Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nemaloniausias moterų susirgimas jau suvaldomas: Kėgelio pratimais, asmeninių riebalų injekcijomis ar lazeriu

Net 27 proc. gimdžiusių lietuvių susiduria su pratekančio šlapimo problema, kas antra dėl to apriboja įprastas savo gyvenimo veiklas. Dar trečdalis gimdžiusių moterų susiduria su makšties sausumo problema, penktadalis teigia, kad lytinis gyvenimas po gimdymo pasikeitė į neigiamą pusę.
Moteris namie
Moteris namie / Vida Press nuotr.

Specialistai sako, jog pagalbos būdų, kaip susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą yra, pradedant nieko nekainuojančiais Kėgelio pratimais ir baigiant modernia lazerio procedūra, kuri atjaunina makštį ir mažiausiai metams dingsta lytinių organų sausumo, nusileidimo, prasiplėtimo ir šlapimo nelaikymo problemos.

Neišvengiami amžiniai pokyčiai

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Grožio chirurgija“ gydytojas akušeris-ginekologas Artūras Šalaševičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Grožio chirurgija“ gydytojas akušeris-ginekologas Artūras Šalaševičius

Klinikos „Grožio chirurgija“ užsakymu atlikta apklausa parodė, kad penktadalis moterų, susidūrusios su šlapimo nelaikymu ar kitomis intymiomis problemomis, suvokia, kad nieko nežino apie galimus gydymo metodus. 17 proc. lietuvių įsitikinusios, kad tai natūralūs senėjimo procesai ir nieko čia nepakeisi.

Gydytojas akušeris ginekologas Artūras Šalaševičius sako, jog su amžiumi moters organizme vyksta nemažai pokyčių: mažėja makšties elastingumas, ima kamuoti sausumo jausmas makštyje, atsiranda vadinamasis „laisvos makšties“ sindromas, atsiranda stresinis šlapimo nelaikymas, kai kosint, čiaudint, sportuojant ar lytinių santykių metu nevalingai išteka nedidelis šlapimo kiekis.

Nereikėtų manyti, jog dėl visų pokyčių kaltas natūralus gimdymas. Pasirodo, šlapimo nelaikymas kamuoja ir tas moteris, kurioms buvo atlikta Cezario operacija.

„Makšties sienelėje esantis jungiamasis audinys turi įtakos jos tamprumui, o nėštumo metu, kai organizmas ruošiasi gimdymui, jis tampa puresnis. Su amžiumi jis plonėja, o tai turi įtakos lytinių organų atsipalaidavimui, pasmukimui žemyn ir makšties išplatėjimui. Su kiekvienu gimdymu šie pokyčiai tampa vis labiau pastebimi“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas akušeris ginekologas A. Šalaševičius.

Medikas priduria, kad visgi nereikėtų manyti, jog dėl visų pokyčių kaltas natūralus gimdymas. Pasirodo, šlapimo nelaikymas kamuoja ir tas moteris, kurioms buvo atlikta Cezario operacija.

Gėda, todėl nesigydo

Pasak VšĮ Inkocentras vadovės Jurgos Misevičienės, ne vienas tyrimas parodė, kad šlapimo nelaikymas daro didelę įtaką moters gyvenimui. „Šlapimo nelaikymas paveikia visas moters gyvenimo sferas: psichologinę savijautą, socialinius ir darbo santykius. 20 proc. dažniau šlapimą nelaikančios moterys suserga depresija. Nemažai daliai moterų atsiranda lytinių santykių baimė, nes nuolat galvojama, kad šlapimas gali ištekėti mylintis. Todėl moterys vis dažniau vengia intymių santykių, išsigalvoja galvos skausmus ir daugybę kitų priežasčių. Santykiai šeimoje ima blogėti. Jau teko girdėti ne vieną istoriją, kad dėl to išyra santuokos“, – sako J.Misevičienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė

Šlapimo nelaikymo tema besidominti specialistė pabrėžia, kad net 80 proc. atvejų šlapimo nelaikymą galima išgydyti. „Tačiau labai daug moterų nesulaukia tos pagalbos, gyvena su negydoma problema, nes gėdijasi apie tai kalbėti. Viena skandinavų studija parodė, kad žmonės nuo problemos pasireiškimo pradžios laukia apie penkis metus, kol išdrįsta ieškoti pagalbos. Tai labai bloga situacija, kai keičiasi žmogaus gyvenimas, jis prastėja, tačiau nieko nedaroma, kad tai pasikeistų“, – sako J.Misevičienė.

Negalima nieko nedaryti

Klinikos „Grožio chirurgija“ užsakymu atliktame tyrime dalyvavusios moterys prisipažino, jog susidūrusios su šlapimo nelaikymu apriboja įprastas savo gyvenimo veiklas. „Moterys atsisako vykti į komandiruotes, nenori dalyvauti viešuose renginiuose, apriboja savo fizinį aktyvumą. Labiausiai jas gąsdina, kad žmonės pajaus nuo jų sklindantį šlapimo kvapą. Liūdna, kad gėdos jausmas, susivaržymas priverčia moteris užsidaryti savo pasaulyje, apriboti visus kontaktus. Prie to prisideda ir gajūs visuomenėje esantys mitai, kad jeigu moteris gimdė ir ne vieną kartą, tai jai neišvengiamai turi būti šlapimo nelaikymas. Tai mitas ir netiesa“, – pabrėžia J.Misevičienė.

Pasak Inkocentro vadovės, viena iš penkių moterų turi lengvą ar vidutinį šlapimo nelaikymą. Jį diagnozuoti pačioms sau visai nesudėtinga. Jeigu išteka nors lašelis kai kosėjate, juokiatės, čiaudite, judate – tai jau byloja apie neigiamus pokyčius jūsų dubens raumenyne. „Jeigu nieko nedarysite, šlapimo nelaikymas stiprės. Nėra taisyklės, kaip greitai tas vienas atsitiktinis lašelis virs šlapiomis kelnaitėmis dienos pabaigoje ir jau įkyrokai jaučiamu šlapimo kvapu. Tai individualus procesas. Tačiau visuomet sakau, kad nieko blogo turėti šlapimo nelaikymą, blogai nieko su tuo nedaryti“, – sako J.Misevičienė.

Pagalbos būdų įvairovė

Auksiniu standartu stiprinant makšties ir dubens dugno raumenis galima pavadinti Kėgelio pratimus. Jie turėtų būti atliekami kasdien, tuomet galima pajusti efektą. Gydytojas A.Šalaševičius pasakoja, jog makšties pastiprinimui, sudėtingam dubens dugno raumenynui pastiprinti taikomos hialurono rūgšties injekcijos. Klinikose, kur atliekamas riebalų nusiurbimas siūloma labai praktiška tų riebalų pritaikymo procedūra – suleidimas į dubens dugno sritį. Šios abi procedūros padeda kovoti su šlapimo nelaikymu, makšties sausumu, lytinių organų nusileidimu ir kitomis problemomis.

Viena iš penkių moterų turi lengvą ar vidutinį šlapimo nelaikymą. Jį diagnozuoti pačioms sau visai nesudėtinga. Jeigu išteka nors lašelis kai kosėjate, juokiatės, čiaudite, judate – tai jau byloja apie neigiamus pokyčius jūsų dubens raumenyne.

Tačiau greičiausiu laiku, matyt, jos išeis į užmarštį, nes ima nusileisti ginekologinio lazerio galimybėms. „Hialuronas absorbuojasi ir jau po trijų mėnesių moterys grįžta pakartoti procedūros. Savo riebalinio audinio suleidimas yra sudėtinga chirurginė procedūra, kuri turi savas rizikas ir pasekmes. Po šių procedūrų nuo kelių savaičių iki mėnesio laiko reikia susilaikyti nuo lytinių santykių“, – sako gydytojas.

Asmeninio archyvo nuotr./Dermatologė Natalija Jasaitienė
Asmeninio archyvo nuotr./Dermatologė Natalija Jasaitienė

Klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatovenerologė Natalija Jasaitienė sako, jog turime suprasti, kad kai sensta kūnas, sensta ir makštis. „Moterims visuomet sakau, kad atkreiptų dėmesį į vieną svarbų simptomą – jeigu naktį norisi į tualetą. Tai labai iškalbingas požymis apie prasidėjusius amžinius pokyčius, kurie vyksta ir lytinėje sistemoje. Jeigu moteris nejaučia orgazmo, tai irgi rimta priežastis pasikalbėti su gydytoju“, – sako medikė.

Atjauninti makštį

Nuo praeitų metų rudens klinikoje „Grožio chirurgija“ dirbantys medikai atlieka makšties atjauninimo lazeriu procedūras. Jas jau išbandė kelios dešimtys moterų. Vadinamasis ginekologinis lazeris veikia makšties gleivinę suaktyvindamas makšties sienelės jungiamojo audinio kraujotaką bei skatindamas kolageno, kuris yra atsakingas už šio audinio stangrumą, elastingumą bei atsinaujinimą, gamybą.

„Procedūros metu atstatoma natūrali makšties drėgmė, susiaurinamas jos spindis, sumažinama arba visiškai pašalinama lengvas šlapimo nelaikymas, grąžinamas makšties jautrumas lytinių santykių metu bei sustangrinamos vidinės lytinės lūpos. Gydymas lazeriu geriausią efektą demonstruoja tuomet, kai problemos dar nėra užleistos ir lytinių organų pakitimai dar nėra labai dideli“, – sako gydytoja dermatovenerologė.

„Moterims visuomet sakau, kad atkreiptų dėmesį į vieną svarbų simptomą – jeigu naktį norisi į tualetą. Tai labai iškalbingas požymis apie prasidėjusius amžinius pokyčius, kurie vyksta ir lytinėje sistemoje. Jeigu moteris nejaučia orgazmo, tai irgi rimta priežastis pasikalbėti su gydytoju“, – sako medikė.

Pasak specialistų, lazerinio makšties atjauninimo efektas išlieka apie metus laiko. Jeigu dar atliekami Kėgelio pratimai, moteris vengia tokių rizikos veiksnių kaip sunkių daiktų kilnojimas, efektas gali išlikti ir ilgiau. Ginekologinis lazeris sukurtas prieš 5 metus, tai jau antros kartos lazeris, lazerinės ginekologijos procedūras mūsų šalyje atlieka kelios klinikos. Įdomu, kad šiai procedūrai net nereikalinga nejautra, moteris nejaučia skausmo. Anestezijos prireikia tik jeigu dailinamos išorinės lytinės lūpos.

Kaip juokaudamas sakė gydytojas A.Šalaševičius, geriausia chirurginė operacija yra ta, kurios neprireikė daryti. „Po bet kokio, net minimaliausio chirurginio gydymo lieka randai. Chirurginis įsikišimas palieka pokyčių gleivinėje. Visa tai yra padariniai, kurių tikrai nereikia ir geriau jų nebūtų. Lazerinis gydymas pranoksta chirurginius gydymo metodus, nes tokių padarinių tiesiog nesukelia“, – sako medikas.

Lazerių pritaikymas šioje srityje dar pakankamai naujas reiškinys, tačiau A.Šalaševičius neatmeta galimybės, jog nuolat atliekamos lazerinės korekcijos gali užkirsti kelią sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymo išsivystymui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs