Oro tarša lauke ir patalpose
Oro tarša – viena opiausių aplinkosauginių problemų. Ji neigiamai veikia mūsų savijautą ir gali sukelti įvairių ligų. Didžiausia tarša pastebima miesto vietovėse. PSO duomenimis, užterštu oru kvėpuoja apie 90 proc. pasaulio žmonių.
„Dauguma nuvertina oro taršos pavojų, nes jo paprasčiausiai nemato. Be to, įprasta manyti, kad su oro tarša susiduriame tik būdami lauke, o ne patalpose. Iš tiesų didžioji dalis taršiųjų dujų nematomos, o kai kuriose pasaulio vietose patalpų oras užterštas net labiau nei lauko. Patalpų oro kokybę veikia ne tik iš lauko patenkantys teršalai, bet ir namuose naudojamos cheminės medžiagos, kasdienė veikla, kaip kad maisto gaminimas ar namų tvarkymas, pelėsis ir kita. Prisidėti prie oro taršos namuose gali net ir tokios smulkmenos, kaip pridegęs skrebutis“, – sako IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė.
Namuose galima aptikti visą teršalų puokštę: nuo dulkių ir gyvūnų plaukų iki lakiųjų dujų ir kitų cheminių medžiagų, kurias skleidžia buitinės valymo priemonės. Svarbu tai žinoti – juk namuose daugelis praleidžiame didžiąją savo gyvenimo dalį.
Pažeidžiamiausi yra vaikai ir senjorai, nes užterštas oras gali pakenkti sveikatai. Iš visų patalpų ore esančių teršalų, anot mokslininkų, žmonių sveikatai pavojingiausios kietosios dalelės. Jų ore atsiranda gaminant maistą, naudojant dujinius ir elektrinius degiklius. Kuo smulkesnės šios dalelės, tuo didesnė rizika, nes jos gali patekti į kraujotakos sistemą.
Kaip užtikrinti švarų orą namuose?
Švarus patalpų oras – itin svarbus, kai kalbame apie sveikatą ir gerą miegą. Laimė, oro kokybę namuose galima pagerinti.
- Palaikykite švarą. „Patalpų oras bus švarus, jei nuolat palaikysite švarą ir valysite dulkes namuose. Tvarkydamiesi naudokite valiklius, kurių sudėtyje nėra taršiųjų cheminių medžiagų. Naudokite įvairius daiktų laikymo sprendimus – bus tvarkingiau ir liks mažiau paviršių dulkėms nusėsti. Galiausiai, reguliariai siurbkite grindis ir ypač kilimus, kuriuose gali kauptis teršalai“, – sako E. Nemanė.
- Naudokite švelnias valymo priemones. Interjero dizainerė pataria naudoti valymo priemones, kurių sudėtyje nėra stiprių cheminių medžiagų ar kvapiklių. Įprastam valymui naudokite švelnias priemones, o stipresnes – tik įsisenėjusioms dėmėms. Galite netgi pasigaminti savo valiklį iš natūralių ingredientų, pavyzdžiui, acto rūgšties ir valgomosios sodos. Tačiau vėdinti patalpas rekomenduojama, nepriklausomai, nuo to, kokias valymo priemones naudosite.
- Gamindami įjunkite gartraukį. „Kad ir kokio tipo viryklę ar maisto gamybos būdą naudojate, ruošdami maistą, visada įjunkite gartraukį, o baigę gaminti, išvėdinkite patalpą. Kepant ar skrudinant maistą, dėl degimo procesų į orą patenka kietųjų dalelių. Todėl skrudintuvą geriau statyti po gartraukiu, o keptuves – ant tolimesnių kaitviečių“, – sako interjero specialistė.
- Vėdinkite kambarius. Jei negyvenate labai užterštoje vietoje, įpraskite kasdien praverti langus ir išvėdinti namus. Geriausia tai daryti naktį, kai oras lauke švariausias. Šaltuoju sezonu patalpas vėdinkite trumpai, bet intensyviai. Pavyzdžiui, plačiai atverkite langus bent porai minučių du kartus per dieną: ryte ir vakare.
- Nelaikykite žvakių prie atviro lango. Židinys namuose padeda sukurti jaukią atmosferą, tačiau kartu gali teršti patalpų orą. Jei kūrenate židinį, vėdinkite patalpas, kad jose liktų kuo mažiau dūmų ir suodžių. Jei deginate žvakes, darykite tai ten, kur nėra skersvėjo. Prie orlaidės, ventiliatoriaus ar atviro lango deganti žvakė labiau rūksta, todėl į orą patenka daugiau pavojingų dalelių.
- Pripildykite namus žalumos. Interjero dizainerė rekomenduoja auginti kambarinius augalus. Kai kurie iš jų sugeria ore esančius lakiuosius organinius junginius.
- Naudokite oro valytuvą. Naudokite orui valyti skirtus sprendimus: filtrus ar specialų valytuvą. IKEA siūlo oro valytuvus FÖRNUFTIG ir STARKVIND. Abu jie sulaiko stambesnes daleles: plaukus ir dulkes. Papildomas dalelių filtras absorbuoja maždaug 99,95 proc. tokių smulkesniųjų ore sklandančių dalelių kaip žiedadulkės (iki 2,5 µm). O dujų filtras valo orą nuo formaldehido bei kitų dujinių teršalų, šalina dūmus, maisto ir kitus nemalonius kvapus namuose.
STARKVIND yra pirmasis išmanusis oro valytuvas IKEA asortimente. „Oro valytuvas STARKVIND skirtas naudoti iki 20 kv. m dydžio patalpose. Įjungus automatinį režimą, oro valytuvas pats nustato ventiliatoriaus sukimosi greitį pagal tai, kiek smulkiųjų (iki 2,5 µm) dalelių aptinka jame įtaisytas jutiklis. Šiuos duomenis jutiklis perduoda ir į išmaniąją programėlę, kurioje galima stebėti patalpos oro kokybę“, – pasakoja IKEA interjero dizainerė.
Daugiau idėjų ir patarimų, kaip pagerinti miegą, rasite www.IKEA.lt.