Kokios grėsmės gali kilti kūdikiui, kurio mama nemaitino savo pienu? I.Kravčenkienės komentaras

Niekas neginčija, kad mamos pienas yra pats sveikiausias kūdikiui, kad bent jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais saugo mažylį nuo įvairių aplinkoje sklandančių virusų. Kartais pasigirsta ir skeptiškų nuomonių: „maitinau mišiniais ir kūdikis nesirgo“. Galbūt. Vis dėlto yra dar ir kitų, be galo svarbių priežasčių pasirinkti natūralų žindymą krūtimi. Apie jas pasakoja gydytoja ginekologė genetikė Ingrida Kravčenkienė.
Mama su kūdikiu
Mama su kūdikiu / „Scanpix“ nuotr.

7 svarbios priežastys

Kiekvienam naujagimiui, nesvarbu, tai žmogus, veršiukas, šuniukas ar ožiukas, pats svarbiausias maistas yra būtent jo mamos pienas – gyvybės ir sveikatos šaltinis. Būtent mamos pienas skatina naujagimio organizme teisingai vystytis mikrobams (arba vadinamai mikrobiotai – mūsų organizmą sudarančių mikroorganizmų visumai), kurie vaiko sveikatą saugos visą gyvenimą. Na, o ilgalaikiai tyrimai ir stebėjimai atskleidžia dar ir kitas priežastis, dėl kurių kiekvienam kūdikiui mamos pienas yra be galo vertingas.

Taigi, kas gali nutikti kūdikiui, jei nemaitinate jo savo pienu? Štai svarbios priežastys:

  1. Net 2–4 kartus padidėja staigios kūdikių mirties sindromo rizika.
  2. 60 kartų padidėja rizika susirgti pneumonija (plaučių uždegimu) per pirmuosius tris gyvenimo mėnesius.
  3. 10 kartų padidėja rizika atsidurti ligoninėje pirmaisiais gyvenimo metais.
  4. Kūdikiams, maitinamiems pieno mišiniais, buvo nustatytas žemesnis intelekto koeficientas, matuojamas pagal IQ skalę.
  5. Vaikai dažniau patiria elgsenos ir kalbos bei komunikacijos sutrikimų.
  6. Gerokai padidėja rizika vaikystėje susirgti infekcinėmis ligomis, astma, egzema, pirmo tipo diabetu ir vėžiu (leukemija, limfoma).
  7. Suaugusiems, kurie vaikystėje augo be mamos pieno, padidėja širdies ligų, nutukimo, diabeto, išsėtinės sklerozės rizika, dažniau kamuoja alergija maistui, opinis kolitas, Krono liga ir kitos autoimuninės ligos.
Asmeninio archyvo nuotr./Ginekologė Ingrida Kravčenkienė
Asmeninio archyvo nuotr./Ginekologė Ingrida Kravčenkienė

„Jeigu mama turi pieno, tačiau kažkodėl nenori žindyti savo kūdikio, turėtų susimąstyti apie tai, kad be motinos pieno mažylis blogiau auga ir vystosi, kad yra tarsi programuojamas prasčiau mokytis, elgtis, nepasiekti gyvenime to, ką galėtų gavęs jos pieno. Na, o vėliau, jau suaugęs, dar ir sirgti pavojingomis ligomis.

Nors kol kas visi minėti faktai tėra tik stebėjimo išvados, jos pernelyg svarbios, kad dėl karjeros ar tiesiog užgaidos atsisakytume žindyti savo kūdikius“, – sako gyd. I.Kravčenkienė.

Įdomūs faktai apie pieną

Mamos pieno baltyminė sudėtis yra unikali – skatina žarnyno vystymąsi, padeda įsisavinti vitaminus ir mineralines medžiagas. Mamos pieno riebalai turi tik jam būdingų ilgosios grandinės polinesiočiųjų riebiųjų rūgščių – arachidono ir dokozaheksaeno, kurių nėra karvės piene, – šios rūgštys atsakingos už nervinio audinio, akių tinklainės, kraujo kūnelių vystymąsi.

Mamos pieno angliavandeniai yra svarbūs žarnyno mikrobiotos vystymuisi, jie veikia kaip prebiotikai, apsaugo naujagimį nuo blogųjų bakterijų kolonizacijos. Motinos piene, be laktozės, randama per 200 skirtingų cukrų (oligosacharidų). Piene yra šie makroelementų, mikroelementų, vitaminų: kalcio, fosforo, magnio, natrio, geležies ir daug kitų. Geležis saugo vaiką nuo mažakraujystės.

Motinos pienas unikalus ir skiriasi savo sudėtimi, labiausiai riebalų kiekiu. Pieno sudėtis gali keistis net kiekvieno žindymo metu: žindymo pradžioje jame daugiau laktozės (cukraus), o į pabaigą daugiau riebalų. Taip pat motinos pieno sudėtis keičiasi paros metu: riebalų daugiausia dienos metu ir vakare, o nakties metu ir ryte – jų mažiau, pienas liesesnis.

Motinos pieno sudėtis keičiasi paros metu: riebalų daugiausia dienos metu ir vakare, o nakties metu ir ryte – jų mažiau, pienas liesesnis.

Kiekvienam žinduolio kūdikiui yra vertingiausias jo mamos pienas dar ir dėl to, kad jis užtikrina tokį augimą, kokį numatė pati gamta. O tas augimas priklauso nuo piene esančių baltymų.

Augimo greitis skaičiuojamas taip: per kiek laiko kūdikiui padvigubėjo gimimo svoris. Taigi moters 100 gramų pieno yra 1,2 proc. baltymo, naujagimis padvigubina gimimo svorį per 180 dienų. Kumelės piene yra 2,4 proc. baltymo, o kumeliukas svorį padvigubina per 60 dienų. Karvės piene yra 3,5 proc. baltymo – veršiukas svorį padvigubina per 47 dienas. Kalės piene yra 7,1 proc. baltymo – šuniukas svorį padvigubina per 8 dienas. Žiurkės piene yra 11,8 proc. baltymo, o žiurkiuko svoris padvigubėja per 4,5 dienos.

Vadinasi, kuo piene yra daugiau baltymų, tuo kūdikis auga greičiau. Vis dėlto kiekvieno žinduolio kūdikis turėtų augti teisingu tempu – ne per greitai ir ne per lėtai. Štai todėl karvės pienas, puikiai tinkantis veršiukui, netinka vaikui – gali skatinti pernelyg greitą augimą. Kartu tai dar vienas argumentas neatsisakyti savo kūdikiui suteikti tai, kas geriausia, – mamos pieną.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydytoja pateikė faktų apie karvės pieno poveikį sveikatai: „Jo nereiktų gerti nei vaikams, nei suaugusiesiems“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų