Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip užauginti žmogų, kuriam sekasi? Patarimai tėvams

Vaikai dažnai projektuoja puikią savo ateitį. Vizijose regi laimingą šeimą, įdomų ir iššūkių pilną darbą, gražius namus, gausų draugų ratą, galimybes įgyvendinti pačias slapčiausias ir neįtikėčiausias svajones.
Kad sėkmė lydėtų, neužtenka vien apie ją galvoti.
Kad sėkmė lydėtų, neužtenka vien apie ją galvoti. / 123RF.com nuotr.

Sėkmės vaikams paprastai linki ir tėvai. O naujausi tyrimai rodo, kad sėkmę, ugdant tam tikras vaikų kompetencijas, galima „prisišaukti“. Tad keletas patarimų, padėsiančių jūsų vaikui tapti asmenybe, kurią lydi sėkmė.

Pirmoji kompetencija, kurią reikia ugdyti, – tai sprendimų priėmimas. Leiskite vaikui priimti kuo daugiau sprendimų, kad jis galėtų įvertinti ir pajusti priežasties-pasekmės ryšį. Jei jis priėmė gerą sprendimą, pasidžiaukite kartu su juo, pagirkite, o jei matote, kad klysta, palaukite, kol jis pats tai supras ir, kartu aptarę situaciją, padėkite jam mokytis iš klaidų. Kuo anksčiau vaikas išmoks priimti sprendimus, tuo savarankiškesnis ir atsakingesnis jis taps, tad leiskite jam nuspręsti, ką jis šiandien valgys pietums, kokį būrelį lankys, kokią knygą skaitys ir pan.

Suaugęs žmogus kiekvieną dieną priima begalę sprendimų, leiskite ir vaikams veikti, juk paprasti priimti sprendimai šiandien ateityje gali išaugti į didelius darbus ar padėti susikurti asmeninę gerovę.

Kita svarbi kompetencija – konfliktų sprendimas. Konfliktai gali kilti ir iš netinkamų sprendimų priėmimo, tačiau jokiu būdu nereikia vaiko dėl to kaltinti. Mokykite jį taikiai spręsti konfliktinę situaciją. Kalbėkitės apie jausmus, kuriuos jis jaučia, kai supyksta. Taip pat mokykite įsijausti ir į kito žmogaus jausmus. Konflikto metu paaiškinkite, kaip jaučiatės jūs, paprašykite vaiko įvertinti, kaip susipykus jaučiasi jo brolis, sesė ar draugas.

Kuo anksčiau vaikas išmoks priimti sprendimus, tuo savarankiškesnis ir atsakingesnis jis taps.

Vaikas turi išmokti ne manipuliaciniais veiksmais reikalauti norimo rezultato, o kalbėtis. Padėkite jam plėsdami emocinį žodyną. Kuo daugiau emocijų jis žinos, tuo lengviau įvertins ir įvardins savo ir kito jausmus. Tai daryti padeda įvairūs situaciniai žaidimai. Išmokęs spręsti konfliktus dar vaikystėje, užaugęs žmogus gebės valdytis stresinėje situacijoje, nepraras pusiausvyros ir kurs saugų mikroklimatą aplink save.

Sėkmingą žmogaus ateitį užtikrina ir gebėjimas išsikelti tikslus. Laimingi tie, kurie nuo mažens žino, kuo nori būti užaugę ir tikslingai to siekia, tačiau, jei jūsų vaikas ne iš tokių, nieko tokio. Svarbiausia, kad jis išmoktų išsikelti bent minimalius tikslus ir mokytųsi juos įgyvendinti. Pradėkite nuo mažų dalykų, jei vaikas lanko kokį nors būrelį, gali užsibrėžti dalyvauti varžybose ir pabandyti pasiekti kažkokį numatytą rezultatą, taip pat gali išsikelti tikslą turėti tik labai gerus ir puikius įvertinimus semestre arba susiplanuoti išvykti į kokią nors ekskursiją ir taupyti kišenpinigius šiam tikslui įgyvendinti ir t. t. Svarbu, kad vaikas išmoktų siekti tikslo ir nenuleistų rankų užklupus pirmoms nesėkmėms, todėl pagelbėkite jam, motyvuokite, pasidžiaukite jo sėkme.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuolaikinis pasaulis iš žmogaus reikalauja vis daugiau universalumo, turime padėti savo vaikams išmokti dirbti tiek individualiai, tiek komandoje. Gebėjimą dirbti vienam geriausiai ugdo pasitikėjimo vaiku rodymas. Duokite vaikui užduotį ir neskubėkite jam į pagalbą, pvz., išspręsti galvosūkį, susitvarkyti kambarį, atlikti namų darbus, pagaminti kokį nors patiekalą. Turėkite kantrybės išlaukti, kol vaikas pats viską padarys. Jei matote, kad jam labai nesiseka, pakonsultuokite, bet neatlikite darbo už jį. Bendradarbiavimo geriausiai vaikus moko skirtinga aplinka. Leiskite savo vaikui žaisti su skirtingo amžiaus, lyties, socialinės padėties vaikais. Kuo įvairesnę aplinką jūsų atžala matys, tuo lengviau mokės bendradarbiauti su kitais žmonėmis. Gebėjimas dirbti ir vienam, ir komandoje labai praplečia žmogaus karjeros galimybes, o kuo universalesnis žmogus, tuo didesnė tikimybė dirbti svajonių darbą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologė G.Petronienė. Kuri karta psichologiškai sveikesnė – jaunoji ar vyresnioji?

Pasauliui sparčiai keičiantis ir viskam tobulėjant sėkmingas žmogus turi suspėti keistis su juo. Kone svarbiausia kompetencija aukštai gerovei susikurti – prisitaikymas naujose situacijose. Negali žmogus gyventi praeitame laikmetyje. Norint daug pasiekti, reikia nuolatos mokytis, tobulėti, domėtis naujovėmis. Atsižvelgiant į tai, akivaizdu, kad reikia mokyti vaiką naudotis išmaniaisiais įrenginiais (juk ir mes nebeskaičiuojame skaitliukais).

Leiskite savo vaikui žaisti su skirtingo amžiaus, lyties, socialinės padėties vaikais.

Ko gero, nebėra taip svarbu, kokiu pavidalu vaikas gauna žinias (skaitydamas popierinę ar elektroninę knygą), svarbiausia, kad gebėtų jas pritaikyti realiame gyvenime, praktiškai.

Prisitaikantis prie pokyčių žmogus niekada negyvens praeitimi, o projektuos sėkmingą savo ateitį, tad mokykite vaikus išeiti iš komforto zonos. Sukurkite jiems iššūkių, kuriuos įveikęs vaikas patirs sėkmę ir norą toliau tobulėti.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad vien svajoti nepakanka. Norėdami, kad jūsų vaikas galėtų patirti sėkmę ugdykite kuo įvairesnes jo kompetencijas. Auginkite visapusišką asmenybę!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?