Greičiausiai dėl to jaučiame tiek spaudimo susirasti darbą, kuriame išreikštume tai, kam jaučiame aistrą. Juk, galų gale, norime lengvai perteikti, kas mes esame, tiesiog pasakydami, kaip uždirbame pragyvenimui, rašo Elaina Giolando businessinsider.com.
Todėl atsiranda daug retorikos – ir mitų – apie aistros „atradimą“. Tai tapo kažkokiu nepagaunamu dalyku, kurį visi privalome rasti ir paversti savo gyvenimo centru. Tačiau, autorės nuomone, ne taip viską suprantame.
Štai E.Giolando pastebėjimai.
Melas Nr. 1: Turite tik vieną aistrą. Ir ji didelė.
Tiesa: Aistrą galite jausti daugeliui mažų dalykų.
Tikriausiai visą gyvenimą ieškojote kažkokio didžiulio, gyvenimą įprasminančio dalyko, kurį galėtumėte įdėti į dėžę ir išdidžiai ant jos užrašyti: „Mano aistra! Štai ji! Žiūrėkite visi!“.
Įsitraukite į veiksmą, juokitės ir viską, ką darote, darytike šimtu procentų.
Galbūt jums nepavyksta „rasti savo aistros“, nes iš tiesų jus domina ir jaudina daug skirtingų ir mažų dalykų. Jus jaudina grafinis dizainas, darbas su vaikų prievartos aukomis, blog‘o rašymas, piešimas anglimis, gatvės fotografija ar skaitiniai apie kapitalizmo istoriją. Visi šie dalykai neprivalo būti tarpusavyje susiję, ir nereikia rinktis vieno, kuris bus „jūsų aistra“, – visa tai yra mažos užuominos, maži taškeliai ant drobės, kuriuos reikia gerbti ir ištyrinėti.
Galbūt tapsite grafikos dizaineriu, kuris rinks pinigus moterų prieglaudai, ar psichologe, draugėms kuriančia internetinius tiklapius, arba ekonomikos profesoriumi, kuris mėgėjiškai fotografuoja. Visi šie skirtingi gyvenimai kyla iš tos pačios įvairių jūsų pomėgių gausybės. Aistra yra daugialypė, ji nepririšta prie pavadinimo.
Melas Nr. 2: Aistra yra tai, ką darai.
Tiesa: Aistra yra tai, kaip gyveni.
Dauguma mūsų susitelkiame į daiktavardį „aistra“, kuris keliauja į mūsų gyvenimo aprašymą, ir visai pamirštame apie aistrą kaip būdvardį (būti aistringu) ar apie aistrą kaip prieveiksmį (gyventi aistringai).
Prisiminkite, dėl ko išvis norime surasti savo aistrą? Nes manome, kad ją atradę tapsime laimingi. Ir kaip elgtumėtės, jei galėtumėte laimingi gyventi savo aistra? Nejau negalite taip elgtis visada? Mokslas rodo, kad emocijos ne visada diktuoja elgesį, todėl elgesys lygiai taip pat gali paveikti mūsų jausmus.
Tad net jei nekenčiate savo darbo, turite pasirinkimą į darbą ateiti su šypsena ar be jos. Turite pasirinkimą bendrauti su kolegomis, arba ne. Galite būti paniuręs skrydžio palydovas, dirbantis autopilotu, arba galite būti kaip „Southwest Airlines“ įgula, pagarsėjusi juokeliais ir nepriekaištingu klientų aptarnavimu.
Įsitraukite į veiksmą, juokitės ir viską, ką darote, darytike šimtu procentų. Net jei niekada nerasite „savo aistros“, būsite daug laimingesni, jei suvoksite, kad neprivalote laukti, kad atrastumėte aistrą laimei.
Melas Nr. 3: Jūsų aistra turi būti jūsų darbas.
Tiesa: Jūsų aistra galėtų tapti jūsų darbu, tačiau neprivalo.
Galbūt jums patinka šokti salsą, tad ar tai jūsų aistra? Ar turėtumėte tapti profesionaliu šokėju? Galbūt ne, tačiau turėtumėte skirti laiko šokiams. Gal mėgstate tapyti, bet ar tai reiškia, kad turėtumte tapti profesionaliu dailininku? Nebūtinai, tačiau turėtumėte tapyti vos pajutę drobės trauką.
Galbūt mylite vaikus – ar tai jūsų aistra? Ar turėtumėte tapti mokytoju? Nebūtinai, tačiau galite visada šypsotis tiems mažiems sutvėrimams ir stengtis kada nors tapti gera mama ar geru tėvu, ir visada kreipti dėmesį į vaikų poreikius, kad ir kokį darbą bedirbtumėte.
TAIP PAT SKAITYKITE: Turtingų ir sėkmės lydimų žmonių įpročiai iki 8 valandos ryto
Melas Nr. 4: Iš aistros neuždirbsite.
Tiesa: Dauguma žmonių iš aistros uždirba.
Iš vienos pusės, daug žmonių iš tiesų uždirba pinigus dirbdami mylimą darbą. Mano pusbrolis vadovauja 5 žvaigždučių viešbučiui Karibuose ir gauna pinigus už tai, kad moko įžymybes žaisti golfą. Vienas mano draugas yra pagrindinis grupės vokalistas ir gauna pinigus už tai, kad groja Vakarų pakrantėje. Kitas draugas yra labai sėkmingas Los Andželo scenaristas. O man moka už keliones po besivystančias šalis ir už tai, kad rašau ataskaitas apie turizmą bei investicijas tose vietose.
Dovanos, esančios jūsų kraujyje, ten yra ne tam, kad būtų pelningos; jos ten, nes jūs turite būti tas, kuris parodys jas pasauliui.
Tačiau tai neturi būti tikslas. Juk galite būti valdymo konsultantas ir tuo pačiu aistringas rašytojas. Galite didžiuotis tuo, kad rašote nuostabius pasiūlymus, glaustus elektroninius laiškus ir penktadieniais savo kolegoms vedate rašymo kursus. Arba galite būti mažos parduotuvės savininkas, pardavinėjantis tik plaktukus, vinis ir elektros lemputes, tačiau jūsų aistra interjero dekorui gali paversti ją jaukia specializuota parduotuvėle.
Bet kuris variantas yra gerai, kol darote tai, kam jaučiate pašaukimą. Kartais už tai mokės, kartais ne. Jūsų siela nėra sinchronizuota su ekonomika. Vienas iš šių dalykų yra natūralus, o kitas – ne. Dovanos, esančios jūsų kraujyje, ten yra ne tam, kad būtų pelningos; jos ten, nes jūs turite būti tas, kuris parodys jas pasauliui.
Melas Nr. 5: Jūsų aistra yra pastovi.
Tiesa: Dabar galite jausti aistrą vienam dalykui, o vėliau galbūt,jausite aistrą visiškai kitkam.
Gyvenime yra daug sezonų. Kvaila yra bandyti nuspręsti, kam jausite aistrą dabar ir visą likusį gyvenimą. Jei sunku atsakyti į klausimą „Kas yra mano aistra?“, pabandykite savęs paklausti „Kas šią akimirką yra mano aistra?“
Melas Nr. 6: Kai ją atrasite, bus lengva.
Tiesa: Savo aistros siekimas greičiausiai prilygs kopimui į kalną.
Dauguma žmonių, darančių tai, ką mėgsta, daro tai praktine, asmenine ar finansine sąskaita. Jie renkasi gyventi ties riba ir labai daug aukoja vardan mėgstamo dalyko. Keliavau – darbo reikalais ir savo malonumui – beveik ketverius metus, tačiau niekada neturėjau buto, automobilio, nesipuikavau naujausiais rūbais ar technologijomis. Mano gyvenimo būdas minimalistinis, kadangi būtent tai suteikia man laisvę daryti tai, ką mėgstu.
Pažįstu žmogų, kuris dešimt su puse metų siekė muzikanto karjeros, ir tik po tiek laiko jo muzika pasirodė radijo eteryje. Dar vienas draugas Niujorke trejus metus pragyveno už mažiau nei 2000 dolerių per mėnesį, bandydamas įsteigti politinę organizaciją. Kitas draugas yra rašytojas, dienos metu dirbantis „Fortune 500“, o naktimis rašantis poeziją. Tokius sprendimus priimti labai sunku.
TAIP PAT SKAITYKITE: Asmenybės ugdymo trenerė: geriausias tikslas – neturėti tikslo?
Melas Nr. 7: Aistra yra tai, ką mėgstate daryti.
Tiesa: Aistra gali būti tai, ką bijote daryti.
Jei jums sunku suprasti, ką turėtumėte daryti, nebegalvokite apie tai, ką mėgstate veikti, ir pagalvokite apie tai, ką bijote daryti. Baimė gali parodyti tai, ką daryti jums lemta.
Aną savaitę, su keliais draugais pasiskolinome kepsninę su grotelėmis, pripirkome maisto ir ekspromtu surengėme vaišes benamiams San Fransisko centre. Baiminausi, kad mums nieko nepavyks, ar kad mūsų pastangos liks neįvertintos, tačiau galiausiai pamaitinome daugiau nei 100 labai dėkingų žmonių ir įgavome pagreitį ateities tokio pobūdžio renginiams. Baimė parodė man svarbaus projekto kelią.
Tuo pragyvenimui neužsidirbsiu, beje, tačiau tai bus vienas iš tų dalykų, kuriuos darysiu, nes esu gyva.
Melas Nr. 8: Surasti savo aistrą yra tikslas.
Tiesa: Atrasti savo aistrą yra tik pradžia.
Aistros atradimas reikalauja drąsos ir atsidavimo. Žinau daugybę žmonių, žinančių kas yra jų aistra, tačiau jie išsigandę ir sutrikę, neįsivaizduoja, nuo ko pradėti. Tiesą pasakius, esu viena iš jų. Noriu tapti klinikine psichologe, tačiau man jau 27-eri ir nebetinku būtinoms mokslo programoms. Tačiau tai manęs neatgraso. Tiesiog viską darau mažais žingsneliais: taupau pinigus, ieškau su tuo susijusio darbo ir galimybės savanoriauti, planuoju grįžti į mokslus. Tai bus ilgas procesas, tačiau tai daryti verta.
Man ir daugeliui mūsų aistros suradimas nėra pabaiga – tai tik pradžia.