4 būdai, kaip panaudoti vaiko pinigus

Nors vaiko pinigus gauname jau kurį laiką, mes juos panaudojame labai skirtingai. Iki šiol netyla karštos diskusijos apie tai, kaip juos „teisingiausiai“ panaudoti.
Vaiko pinigai
Vaiko pinigai / Igno Krakio / 15min iliustracija
Temos: 3 Pinigai Vaikai Tėvai

Kiekvieną savaitę 15min GYVENIMAS rasite tinklaraščio „Raising free kids“ įkūrėjos Linos Banytės-Surplienės, 16 metų dirbusios finansų ir mokesčių srityje, o pastaruosius ketverius metus aktyviai besidominčios vaikų ir pinigų tema, straipsnius.


Šio straipsnio tikslas – ne parodyti „teisingiausią“ būdą (nes tokio nėra), o atskleisti vaiko pinigų panaudojimo galimybes ir padėti jums apsispręsti.

Štai 4 pagrindiniai būdai, kaip galima panaudoti vaiko pinigus:

1 būdas. Gautus pinigus pridėti prie bendrų pajamų

Vaiko pinigai, kuriuos gaunu pati (nuo 2022 m. sausio 1 d. – 350 eur/mėn. už 3 vaikus), eina į bendrą mano pajamų krepšelį.

Šį pajamų krepšelį kas mėnesį skirstau – dalis taupymui ir investicijoms, dalis – šeimos kasdienėms reikmėms, dalis – šeimos pramogoms, dalis – asmeninėms reikmėms ir dalis – aukojimui. Kodėl vaiko pinigai eina į bendrą krepšelį? Todėl, kad anksčiau, kai buvo taikomas neapmokestinamasis pajamų dydis, pinigai irgi eidavo į bendrą krepšelį. Pasikeitus apmokestinimo sistemai nenorėjau kažko iš esmės keisti.

Be to, skirstydama bendro krepšelio pinigus, dalį skiriu vaiko reikmėms išleisti, dalį investuoju vaikams ir pan. Taigi iš esmės tie pinigai atitenka vaikams, tik per bendrą krepšelį.

Toks yra mano sprendimas. Bet jūs galite vaiko pinigus panaudoti visai kitaip.

2 būdas. Išleisti vaiko reikmėms

Galbūt jūs norite gautus pinigus atskirai atidėti vaikui ir, pavyzdžiui, taupyti kokiam nors didesniam pirkiniui. Pavyzdžiui, gal ketinate vaikui nupirkti naują kompiuterį ar išleisti jį vasarą į stovyklą užsienyje. Tuomet protingiausia būtų atsidaryti atskirą sąskaitą ir į ją pervedinėti gaunamus vaiko pinigus – per pusę metų susikaups nemaža suma, kurią galėsite išleisti vaiko poreikiams patenkinti.

3 būdas. Kaupti (ir investuoti) vaiko ateičiai

Vaiko pinigus galima taupyti vaiko ateičiai – mokslams arba tiesiog stipresnei savarankiško gyvenimo pradžiai.

Kaupti vaiko ateičiai galima įvairiai:

  1. Laikyti „kojinėje“ arba padėti indėlį.

  2. Pinigus pervesti į investicinį gyvybės draudimą.

  3. Investuoti ten, kur jūs patys investuojate (jei investuojate) ir tiesiog sekti, kuri dalis yra vaiko ir pan.

Kiekvienas iš šių būdų turi savo pliusų ir minusų, todėl prieš nusprendžiant, kaip geriausia kaupti, siūlyčiau pasitarti arba su finansų ekspertais, arba patiems pasidomėti šia tema išsamiau.

4 būdas. Atiduoti vaikui nuspręsti, ką su jais daryti

Šis būdas man asmeniškai – labiausiai prie širdies. Kodėl? Nes tokiu būdu mokome vaikus elgtis su pinigais. Blogiausia, ką galime padaryti – tai išleisti vaiką į savarankišką gyvenimą, neišmokę jo elgtis su pinigais. Tai tas pats, kaip vaiką įmesti į ežerą, neišmokius jo plaukti. Juk to niekada nepadarytume savo vaikui? Tuomet kodėl neišmokome vaiko elgtis su pinigais ir tikimės, kad jis pats kažkaip išmoks eigoje?

Tačiau šį vaiko pinigų panaudojimo būdą galima taikyti tik tada, jei vaikas – pakankamai didelis (sakyčiau, ne anksčiau nei 14 metų) ir jei jūs jį jau esate supažindinę su pagrindinėmis pinigų valdymo taisyklėmis.

Todėl aš kol kas laukiu, kol maniškiai užaugs (vyresnėliui dabar – 12 metų), bet jau ruošiu jį tam – mokau dabar gaunamus kišenpinigius (kurie yra ženkliai mažesni) taupyti, investuoti, protingai leisti ir pan.

Pabaigai

Nėra labai svarbu, kokį vaiko pinigų panaudojimo būdą pasirinksite. Svarbiausia – kad tai darytumėte sąmoningai. Tačiau noriu jums pasiūlyti du dalykus.

Pirma, paklauskite savo vaiko (galite klausti, jei jam 6 ir daugiau metų), kaip jis išleistų tokią sumą pinigų, jei gautų kas mėnesį? Klausykite, ką jis atsakys. Iš to galite geriau suprasti, kaip mąsto jūsų vaikas. Gali visai nebloga diskusija gautis.

Antra, išklausę vaiko atsakymo, pasidalinkite, kaip nusprendėte pinigus išleisti jūs. Paaiškinkite, kodėl būtent taip nusprendėte panaudoti pinigus. Jei vaiko pinigus investuojate, papasakokite, kad labai svarbu dalį pinigų atidėti savo ateičiai. Jei taupote stovyklai, pasakykite, kad labai vertinate patirtis, nes jos suteikia daug džiaugsmo ir niekas to iš jūsų negali atimti.

Atminkime, kiekvienas mūsų sprendimas – mūsų vertybių atspindys. Neslėpkime tų vertybių nuo vaikų.

O gal jums kyla kitų klausimų apie vaikų finansinį ugdymą? Kviečiu parsisiųsti nemokamą leidinį „TOP3 tėvų užduodami klausimai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų