Ką daryti, kad vaikai valgytų daržoves

Ar jūsų vaikai nuolat nustumia morkas ir žirnelius į lėkštės kraštą? Gal netgi randa išradingesnių būdų ir daržoves slepia po bulvių koše? Dažnai susiduriame su problema, kad mūsų vaikai nenori valgyti sveikų ir naudingų daržovių, nes jos neatrodo tokios skanios ir patrauklios kaip bulvių traškučiai ar saldumynai. Tačiau tai tikrai ne problema. Keli triukai ir Jūsų mažiesiems vaisiai bei daržovės taps geriausiais draugais.
Vaikų mityba
Vaikas valgo. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Svarbus ir tėvų požiūris

Tikriausiai ne vienam tai nėra paslaptis, kad dažnai vaikai daug ką kopijuoja iš savo aplinkos. Taip pat yra ir su valgymo įpročiais. Vaikas, kuris nematys, kad jo tėvai užkandžiauja vaisių, o ne saldumynų, kad vakarienei mieliau renkamasi salotas, o ne sumuštinį, tikrai pats nepradės teigiamai žiūrėti į daržoves.

Nesvarbu, ką besakytų mokytojai mokykloje ar televizijos laidos. Didžiausią įtaką vaikams darome mes patys, tad geras pavyzdys paskatins ir mūsų mažuosius vietoj šokoladinio batonėlio mieliau rinktis sultingą obuolį.

Taip pat skaitykite: 6 vaisiai tobulai dienos pradžiai

Jokiu būdu negalima versti

Jei jūsų vaikas nenori valgyti šviežių daržovių, pasiūlykite jam paragauti, pamatyti, kaip tai skanu. Jei visgi atsisakys, neparodykite, jog nusiminėte, nuliūdote ar užpykote.

Paprasta psichologija veikia taip, jog pradedame neigiamai žiūrėti į dalykus, kuriuos mus verčia daryti. Jei jūsų vaikas nenori valgyti šviežių daržovių, pasiūlykite jam paragauti, pamatyti, kaip tai skanu. Jei visgi atsisakys, neparodykite, jog nusiminėte, nuliūdote ar užpykote. Keletas tokių paprastų pasiūlymų ir vaikas pats paprašys šviežių daržovių prie kepsnio.

Pridėkite daugiau daržovių

Dėkite daržoves į gaminamą maistą ar kaip garnyrą lėkštėje prie pagrindinio patiekalo. Aišku, apgalvokite ir porcijos dydį, kad mėsos maltinis ir bulvių košė neužimtų tiek vietos, jog vaikas visiškai pavalgytų. Tuomet daržovės automatiškai liks lėkštėje.

„Shutterstock“ nuotr./Viduržemio jūros dietos mitybos piramidė
„Shutterstock“ nuotr./Viduržemio jūros dietos mitybos piramidė

Pasiruoškite užkandžius

Galite patiekti dubenį žalių ar kiek apkeptų garuose šviežių daržovių ir humuso ar tzatziki padažo prie jų. Vaikai dažnai mėgsta padažus, nes jie turi daug įvairių ryškių skonių. 

Juk būna tokių momentų, kai aktyviai pažaidę lauke vaikai grįžta itin išalkę ir prašo ko nors užkąsti. Neskubėkite tepti sumuštinio, o geriau jau iš anksto pasiruošę laikykite šaldytuve dubenėlį vyšninių pomidorų ar mažyčių morkų. Vaikai mielai juos sutriaukš ir su laiku išsiugdys sveiką įprotį.

Arba galite patiekti dubenį žalių ar kiek apkeptų garuose šviežių daržovių ir humuso ar tzatziki padažo prie jų. Vaikai dažnai mėgsta padažus, nes jie turi daug įvairių ryškių skonių, todėl geriau pratinkite prie tokių sveikų, o ne majonezo ar pomidorų padažo iš prekybos centro.

Shutterstock nuotr./Lęšių humusas
Shutterstock nuotr./Lęšių humusas

Užsiimkite kulinariniais eksperimentais

Vaikai mieliau valgo bet kokį maistą, jei patys prisideda prie jo gamybos. Surenkite namuose mažas kulinarines dirbtuves, kurių metu kartu su savo mažaisiais gamintumėte tortilijas ar meksikietiškus tacos su gausybe šviežių daržovių. Galite nesibaimindami derinti salotas, pomidorus, paprikas ir pan.

Arba tiesiog įtraukite savo vaikus į gamybos procesą. Duokite jiems nuplauti daržoves ar vaisius, rankomis suplėšyti salotas, jei vaikas vyresnis, galite leisti ir supjaustyti ingredientus salotoms.

Taip pat galite elgtis ir prekybos centre. Leiskite savo atžaloms išrinkti, kokias daržoves ar vaisius dėsite į salotas ar naudosite kaip garnyrą. Tuomet vaikai netgi jaučia pasididžiavimą, kad galėjo prisidėti ir gaminti maistą šeimai kartu.

Taip pat skaitykite: Šylant klimatui Europoje pamėgti vaisiai ir daržovės išnyks?

Pasitelkite kūrybiškumą

Pasitelkdami gudrumą ir kūrybiškumą, net ir morkas kas kartą galite supjaustyti skirtingai, pavyzdžiui – šiaudeliais, griežinėliais ar iš įvairių daržovių sukurti nuotaikingus piešinius. Nepamirškite, kad reikėtų rinktis kuo įvairesnį vaisių ir daržovių racioną.

Vaisiai ir daržovės turėtų tapti neatskiriama kasdienio maisto dalimi tiek vaikams, tiek suaugusiems. Jų įtraukti į savo meniu skatina ir pasaulyje jau ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, kuri neseniai pradėta ir Lietuvoje.

Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus vaisius ar daržoves. Būtent tiek rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija.

Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė.

ES finansuojama priemonė
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai