Rezultatai buvo iškalbingi
Bruklando eksperimentas pradėtas įgyvendinti XX a. viduryje, kai Anglijoje vis dar vyravo tradicinė priežiūros sistema, kurioje žmonės su negalia buvo laikomi globos namuose ar ligoninėse. Eksperimento tikslas buvo radikaliai kitoks – suteikti vaikams su negalia galimybę gyventi bendruomenėje, mokytis savarankiškumo ir ugdyti savo gebėjimus.
Projektas buvo paremtas tuo, kad net ir sunkiausią negalią turintieji gali aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, jei jiems suteikiamos tinkamos priemonės ir pritaikoma aplinka.
Projektas buvo paremtas tuo, kad net ir sunkiausią negalią turintieji gali aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime.
1958 m. 16-os intelekto negalią turinčių vaikų grupė buvo perkelta iš didelės ligoninės į atskirą namą. Vaikai buvo suskirstyti į dvi aštuonių asmenų „šeimas“, kiekvienai buvo priskirta „mama“, kurios pareiga buvo tiesiog vaikais rūpintis.
Tokiu būdu organizuojant grupės veiklą, vaikai galėjo nevaržomai bendrauti vienas su kitu ir su darbuotojais. Vaikų dienotvarkė iš esmės buvo neformali, didžiąją dienos dalį jie praleido žaisdami ar veikdami, kas labiausiai patinka. Tuo pat metu kitai kontrolinei negalią turinčių vaikų grupei panašios veiklos buvo organizuojamos didelėje ligoninėje.
Po trejų metų abiejų grupių vaikų vystymosi dinamika buvo palyginta ir akivaizdžiai įrodyta, kad mažoje grupėje gyvenančių vaikų vystymasis buvo žymiai geresnis.
Bruklando bendruomenė buvo sukurta remiantis trimis pagrindiniais principais: individualių poreikių supratimu, aktyvia bendruomenine įtrauktimi ir nuolatine specialistų pagalba.
Projekto rezultatai buvo iškalbingi: dalyviai tapo savarankiškesni, pagerėjo jų emocinė būsena, o bendruomenė pradėjo kitaip žiūrėti į žmones su negalia. Nors projektas buvo eksperimentinis, jis tapo pavyzdžiu, kaip reikia keisti priežiūros sistemas.
Vėliau didelės slaugos ligoninės Anglijoje buvo uždarytos, o pagalba žmonėms su negalia perorientuota į paslaugų teikimą nedideliuose namuose ar socialiniuose būstuose, kuriuose specialistai dirba su vienu ar dviem sunkios negalios žmonėmis.
Vizija bus įgyvendinta ir Lietuvoje
Labdaros ir paramos fondas „Nepatogūs“ panašią viziją siekia įgyvendinti ir Lietuvoje, kurioje negalios klausimai vis dar susiduria su stereotipais ir sisteminiais iššūkiais.
Keturių jaunuolius su sunkia negalia auginančių šeimų iniciatyva įkurta organizacija stato pirmuosius specialiai tokiems jaunuoliams pritaikytus namus, kurie ne tik atitiks jų fizinius poreikius, bet ir skatins savarankiškumą ir bendruomeniškumą.
Siekia užtikrinti gyvenimo sąlygas 40-čiai Lietuvos žmonių su sunkia kompleksine negalia.
Iš viso „Nepatogūs“ siekia pastatyti bent 10 namų, visiškai pritaikytų individualių poreikių turintiems gyventojams, ir taip užtikrinti gyvenimo sąlygas 40-čiai Lietuvos žmonių su sunkia kompleksine negalia.
„Lietuvoje, priešingai nei Anglijoje, vis dar labai mažai dėmesio skiriama tranzitiniam laikotarpiui, t. y. perėjimui iš paauglystės į suaugystę, kuris apima ir psichologinius, ir asmeninius, ir profesinius bei užimtumo klausimus. Mūsų kuriama sistema užtikrintų pagalbą ir tėvams, nes vaikų slaugos ir priežiūros našta būtų dalijamasi su specialistais“, – sako fondo „Nepatogūs“ vadovė Henrika Varnienė.
Fondas „Nepatogūs“ supranta, kad Lietuvos visuomenė dar tik pradeda suvokti šio pereinamojo laikotarpio svarbą. Todėl projekto tikslas yra ne tik statyti namus, bet ir formuoti naują požiūrį į negalią turinčius žmones. „
Tai nėra tik fizinės erdvės sukūrimas, tai yra galimybė jaunuoliams atrasti save, o bendruomenei – pamatyti juos kaip pilnaverčius visuomenės narius“, – priduria H. Varnienė.
Prisidėti gali kiekvienas
Tiek Bruklando eksperimentas, tiek „Nepatogių“ veikla atskleidžia, kad negalios klausimus ir problemas galima spręsti per bendradarbiavimą ir inovacijas. Lietuva gali daug ko pasimokyti iš tokių iniciatyvų, ypač siekdama palengvinti negalią turinčių jaunuolių perėjimą į suaugusiųjų pasaulį ir įtraukdama juos į bendruomenės gyvenimą.
Įkvepianti Bruklando eksperimento sėkmė parodė, kad pagrindinis pokyčių katalizatorius yra drąsa eksperimentuoti ir tikėjimas žmogaus galimybėmis.
Fondo „Nepatogūs“ pastangos kurti namus jaunuoliams su sunkia negalia yra pirmasis žingsnis į šviesesnę ateitį, kurioje žmogaus orumas ir savarankiškumas tampa pagrindiniais visuomenės principais.
O prisidėti prie šio tikslo kviečiami visi norintys padėti sukurti patogius namus „Nepatogiems“:
1407 – vienkartinė parama 3 EUR,
1410 – vienkartinė parama 10 EUR.
Gavėjas: Nepatogūs, labdaros ir paramos fondas
Sąskaitos nr.: LT217044090110614590
Internetinėje svetainėje yra galimybė paaukoti per pačią svetainę (vienkartinė įmoka arba periodinė): https://nepatogus.lt/