko man nebejaučia, nors prieš savaitę dar planavome vestuves ir viskas buvo gerai. Jis pradėjo priekaištauti, kad aš nesitvarkau namuose, kad trūksta sekso ir dėmesio. Taip, pripažįstu, gal tai ir tiesa. Tačiau niekaip jo nesuprantu, vestuves jis pats labiausiai planavo ir štai staiga pareiškė, kad viskas baigta.
Pastaruoju metu jis nepaleidžia iš rankų telefono, o kai paklausiu, su kuo jis tiek susirašinėja, atsako, kad su mergina, bet tik todėl, jog nori pasikalbėti apie esamą situaciją su žmogumi iš šalies.
Iš namų jis nesikrausto ir vis akcentuoja, kad kol kas dar niekur neina, o paklaustas, ar tai teikia viltį mūsų santykiams, visada atsako, kad nieko man pažadėti negali, bet visko gali būti. Iš dalies džiaugiuosi, kad jis neišeina, nes labai noriu išsaugoti santykius, bet iš kitos pusės širdis tiesiog plyšta per pusę. Suvokiu, kad išeiti jis gali bet kada.
Nežinau nei ko tikėtis, nei ką toliau daryti. Toks jausmas, kad gyvenu tarp dangaus ir žemės, ir šis jausmas iš lėto mane žlugdo. Jaučiuosi labai blogai, labai blogai, parašau padėkite, ką tokioje situacijoje man daryti? Turime du vaikus ir man reikia išlikti stipriai, bet jaučiu, kaip senka jėgos. Prašau padėkite susivokti, kad galėčiau toliau gyventi ir būti stipri dėl vaikų.
Atsako santykių ekspertai Silvija ir Šarūnas Mažuoliai.
Sveiki,
praktiškai neįmanoma pasakyti, kas iš tikro nutiko jųdviejų santykiuose tik iš to, ką parašėte. Tai, ką jis įvardija kaip Jūsų minusus, nėra pakankama tam, kad jis nuspręstų skirtis. Labai tikėtina, kad šuo pakastas kur kas giliau, ir tik pokalbis su santykiuose nusimanančiais žmonėmis gali parodyti realesnę situaciją. Labai tikėtina ir tai, kad jis pats gerai nežino, ko jam iš tikrųjų trūksta ir kada santykiai pradėjo prastėti. Tai, kad jis planavo vestuves, dar nereiškia, kad santykiai buvo geri. Žmonės, būna, skuba tuoktis tik todėl, kad taip tikisi pagerinti situaciją.
Atsargiai su vyro pareiškimais, kad jam trūksta dėmesio, tvarkos ir sekso. Jei pradėsite tai jam duoti, kad išgelbėtumėte santykius, galite iškasti dar gilesnę duobę. Žmonės vargiai nutuokia, ko jiems reikia iš antrosios pusės, kokia yra sveika poros dinamika ir kas iš tikro daro du žmones laimingus kartu. Ieškodami priežasčių, kas yra ne taip, jie randa tinkamiausiai skambančius variantus, tačiau rasti variantai gali būti toli nuo tikrosios tiesos.
Kas labiausiai padėtų judviem, tai abiem ar bent jau vienam nueiti pasikonsultuoti pas specialistą, kad pamatytumėte tikrą situaciją. Dabar Jums bus labai sunku ką nors daryti ir kažką keisti dėl santykių, kai gerai nežinote, kas vyksta ir kur tikroji problema. Paprašykite draugo apsilankyti pas tokį specialistą ar kelis. Leiskite jam išsirinkti patinkantį, nebent jam tinka, kad parinktumėte Jūs.
Kita rekomendacija yra pradėti studijuoti santykių žinias. Žmonės neįvertina, kiek mažai jie žino apie laimingų santykių kūrimą ir kaip lengvai nueina perniek net geriausios pastangos, jei jos nėra teisingos. Studijuodama Jūs pradėsite susidaryti vaizdą, kokia yra sveika santykių dinamika, ko santykiuose paprastai ieško vyras ir ko iš jų reikia moteriai. Su bazinėmis žiniomis Jums bus lengviau įsigilinti į savo bei savo draugo tikruosius poreikius, darysite mažiau šiurkščių klaidų. Dabartinės situacijos vien santykių žinių studijavimas neišgelbės, bet jei draugas nuspręs bandyti dar kartą, tokios žinios bus kertinė pagalba Jums vėl nepatekti į krizę.
Šiuo metu Jūsų santykiai yra krizėje, o krizėje kažką tvarkyti būna per vėlu. Dabar laikas išsiaiškinti, kur paslydote, išmokti, kaip nepadaryti to paties dar kartą ir apsispręsti, ar abu norite pabandyti vėl, ar kažkuris iš Jūsų nuspręs pasitraukti iš santykių. Jums gali tekti pabūti aktyvesnei ir paskatinti draugą padaryti sprendimą, kadangi jis gali ilgai mąstyti ir neapsispręsti, o tai Jus išsekins. Nepaisant to, kad bijote, jog galite jį prarasti, tokia situacija, kokia yra dabar, neduos nieko gero nei Jums, nei jam, nei santykiams. Įtampa skatins konfliktus, ir skandins santykius vis giliau. Palikite draugą ramybėje dėl to, kad jis su kuo nors bendrauja – dabar svarbu kuo mažiau konfliktuoti. Gali būti, kad kita moteris pasitaikė jo kelyje, tačiau net ir tokiu atveju konfliktavimas ir įkalčių ieškojimas neišgelbės situacijos. Vyras gali pasijusti kaltu ir dėl to grįžti pas Jus, tačiau tai užtikrina tik nuolatinius konfliktus ir nepasitenkinimą, o ne laimingus santykius. Jums šiuo metu svarbu gauti jo apsisprendimą – ar jis nori tęsti santykius ir bandyti toliau, ar pasitraukia iš jų.
Krizė yra tas laikas, kai labai norisi išlieti pyktį, išsakyti nuoskaudas. Darykite tai, tačiau ne tiesiai savo draugui. Susiraskite terapeutą, terapinę grupę, išsikalbėkite draugėm ar kitiems artimiems žmonėms, išrašykite ant popieriaus, ką norite išsakyti draugui, raskite vietą, kurioje galite išsirėkauti, išsilieti, išsiverkti. Sumažinusi emocinį krūvį bei įtampą, geriau tvarkysitės su esama situacija. Jei visą sunkumą liesite ant draugo ar kaupsite savyje – kentėsite ir pati, ir santykiai, ir vaikai. Pasitelkite artimų žmonių palaikymą, pasistenkite nelikti viena su savo sunkumu.
Laukimas yra sunkus metas ir jį teks tiesiog išgyventi. Su pagalba tai padaryti bus lengviau. Paskatinkite draugą imtis veiksmų, papasakokite, kad Jums sunku, kai nežinote kur link viskas juda. Kalbėkite jam, kad Jums reikalingas jo apsisprendimas – ar jis nutraukia santykius visam laikui, ar sutinka bandyti dar kartą ir su specialistų pagalba tvarkyti santykius. Jo sprendimas gali Jus gąsdinti, bet geriau žinoti, kaip yra, nei gyventi, atrodytų, turint viltį, tačiau įtampoje ir neužtikrintume.
Gali būti ir taip, kad Jums pačiai teks pradėti kalbėti apie skyrybas ir tai, kad tokie santykiai, kuomet jis nėra apsisprendęs, Jūsų netenkina. Kol vyras saugus, kad Jūs niekus nedingsite, jis gali ilgai delsti ir neskubėti ko nors imtis. Yra atvejų, kuomet vyras pradeda naujus santykius taip ir nesugebėdamas baigti senų. Jei pati prabilsite apie skyrybas, draugas gali sukrusti ir imtis veiksmų. Žinoma, nėra tikimybės, kad jo veiksmai bus santykių naudai – draugas gali lygiai taip pat tiesiog greičiau apsispręsti, kad visgi nori pasitraukti iš jų. Kaip jau minėjome – krizė yra laikas, kuomet tvarkymui ir taisymui yra per vėlu. Galimas tik apsisprendimas: arba partneriai skiriasi, arba bando viską dar kartą, geriausia - pasitelkę specialistų pagalbą, kadangi vieni, labai tikėtina, vėl padarys tų pačių klaidų ir dar greičiau pateks į krizę.
DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys.
P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!