„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nebūtina per dieną išgerti 8 stiklinių vandens – jo galima gauti ir valgant tam tikrus produktus

Vox.com portalo skilties apie sveikatą autorė Julia Belluz atsako į skaitytojams svarbius klausimus. Šį kartą – apie vandenį ir jo poveikį organizmui. Ji griauna kai kuriuos žmonių išgalvotus mitus.
Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / Fotolia nuotr.

Julia Belluz peržiūri publikuotus tyrimus ir konsultuojasi su šios srities ekspertais, norėdama išsiaiškinti, kaip mokslas gali mums padėti gyventi sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą.

Ar išties per dieną reikia išgerti 8 stiklines vandens?

Viena iš priežasčių, dėl kurių gyvybiškai svarbu gerti vandenį yra ta, kad mes tiesiogine to žodžio prasme esame sudaryti iš vandens. „Vanduo sudaro nuo 75 proc. kūdikių kūno masės iki 55 proc. pagyvenusių žmonių kūno masės, be to, yra būtinas ląstelių homeostazei ir gyvybei“, – taip aiškina 2010-ųjų vandens, hidratacijos ir sveikatos sąsajos įrodymų apžvalga.

Dehidratacija įvyksta tada, kai kūne nėra pakankamai skysčių pagrindinėms funkcijoms atlikti: jaučiate troškulį, lūpos ir burna tampa lipnios ir sausos, galite net pajusti galvos svaigimą ir nuovargį. Kelias dienas praleidę be vandens, rizikuojate mirti.

Taigi, vanduo yra labai svarbus gyvybei. Medicinos Institutas siūlo moterims suvartoti apie 2,7 l (arba 11 stiklinių), o vyrams 3,7 l (arba 13 stiklinių) vandens per dieną (šie kiekiai gali kisti priklausomai nuo fizinio aktyvumo, prakaitavimo ir klimato, kuriame gyvenate).

Tačiau ne toks aiškus yra optimalus vandens kiekis, kurį žmonės kasdien turi išgerti. Nepaisant to, yra gerų naujienų visiems nemėgstantiems gurkšnoti vandens: mokslas tikrai nepatvirtino, kad per dieną yra būtina išgerti aštuonias ar daugiau stiklinių šio gyvybės eliksyro.

Aaronas Carrollas, „New York Times“ mitų griovėjas, atsekė šio medicinos mito ištakas dar 2007-aisiais savo straipsnyje. „Times“ jis rašė: „Dauguma žmonių mano, kad šio mito šaltinis yra 1945-ųjų Maisto ir mitybos tarybos rekomendacijos, kuriose teigiama, kad žmonėms reikia apie 2,5 l vandens per dieną. Tačiau jie ignoravo šiek tiek toliau tekste esantį sakinį. Jis teigė „Didžioji dalis šio kiekio yra pagamintame maiste.“

Išties, palaikyti hidrataciją galite galybe maisto produktų ir gėrimų, ne tik vandeniu. „Pavyzdžiui, sultininės sriubos bei produktai, tokie kaip salierai, pomidorai ar melionai, kuriuose yra daug vandens, prisideda prie suvartojamo vandens kiekio“, – rekomenduoja Ligų Kontrolės ir Prevencijos Centras.

Net kava! Mokslininkai atrado, kad kofeinas, vartojamas mažomis dozėmis, nesukelia dehidratacijos – tad tie kavos puodeliai prisideda prie jūsų pastangų suvartoti tinkamą vandens kiekį (tačiau būkite atsargūs keisdami vandenį sūriu maistu ir alkoholiu – jie gali prisidėti prie dehidratacijos).

Austėjos Usavičiūtės darbas/Infografikas
Austėjos Usavičiūtės darbas/Infografikas

Tačiau mitas išlieka. „Jei ir yra vienas sveikatos mitas, kuris tikrai neišnyks, tai šis: „Turėtumėte gerti 8 stiklines vandens per dieną“, – daro išvadą A.Carrollas. – Tai tiesiog netiesa. Mokslu tai nepagrįsta.“

Gerdami daug vandens nesumažinate chroniškų ligų rizikos, ir tai negerina odos būklės – tačiau tai gali padėti numesti svorį

Nors jums reikia drėkinti kūną, jei norite išgyventi, tačiau dauguma išgalvotų magiškų suvartoto vandens kiekio poveikių yra nepagrįsti.

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 neįprasti požymiai, kad jums trūksta vandens

Štai 2010-ųjų apžvalga įvertina visus hidratacijos efektyvumo įrodymus tam tikrų sveikatos pasekmių atžvilgiu. Mokslininkai sako, kad padidintas suvartotų skysčių kiekis sumažina šlapimo takų akmenų susidarymo ir su sportu susijusios astmos riziką, tačiau beveik visi kiti teiginiai apie sveikatą, kuriuos jie peržiūrėjo, buvo paremti silpnais, neišbaigtais ar spekuliaciniais argumentais. Todėl, pavyzdžiui, gerdami daug vandens, tikrai nesumažinsite širdies nepakankamumo, vėžio ar šlapimo takų infekcijos rizikos, kaip kad kažkas teigia.

Paskutinis vandeningas šokas: nors grožio žurnalai ir įžymybės tikina, kad geriant daugiau vandens oda išlieka elastinga, mokslininkai, pasigilinę į teiginį, nerado mokslinių įrodymų, patvirtinančių šį teiginį.

Yra viena sritis, kuomet didelis suvartojamo vandens kiekis gali labai praversti: svorio kontrolė. Kadangi vandenyje nėra kalorijų, o daugumoje kitų gėrimų, tokių kaip pienas, sultys ir limonadai, jų apstu, pakeisdami juos vandeniu, sumažinate suvartojamų kalorijų kiekį. Alkio kontrolei, be vandens vartojimo, taip pat labai padeda gausus vaisių ir daržovių kiekis – juose taip pat daug vandens ir mažai kalorijų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Angliavandeniai, kurie padeda mesti svorį

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs