Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ko per šventes labiau nei dovanų nori vaikai?

Artėjant didžiausioms metų šventėms daugėja ir šurmulio – kas dar skuba rasti dovanų, kas planuoja susitikimus, lekia į kalėdinius spektaklius ar įmonių vakarėlius. Ir nors vaikai rašo laiškus Kalėdų seneliui bei rikiuoja dovanų sąrašus, tai nėra tema, dėl kurios jie nori pasikalbėti paskambinę į „Vaikų liniją“, rašoma „Vaikų linijos“ pranešime spaudai.
šventės - tai ne tik dovanos, nepamirškime bendravimo
šventės - tai ne tik dovanos, nepamirškime bendravimo / Organizatorių nuotr.

Artimųjų dėmesys ir rūpestis – štai ko neretai pritrūksta vaikams, ir to kalnu dovanų po egle neužmaskuosi.

Santykiai su tėvais yra viena dažniausių temų „Vaikų linijoje“, kasmet įvyksta daugiau nei 3 000 tokių pokalbių su vaikais ir paaugliais. Neretai vaikai jaučiasi nesuprasti, neišgirsti, per retai pašnekinami suaugusiojo. O šventinio laikotarpio šurmulys išties gali sustiprinti vienatvės ir liūdesio jausmus, dalis vaikų dalijasi, kad nelaukia Kalėdų, Naujųjų metų, kad tėvai susirūpinę ir pikti.

Anot „Vaikų linijos“ psichologės dr. Jurgitos Smiltės Jasiulionės, šventės visų pirma yra apie bendrystę, buvimą kartu, emocinį ryšį, rūpestį vienas kitu ir dėmesį artimiems žmonėms, todėl tie vaikai ir suaugusieji, kurie yra vieniši, neturi artimų santykių, šventiniu laikotarpiu savo vienatvę gali pajusti dar stipriau.

„Norėtųsi priminti, kad svarbu, jog pasiruošimo šventėms šurmulyje liktų laiko bendrauti, pabūti kartu su vaikais, nuoširdžiai pasikalbėti. Neretai tenka iš suaugusiųjų girdėti, kad prieškalėdinis laikas yra siaubingai įtemptas, sunku visur suspėti – tai ir metų pabaiga, ir visokių kalėdinių susitikimų bei vakarėlių laikas. O gal visur suspėti ir nereikia? Juk svarbiausius ir artimiausius žmones rasime namuose, tad jei kur ir verta skubėti – tai būtent ten“, – sako psichologė.

Asmeninio archyvo nuotr./Jurgita Smiltė Jasiulionė - vaikų linijos psichologė
Asmeninio archyvo nuotr./Jurgita Smiltė Jasiulionė - vaikų linijos psichologė

Kartais tėvai nežino, kaip pradėti pokalbį, atrodo, kad jų klausimai atsimuša it žirniai į sieną. „Vaikų linija“ ir „Pokalbių gidas“ sukūrė komunikacinį kortelių žaidimą „Pažink mane“, kuris padeda sukurti saugią ir neįpareigojančią erdvę bendrauti. Kortelėse surašyta kruopščiai sudarytų 100 klausimų, kurie vaikams ir tėvams leidžia geriau pažinti vieni kitus, reikšti savo jausmus ir norus.

„Šeimoms skirtas žaidimas „Pažink mane“ kviečia susitikti šeimos narius pokalbiui apie pačius įvairiausius dalykus. Ir dar kviečia į abipusį atvirumą – žaidimo sumanymas yra ne tik užduoti klausimus vaikams ir sužinoti, kuo jie gyvena, bet ir patiems suaugusiems papasakoti apie save, savo jausmus, patyrimus ir mažus kasdienybės atradimus. Kartais atvirumas gali atrodyti nelengvas, bet jis neabejotinai yra užkrečiamas. Tad komunikacinis žaidimas gali ne tik padėti kurį nors šeimos narį prakalbinti, bet ir pačiam papasakoti apie save, tai stiprina tarpusavio ryšį“, – įsitikinusi J.S.Jasiulionė.

Projekto „Pokalbių gidas“ įkūrėjos Kotryna Bulavaitė ir Julija Petrošiūtė sako, kad kuriant žaidimą buvo galvojama ir apie vaikus, ir apie tėvus: „Tėvai nori žinoti, kuo gyvena jų vaikai, ypač paauglystės laikotarpiu, kai iki tol buvęs plepus ir viskuo besidalinantis vaikas, tarsi užsidaro, o vaikams ryšys su tėvais irgi visada lieka labai svarbus, tik gal ne visada pavyksta tai parodyti.

Asmeninio archyvo nuotr./Julija Petrošiūtė ir Kotryna Bulavaitė - Pokalbių gidas
Asmeninio archyvo nuotr./Julija Petrošiūtė ir Kotryna Bulavaitė - Pokalbių gidas

Žaidžiant komunikacinį žaidimą svarbu neskubėti ir neskubinti, pagarbiai išklausyti ir suprasti, kad nėra blogų atsakymų. „Pažink mane“ sukurtas žaisti ilgai, po kurio laiko vėl grįžtant prie tų pačių klausimų, atrandant vis naujus atsakymus“, – sako K.Bulavaitė ir J.Petrošiūtė.

Žaidimą jo kūrėjai rekomenduoja žaisti su įvairaus amžiaus vaikais, nes klausimai yra suskirstyti į tris kategorijas. Žaismingų ir atvirų klausimų kortelės pritaikytos ankstyvos paauglystės ir jaunesniems vaikams, su kuriais galima nagrinėti prisiminimų, jausmų, ribų, namų ruošos, poreikių ir kitas temas. Vyresniems vaikams (nuo 12 metų) skirtos drąsių klausimų kortelės – jos padeda išsiaiškinti ir nagrinėti lytiškumo, jausmų, santykių temas.

Dažna šeima turi savų tradicijų ir šventinių ritualų, o jeigu ne, „Vaikų linijos“ psichologė kviečia apie tai pagalvoti ir kažką išbandyti jau šiemet – pavyzdžiui, skirti laiko ne tik dovanų paieškai, bet ir mažiems susitikimams šeimoje, padedantiems sulaukti švenčių. Tai gali būti bendros vakarienės prie Advento žvakės, pasivaikščiojimai žiemiškoje gamtoje, bendras knygos skaitymas ar įdomus, tarpusavio ryšį stiprinantis žaidimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų