Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Tik persivalgymas? Ženklai, išduodantys priklausomybę maistui

Daugelis mūsų valgo remdamiesi emocijomis, o ne alkio jausmu. Pavyzdžiui, švenčiame kokią nors ypatingą progą – lėkštėje atsiduria didžiulis kepsnys; liūdime – skanaujame saldžiausių desertų...
Maisto produktai
Maisto produktai / Fotolia nuotr.

Taigi, kaip iš pirmo žvilgsnio komfortiškas valgymas pereina į priklausomybę nuo maisto? Net mokslininkai tarpusavyje nesutaria, ar galima priklausomybę nuo maisto vertinti kaip ir kitas priklausomybes, taip pat – ar, pavyzdžiui, įnikimas į saldainius apskritai gali būti vadinamas priklausomybe, rašoma rd.com.

Štai kuo skiriasi paprastas persivalgymas nuo emocinio valgymo:

Jūs patiriate „maisto pagirias“

Valgėte tiek riebaus ir saldaus maisto, kad kitą dieną jaučiatės labai prastai. Esate sudirgę, kamuoja nuotaikų svyravimai, pilvo pūtimas, be to, kenčia jūsų imuninė sistema, miego režimas, sutrinka ir alkio bei sotumo pojūčiai.

Valgote tol, kol fiziškai jaučiatės nekomfortiškai

Mitybos specialistai dažnai prašo savo klientų įvertinti sotumo jausmą nuo 1 iki 10, kai skaičius 0 reiškia badavimą, o 10 tokį sotumo jausmą, kokį patiriame, pavyzdžiui, per didžiąsias šventes. Jaučiantys priklausomybę nuo maisto labai dažnai savo sotumą įvertina būtent 10 ir net jaučia fizines nemalonias pasekmes.

Jūs turite „pavojingų“ maisto produktų sąrašą

Tai produktai, kuriems jūs negalite atsispirti ir kurių sudėtyje yra gausu cukraus, druskos, miltų, kviečių ir pan. Gabalėlis picos, pyragėlio, sausainio ar spurgos sukelia nekontroliuojamą jų valgymą, kuriam jūs pasiduodate ir niekaip negalite sustoti.

Vienaip valgote viešose vietose ir visai kitaip, kai esate vieni

Viešumoje priklausomas nuo maisto žmogus gali valgyti sveikai, rinktis normalus dydžio porcijas, tačiau už uždarų durų prasideda visai kitokia istorija. Gėda, gailėjimasis, varžymasis prieš kitus žmones – būtent šios priežastys „maisto narkomanus“ sulaiko nuo įprasto savo maitinimosi viešumoje.

Dėl maisto priklausomybės kyla socialinių problemų

Pavyzdžiui, jus pakvietė į restoraną, tačiau maistas jame toks viliojantis, kad nusprendžiate atsisakyti kvietimo. Priklausomybė maistui gali susilpninti socialinius santykius, priversti mesti mėgstamus užsiėmimus ir veiklas, netgi sukelti nesantaiką tarp šeimos narių.

Parduotuvės pinklės

Atsidūrę parduotuvėje perkate visus nuodėmingus maisto produktus, kadangi jie yra vienas šalia kito. Tai reiškia, kad lengvai pasiduodate prekybininkų vilionėms ir įsigyjate tai, ko galbūt jums nė nereikia. O visa tai dar labiau skatina priklausomybę maistui.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kokie požymiai išduoda, kad jums trūksta vitamino B12?

Jūs negalite sustoti valgyti, nors puikiai žinote pasekmes sveikatai

Kaip teigia specialistai, vienas iš maisto priklausomybei būdingų bruožų yra tas, jog net ir žinodamas nesveiko maisto pasekmes, žmogus vis tiek tokį vartoja. Miego sutrikimai, svyruojantis svoris, virškinimo problemos, nutukimas, diabetas, nerimas, beviltiškumo jausmas persmelkia priklausomus nuo maisto žmones, tačiau jiems vis tiek sunku sustoti.

Esate apsėsti minčių apie tam tikrą maistą

Maisto priklausomybė gali pasireikšti ir tuo, jog jūs labai norite ledų po įprastos vakarienės, tačiau čia svarbiausia tai, kas dedasi jūsų galvoje. Priklausomas nuo maisto žmogus, jau suvalgęs savo porciją, apie ledus galvos iki pat kitos dienos vakaro, kad vėl galėtų pajusti jų skonį.

Maistas padeda atsipalaiduoti

Maistas jums padeda susidoroti su tam tikrais nesklandumais, pavyzdžiui, jeigu užklupo klaidos darbe, pykčiai su sutuoktiniu, stresas – visa tai yra „nuplaunama“ komfortišku maistu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos