Fotografas T. Kazakevičius: „Tikiu, kad „Nepatogūs“ pasakojimai išliks ne tik vaizdu“

Žiūrėti į šias nuotraukas gali būti nepatogu. Iš jų žvelgia jauni „nepatogūs“ žmonės. Kodėl „nepatogūs“? Dauguma sunkią kompleksinę negalią turinčių žmonių Lietuvoje yra atskirti visuomenės akių. Uždaryti į socialinės globos įstaigas, kuriose gausu nepriežiūros ir aplaidumo atvejų.
Tadas Kazakevičius
Tadas Kazakevičius / Mariam Abshilava nuotr.

Izoliuoti ir praradę ryšį. Nes yra nepatogūs visuomenei, patiria nepatogius įstatymus, nepatogias sąlygas ir pagalbą, kuri yra nepatogi. Norėdamos atkreipti visuomenės dėmesį į sunkią kompleksinę negalią turinčių žmonių gyvenimo sąlygas ir surinkti lėšas specialiai jiems pritaikytų namų statyboms, keturios mamos įkūrė fondą „Nepatogūs“. Prie fondo komunikacijos savo kūryba nusprendė prisidėti žinomas fotografas Tadas Kazakevičius.

Nuotraukose – keturių jaunuolių kasdienybė

Fotografas dokumentalistas T.Kazakevičius sako, kad kurdamas trumpas fotografijos apybraižas su Aušra, Augustu, Kaja ir Evelina, jis stengėsi ne tik papasakoti kiekvieno jaunuolio istoriją, bet ir akcentuoti mažiau matomas ryšio akimirkas: šiltus prisilietimus, tėvų rūpestį ir kasdienę ruošą, o kartais – ir emociškai sunkias akimirkas. „Labiausiai norėjos parodyti egzistuojantį artumą, mano fiksuotų herojų šilumą su jiems brangiausiais žmonėmis.

Ačiū, kad galėjau būti jų dalimi.

Šios akimirkos mane sujaudindavo iki gelmių. Ačiū, kad galėjau būti jų dalimi“, – dalijasi T. Kazakevičius, kurio fotografijų ciklai yra puikiai žinomi tarptautinių fotografijos parodų kuratoriams ir lankytojams. Kritikai pažymi, kad visus lietuvių fotomenininko darbus jungia stipri humanizmo idėja.

„Mano kūryba yra glaudžiai susijusi su žmonėmis, jų gyvenimo istorijomis, jų patirtimis. Aušra, Augustas, Kaja ir Evelina nėra kitokie – jie ir jų artimieji man buvo tokie pat nuoširdžiai įdomūs, įtraukiantys savo dienos rutinas.

Ši nuostabi bendradarbiavimo kelionė man asmeniškai buvo labai vertinga, pilna atradimų. Gavau retą galimybę laisvai tapti kiek mažiau matomos kasdienybės dalimi, neblaškomas dirbti ir formuoti pasakojimą.

Darbas nelieka tik vaizdu, o kuria aukštesnę prasmę.

Labai džiaugiuosi, kad projektas teikia abipusę naudą – darbas nelieka tik vaizdu, o kuria aukštesnę prasmę“, – apie savo pagalbą skleisti žinią apie paramos ir labdaros fondą „Nepatogūs“ kalba fotografas.

Stato pirmuosius namus

Paramos ir labdaros fondas „Nepatogūs“ buvo įkurtas keturių mamų iniciatyva. Fondo tikslas – įrodyti, jog brandi visuomenė pati gali susitelkti ir įveikti didelius rūpesčius be valdžios institucijų dėmesio.

Geros valios žmones telkiantis fondas stato pirmuosius namus, kuriuose keturi sunkią kompleksinę negalią (intelektinę ir fizinę) turintys jaunuoliai: Aušra, Augustas, Kaja ir Evelina. Būtent jie tapo T. Kazakevičiaus foto apybraižų herojais.

Tado Kazakevičiaus nuotr./Nepatogūs žmonės nepatogiame pasaulyje
Tado Kazakevičiaus nuotr./Nepatogūs žmonės nepatogiame pasaulyje

Atsižvelgiant į individualius keturių gyventojų poreikius statomi namai bus pirmieji Lietuvoje, kuriuose kiekvienas kompleksinę negalią turintis žmogus galėtų gyventi ir veikti savarankiškai, bet gaudamas būtiniausią pagalbą 24/7. Šis pilotinis projektas turėtų suteikti impulsą kitų panašių namų statyboms ir privalomiems pokyčiams.

Fondo „Nepatogūs“ kūrėjos atkreipia dėmesį, kad žmonės su negalia nuo 2030 m. negalės būti siunčiami į jokias globos įstaigas, todėl Lietuvai teks reformuoti didžiulę socialinių paslaugų sistemą ir kurti alternatyvas.

Savo ruožtu užsienio ekspertai ne kartą yra pastebėję, kad dabartinė socialinės slaugos sistema, kurios pagrindą sudaro didelės įstaigos, geriausiu atveju panašios į sanatorijas, bet dažniausiai – į ligonines, yra moraliai pasenusi ir pažeidžianti vaikų ir suaugusiųjų teises.

Žmones nuo pasaulio atkertanti dabartinė sistema Lietuvoje negali užtikrinti normalių paslaugų, nes dažniausiai 10-čiai pacientų tenka vienas prižiūrintis darbuotojas.

Kviečia palaikyti pokyčius

T.Kazakevičius savo darbu ir kūryba palaiko pokyčius, kurių siekia atkaklios fondo „Nepatogūs“ kūrėjos ne tik dėl savo vaikų, bet ir dėl tūkstančių kitų Lietuvos šeimų.

„Nepatogūs“ siekia atkreipti visuomenės ir verslo organizacijų dėmesį į iššūkius, kylančius užtikrinant kompleksinę negalią turinčių žmonių gyvenimo kokybę. Fondas kviečia finansiškai prisidėti prie antrojo ir visų tolimesnių šiems žmonėms skirtų gyvenimo namų statybos ir oraus gyvenimo sąlygų užtikrinimo.

„Išgirdęs projekto idėją, net nedvejojau. Esu fotografas dokumentalistas, todėl natūraliai viliuosi, kad mano darbai bus ne tik vaizdai, bet ir istorijos. Dabar turėjau progą prisiliesti prie man neįprastos herojų kasdienybės ir kartu būti dalimi to, kas, žinau, gali pakeisti jų gyvenimus.

Bendraudamas su jaunuolių tėvais vis stipriau jutau prasmę, vis aiškiau supratau tikslą, vis labiau džiaugiausi galėdamas ne tik atlikti užduotį, tačiau ir įlieti savo patirtį, pakreipti savo kūrybos vaga ir bendrus fotografinius tikslus“, – teigia T. Kazakevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis