Lietuvoje įsibėgėja pozityvios tėvystės ugdymo programa: kaip padėti vaikams, turintiems elgesio ir emocijų sunkumų?

Trylikoje šalies savivaldybių Higienos instituto koordinuojamas projektas „Neįtikėtini metai“ (angl. Incredible Years) pritaikymas ir įgyvendinimas Lietuvoje“ padės šimtams, o vėliau ir keliems tūkstančiams tėvų, auginančių elgesio ir emocijų sunkumų turinčius vaikus, rasti atsakymus į iškylančius klausimus dėl netinkamo atžalos elgesio, bendravimo, jos auklėjimo ir kitų rūpesčių.
Šeima.
Šeima. / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Šeima Tėvai

Apie tai skelbiama pirmadienį Higienos instituto išplatintame pranešime.

Projekto, kuris bus vykdomas šalyje iki 2022 m. tikslas – pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymas ir stiprinimas, suteikiant tėvams daugiau žinių ir įgūdžių, reikalingų tinkamam 3–6 metų vaikų, turinčių elgesio ir emocijų sunkumų, auklėjimui.

Projekto metu jau įsigytas licencijuotos daugiau nei 20-yje pasaulio šalių įdiegtos programos „Neįtikėtini metai“ modulis „Preschool Basic Parent Program“ („Bazinė programa ikimokyklinio amžiaus tėvams“), skirtas tėvų, auginančių 3–6 metų vaikus, turinčius elgesio ir emocijų sunkumų, mokymams. Jis bus adaptuojamas ir diegiamas Lietuvos savivaldybėse, kurios išreiškė norą dalyvauti Projekte. Bendradarbiaujančios institucijos jose – savivaldybės administracija ir visuomenės sveikatos biuras.

Rugsėjo 14–30 d. nuotoliniu būdu įvyks pirmieji programos „Neįtikėtini metai“ atrinktų būsimų tėvų grupių vadovų mokymai (grupių vadovų atrankose dalyvavo 88 kandidatai, kuriems programos kūrėjai kėlė aukštus reikalavimus). Juos ves daugiametę patirtį turintys licencijuoti specialistai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, nuolatos artimai bendraujantys ir dirbantys su pačia programos kūrėja prof. dr. Carolyn-Webster Stratton. Mokymuose dalyvaus atrinkti 20 būsimų tėvų grupių vadovų iš šešių pirmame Projekto etape dalyvaujančių savivaldybių: Vilniaus m., Kauno m., Klaipėdos m., Šiaulių m., Panevėžio m. ir Marijampolės.

Taip pat šiose savivaldybėse jau spalio mėnesį planuojama pradėti vesti mokymus tėvų, auginančių 3–6 m. vaikus, kurie turi elgesio sunkumų, grupėms.

2021 m. sausį, antrame Projekto etape, tokie mokymai numatomi Alytaus m., Kėdainių r., Kupiškio r. Plungės r., Tauragės r., Telšių r. ir Utenos r. savivaldybių atstovams.

Projekto vykdymo laikotarpiu siekiama apmokyti 840 tėvų, o vėliau, per penkerius Projekto tęstinumo metus, – dar 2000 tėvų.

„Lietuvoje labai trūksta įrodymais grįstų intervencijų, siekiant sumažinti medikamentinį gydymą ir vaikų hospitalizacijas dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, – sako Projekto vadovė Neringa Pieslikaitė. – Programa „Neįtikėtini metai“ ne tik suteikia auklėjimo įgūdžių tėvams, auginantiems elgesio sunkumų turinčius vaikus, bet ir užkerta kelią tolesniam šių sunkumų progresavimui. Tikimasi, kad įgyvendinamas Projektas padės Lietuvoje skatinti kokybiškesnį vaikų ir tėvų santykių vystymą ir tuo pačiu pagerins mažųjų šalies piliečių psichikos sveikatą ir šeimų gerovę.“

Projektas, kurio iniciatorius – Sveikatos apsaugos ministerija, finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ lėšomis. Šios programos tikslas – teikti paramą psichikos sveikatos stiprinimui ir prevencijos priemonėms, ypatingą dėmesį skiriant vaikų, jaunimo ir jų šeimų gerovei. Projekto partneris – Norvegijos regioninis vaikų ir jaunimo psichinės sveikatos ir gerovės centras (angl. The Regional Centre for Child and Youth Mental Health and Child Welfare).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai