Ir mažamečiai turi antsvorio: kaip įpratinti vaiką daugiau judėti?

Gydytojai sunerimę – vaikų nejudrumas tampa masiniu reiškiniu. Kokią įtaką fizinis pasyvumas turi sveikatai? Kodėl atžalas nuo mažens būtina pratinti daugiau judėti ir sveikiau maitintis?
Sportuojanti šeima
Sportuojanti šeima / Fotolia nuotr.

Statistika kelia šiurpą – Lietuvoje apie 5 proc. vaikų yra nutukę, dar daugiau mažamečių turi antsvorio. Tai lemia netinkama mityba ir per mažas fizinis aktyvumas. Pasak gydytojų, kas antras nutukęs vaikas su antsvorio problemomis grumiasi visą gyvenimą, todėl labai svarbu nutukimą pastebėti ir gydyti kuo anksčiau. Dažnai dėl antsvorio vaikas darželyje, o vėliau mokykloje patiria patyčias.

Taip pat skaitykite: Paplūdimio etiketas poilsiaujant su vaikais

Dėl nevisavertės mitybos ir nejudrumo gali sulėtėti fizinis ir protinis vaiko vystymasis, taip pat didėja tikimybė susirgti mažakraujyste, cukriniu diabetu, turėti per didelį kraujospūdį. Turbūt pakanka įrodymų, kodėl svarbu nuo mažens atžalas pratinti sveikai maitintis ir kuo daugiau judėti. Tiems, kurie pavėlavo, patarsime, kaip keisti jau susiformavusią netinkamą vaiko gyvenseną.

Kaip paskatinti sportuoti

Daugeliui tėvelių, kurie visą dieną praleidžia darbe, tikras galvosūkis, kaip atplėšti atžalą nuo kompiuterio ar televizoriaus. Kaip paskatinti vaiką sportuoti, sukontroliuoti, kad jis nepirktų vaisvandenių, bulvių traškučių, greitojo maisto?

Jei nuo mažų dienų neįpratinote, teks įdėti nemažai pastangų. Tik šiukštu nesigriebkite prievartos ar bausmių. Pamirškite frazes: „Tu privalai“, „Liepiau, taip ir turi daryti“. Pasak psichologų, jei vaikas nelinkęs sportuoti, negalima jo versti lankyti treniruočių. Eidami prieš prigimtį sutraumuosite atžalą. Galbūt ji mėgsta piešti ar groti... Sudarykite vaikui sąlygas atsiskleisti. Svarbiausia nustatyti tam tikras taisykles, viską paversti žaidimu ir patiems rodyti pavyzdį.

Nuo mažens vaiką pratinkite prie aktyvių žaidimų ir patys juose dalyvaukite. Fizinio ugdymo esmė – sustiprinti vaiką. Todėl žaiskite taip, kad atžala turėtų kuo daugiau vaikščioti, bėgioti, šokinėti, ką nors mėtyti, kur nors laipioti, atlikti pusiausvyros pratimus. 2–5 metų vaikai dar nesugeba ilgai išlaikyti dėmesio, todėl nevarginkite jų sudėtingomis mankštomis. Mažamečiams greitai atsibos tokios treniruotės, ilgainiui jie ims nemėgti sporto. Labiausiai mažiesiems tinka judrūs komandiniai žaidimai, kuriuose dalyvaujant lavinami raumenys, gerinama laikysena ir koordinacija.

2–5 metų vaikai dar nesugeba ilgai išlaikyti dėmesio, todėl nevarginkite jų sudėtingomis mankštomis.

Važinėkitės dviračiais, su atžala išveskite šunį pasivaikščioti – tuomet drauge pabėgiokite, sugalvokite kitokių sportinių užduočių.

Pasak specialistų, vaikai, su kuriais mamos mankštinosi nuo kūdikystės, linkę daugiau judėti. Bendros treniruotės patinka ir vyresniems vaikams.

Drauge paspardykite kamuolį ar pamėtykite jį į krepšį, žiemą čiuožinėkite, lipdykite senį besmegenį ir pan. Nepamirškite kas rytą kartu padaryti mankštos. Statistika rodo, kad tėvai vaikams iki 7 metų kasdien skiria tik 130 min., o vyresnėms atžaloms – dar mažiau. Tad rytinė 10–15 min. mankšta ne tik atstos puodelį kavos, suteiks teigiamų emocijų, energijos, bet ir bus puiki proga pabendrauti su vaiku.

Taip pat skaitykite: Psichoterapeutas Olegas Lapinas: „Y kartos tėvai, auklėdami vaikus, neišvengs technologijų“

Būkite išradingi

Atsiminkite, kad rytais rekomenduojama mažo arba vidutinio intensyvumo mankšta. Įsijungę linksmą muziką, pasimankštinkite su šeima. Tempą didinkite pamažu, atlikite tempimo, skirtingiems raumenims stiprinti skirtus pratimus. Tik nepamirškite, kad po tempimo pratimų svarbu atsipalaiduoti.

Mankštintis galima net neišlipus iš lovos (aktualu tinginiukams). Jei vaikas tingi, sutarkite, kad pasirąžytų, padarytų atsilenkimų, pasukiotų rankas, pakilnotų kojas, pamintų dviratį ir pan. Mergaitėms itin patinka šokti, tad pasitelkę visagalį internetą drauge išmokite kelis žingsnelius. Pasak sporto specialistų, jei norite išlikti sveiki, kas dieną mažiausiai valandą reikia mankštintis, judėti.

Intensyvesnėms treniruotėms galite skirti popietę arba vakarą. Stenkitės, kad ši veikla taptų kasdieniu įpročiu. Mažesniems vaikams smagi atrakcija – mankšta su dideliu kamuoliu. Atlikite įvairių pratimų, tarkim, kuris ilgiau išlaikys pusiausvyrą gulėdamas ant kamuolio ir nesilaikydamas rankomis. Mankšta su kamuoliu stiprina įvairias raumenų grupes, gerina koordinaciją, laikyseną.

Jei neturite kamuolio, galite sugalvoti kitokių aktyvių užduočių. Pavyzdžiui, kas ilgiau išstovės ant vienos kojos, kas greičiau surinks išmėtytus degtukus (vienu pritūpimu paimamas tik vienas) ir t. t. Žodžiu, pasitelkite vaizduotę ir būkite išradingi.

Taip pat skaitykite: Smagūs moksliniai eksperimentai, kuriuos galite atlikti su vaikais

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai