Dabar, atlikus išsamų tyrimą 27 Europos šalyse, paaiškėjo, kad vienišiai pasižymi išskirtiniais asmenybės bruožais, ir tai suteikia svarbių įžvalgų, kaip visuomenė galėtų geriau padėti šiai augančiai demografinei grupei, rašoma „Study Finds“.
Tarptautinė Bremeno, Ciuricho, Berlyno ir Toronto universitetų komanda atliko tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau kaip 77 000 europiečių ir pirmą kartą tarpkultūriškai ištyrė vienišių asmenybės bruožus ir pasitenkinimą gyvenimu, palyginti su tais, kurie gyveno partnerystėje. Tyrėjai nagrinėjo kelias vienišumo apibrėžtis, išskirdami žmones, kurie niekada nebuvo susituokę, niekada negyveno su partneriu arba niekada neturėjo jokių rimtų santykių.
„Kai yra skirtumų, jie gali būti ypač svarbūs vyresnio amžiaus žmonėms, kurie susiduria su sveikatos ir finansinėmis problemomis“, – aiškina viena iš pagrindinių tyrimo autorių, Brėmeno universiteto Vokietijoje vyresnioji mokslo darbuotoja Julia Stern. – Jiems reikia daugiau pagalbos, o ta pagalba paprastai būna partneris“.
Žurnale „Psychological Science“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad viengungiai apskritai pasižymėjo žemesniu ekstravertiškumo ir sąžiningumo lygiu, palyginti su tais, kurie turėjo partnerį. Šie skirtumai skyrėsi atsižvelgiant į tai, kaip buvo apibrėžta vienatvė, o ryškiausi skirtumai buvo tarp žmonių, kurie niekada neturėjo jokių rimtų santykių, o ne tarp tų, kurie tiesiog niekada nebuvo susituokę.
Siekdami užtikrinti tikslią analizę, tyrėjai suskirstė dalyvius į atskiras grupes: tuos, kurie niekada nebuvo susituokę, niekada negyveno kartu su partneriu arba niekada neturėjo rimtų ilgalaikių santykių.
Šis kruopštus skirstymas į kategorijas atskleidė, kad niekada rimtų santykių nepatyrusių asmenų ekstraversijos, atvirumo patirčiai ir pasitenkinimo gyvenimu rodikliai buvo žemesni, palyginti tiek su šiuo metu vienišais asmenimis, kurie anksčiau yra turėję santykių patirties, tiek su dabartiniais partneriais.
Tyrimas atskleidė intriguojančių skirtumų įvairiose Europos šalyse. Šalyse, kuriose yra daugiau vienišų asmenų, ir šalyse, kuriose yra daugiau vyrų, tam tikri asmenybės skirtumai tarp vienišų ir partnerius turinčių asmenų tapo ryškesni. Priešingai nei tikėtasi, šalies religingumas neturėjo didelės įtakos tyrimo rezultatams.
Svarbūs veiksniai buvo lytis ir amžius: vienišos moterys buvo labiau patenkintos gyvenimu nei vieniši vyrai, o vyresnio amžiaus vienišiai buvo labiau patenkinti savo statusu nei vidutinio amžiaus vienišiai. Ši su amžiumi susijusi išvada leidžia manyti, kad kai žmonės peržengia gyvenimo etapus, kai jų bendraamžiai paprastai tuokiasi ir kuria šeimas, jie gali labiau priimti savo vienišiaus statusą.
Tyrimo išvadose pabrėžiama, kad svarbu kurti tikslines paramos sistemas vyresnio amžiaus vienišiams.
„Yra skirtumų tarp žmonių, kurie visą gyvenimą lieka vieniši, ir žmonių, kurie užmezga partnerystę, ir man tai reiškia, kad šiais žmonėmis turime papildomai rūpintis“, – pabrėžia viena iš pagrindinių tyrimų autorių Julia Stern
Ji pasisako už tai, kad būtų kuriamos novatoriškos kovos su vienatve programos, kuriose būtų atsižvelgiama į šiuos asmenybės skirtumus ir padedama vyresnio amžiaus vienišiams užmegzti ryšius su bendraminčiais: „Jei jie turi žmonių, kurie jais rūpinasi arba reguliariai jais rūpinasi, tai gali padėti“.
Asmenybės bruožų, susijusių su visą gyvenimą trunkančia vienatve, supratimas yra tik platesnio visuomeninio pokalbio pradžia. Kadangi tradicinės paramos sistemos evoliucionuoja, o vienišų asmenų namų ūkių daugėja, rytojaus iššūkis – kurti bendruomenes, kurios puoselėtų gerovę visuose santykiuose, pripažįstant, kad yra daug būdų gyventi visavertį gyvenimą.
Vienišos moterys laimingesnės nei vieniši vyrai?
Ką dar atskleidžia tyrimai apie vienatvę ir laimę? Žurnale „Social Psychological and Personality Science“ paskelbtas straipsnis „Sisters Are Doin' It for Themselves“ teigiama, kad „Vienišos moterys vidutiniškai yra labiau patenkintos santykių būkle, gyvenimu, seksualiniu pasitenkinimu ir mažesniu partnerio troškimu nei vieniši vyrai“, rašoma „Huffington Post“.
Tyrėjai išnagrinėjo beveik 6000 vienišų žmonių duomenis, gautus atlikus 10 apklausų. Dalyviai buvo apklausiami apie pasitenkinimą santykiais (kiek jie laimingi ar nelaimingi būdami vieniši), pasitenkinimą gyvenimu, seksualinį pasitenkinimą ir partnerio troškimą.
Pagal visus rodiklius vienišos moterys savo laimę vertino geriau nei vieniši vyrai. Tiesą sakant, panašu, kad moterys, įskaitant ir tas, kurios palaiko santykius, apskritai yra labiau patenkintos nei vyrai pagal daugumą rodiklių.
Tačiau jos nėra labiau patenkintos savo santykių statusu nei vyrai, kai yra santykiuose, ir yra daug labiau patenkintos savo statusu, kai yra vienišos, nei vieniši vyrai.
Atrodo, kad buvimas vienišu labiau vargina vyrus nei moteris. „Mūsų išvados prieštarauja egzistuojantiems stereotipams apie moteris kaip išskirtinai nelaimingą vienišių lytį“, – rašo tyrėjai.
Tyrimo autoriai nesiekė rasti priežasties, tačiau jie turėjo keletą teorijų „Viena iš galimų priežasčių yra ta, kad moterys turi stipresnę socialinę paramą ne tik romantiniuose santykiuose“, – rašoma straipsnyje.
Be to, heteroseksualiuose santykiuose reikia atsižvelgti į patriarchatą.
„Dėl nelygybės heteroseksualiuose santykiuose, įskaitant nelygų namų ūkio darbų pasidalijimą ir moterų seksualinio malonumo nuvertinimą, vyrai gauna didesnį atlygį, o moterys patiria daugiau išlaidų, kai yra įsipareigojusios heteroseksualioje partnerystėje“, – rašoma straipsnyje.
„Ir atrodo įmanoma, kad mažesnis vyrų pasitenkinimas santykiais, kai jie yra vieniši, gali būti tikslus pripažinimas, kad jie turi daugiau naudos iš partnerystės nei vienišos moterys“, – rašoma tyrime.