Tačiau draudimo bendrovės BTA ekspertas ramina: stovyklose – saugu.
Saugiau nei kieme
Draudiminių įvykių statistika besivadovaudamas BTA rizikų vertintojas Lukas Kaškevičius tikina, jog vasaros stovyklose vaikų saugumas užtikrinamas tinkamai ir sunkių sužalojimų jose nefiksuojama.
„Jeigu stovyklos aplinkoje susiduriama su vaikų susižalojimo atvejais, jie dažniausiai būna nesunkūs. Dažniausiai – raiščių patempimai, nubrozdinimai, atsiradę vaikui kritus, smulkios žaizdos.
Taip pat pasitaiko alerginių reakcijų po vabzdžių įkandimų. Sudėtingų traumų – kaulų lūžių ar sąnarių išnirimų – paprastose, ne sporto, stovyklose pavyksta išvengti“, – tvirtina L. Kaškevičius.
Draudimo paraiškų analizė rodo, kad vaikų patiriami sužalojimai įprastai yra buitiniai ir susiję su kritimu: namuose, mokykloje, užsiimant aktyvia sportine veikla. Statistiškai šiltuoju metų laiku draudiminiai įvykiai padažnėja apie 15 procentų.
Kita vertus, L. Kaškevičiaus teigimu, sužalojimų padaugėja lauke prie namų, o ne stovyklose, kur mažieji yra nuolat stebimi akylų stovyklų vadovų.
Maksimalus dėmesys saugumui
Skautišką ugdymo metodiką taikančių stovyklų organizatorių „Skautai neskautams“ vadovas Ignotas Skiparis užtikrina, kad stovyklose saugumui skiriamas aukščiausias prioritetas.
„Per pirmąsias valandas nuo atvykimo į stovyklą visi vaikai išklauso instruktažą, būna supažindinami su bendromis taisyklėmis. Jeigu vykdomos kokios nors specifinės veiklos, reikalaujančios padidinto atidumo, visi užsiėmimo dalyviai susirenka ir aptaria, kas šio užsiėmimo metu galima ir kas – negalima.
Visų tokių užsiėmimų metu papildomi stovyklos vadovai stebi saugumą ir užtikrina reikalavimų laikymąsi“, – saugumo užtikrinimo priemones vardija I. Skiparis.
Išskirtinis dėmesys skiriamas pramogoms prie vandens ar vandenyje. Pasitelkiamas ir didesnis vadovų kiekis, ir iš vandens ar nuo kranto vaikus stebintys gelbėtojai.
„Visi stovyklos vadovai privalo išklausyti pirmosios pagalbos ir higienos kursus, išmano saugumo taisykles ir turi tai įrodančius pažymėjimus.
O jei pasitaiko koks nenumatytas vadovų kompetencijas viršijantis atvejis, turime tėvų pasirašytus sutikimus vaikus nedelsiant gabenti į artimiausius pirmosios pagalbos punktus ar ligoninėmis.
Jos taip pat iš anksto būna informuojamos apie tai, kad netoliese vyksta stovykla ir būna pasirengę reaguoti“, – ramina I. Skiparis.
Be to, jis primena, kad stovyklos ir pačios apdraudžia vaikus nuo nelaimingų atsitikimų bei nuo erkių sukeliamų ligų.
Ramaus tėvų miego receptas
Nepaisant bemaž užtikrinto saugumo, BTA ekspertas pataria atkreipti dėmesį į tam tikrus dalykus, kurie tėvams gali suteikti papildomos dvasios ramybės.
Jis ragina tėvus atsakingai pažiūrėti ir į reikalingų daiktų sąrašą, kurį iš vasaros pramogų organizatorių paprastai gauna stovyklauti besirengiančių vaikų tėvai.
Šiuose sąrašuose neabejotinai turėtų būti vabzdžių repelentai, sumažinsiantys kraujasiurbių atakas. Jei mažylis vartoja gydytojo paskirtus vaistus, nereikėtų pamiršti ir jų. Taip pat, nepaisant šiltų vasariškų orų, negalima pamiršti ir vėsesniam orui tinkamos aprangos. Vakarais oro temperatūra gali smarkiai kristi, o ir šalto oro frontas gali bet kada atslinkti.
„Jeigu nuo nelaimingų atsitikimų jau apdraustą vaiką išleidžiate į sporto stovyklą, būtų prasminga susisiekti su draudimo bendrove ir išsiaiškinti, ar draudimo apsauga galioja tokioje stovykloje.
Jei stovykla – ne Lietuvoje, labai pravartu būtų su stovyklos organizatoriais išsiaiškinti, ar vaikai bus apdrausti kelionių draudimu“, – pataria rizikų vertintojas.