Tradicijų ir ritualų svarba modernios šeimos gyvenime
Organizatorių teigimu, poreikis diskutuoti bei dalytis gerąja šeimų patirtimi, kalbėtis apie tai, kokias modernias tradicijas jie kuria šiandien ir savo pavyzdžiu įkvėpti kitus, kilo stebint šiuolaikinę realybę.
„Šiandien pastebime situaciją, kai turėdami pačias pažangiausias technologijas, galime susisiekti su toli gyvenančiais draugais ir artimaisiais, bet vis tiek jaučiamės vieniši ir susvetimėję. Norėdami kompensuoti dėmesio trūkumą tėvai atsigręžia į daiktus, žaislus. Tačiau psichologai seniai nustatė, kad net ir patys įspūdingiausi žaislai vaikams įsimena ne taip gerai, kaip apkabinimai, pokalbiai, bendri ritualai ar tradicijos. Būtent todėl tokie svarbūs yra šeimyniniai šeštadienio pusryčiai, ritualais apgaubtas Kalėdų rytas, bendros atostogos ar vakaro pokalbiai“, – sako parodos projektų vadovė Indrė Reimorienė.
Apie ritualų ir tradicijų svarbą parodos renginyje „Šeimų forumas“ diskutuos garsūs Lietuvos tėvai bei specialistai: Simonas Urbonas, Viktorija Macijauskienė, Juventa Mudėnienė, Šarūnė Vienė, Ieva Lipkevičienė, Simona Lipnė.
Kaip įveikti baltų chalatų baimę?
Pasak organizatorių, šiųmetinėje lapkričio 23–25 d. vyksiančioje parodoje „Vaikų šalis 2018“, skirtoje jauniems ir būsimiems tėvams, prisistato daugiau nei 130 dalyvių iš Lietuvos, Vokietijos, Latvijos, Lenkijos ir Estijos. Daugelį jų vienijanti tematika – ekologija.
„Parodoje bus pristatyti naujausi ekologiniai mediniai žaislai, konstruktoriai, stalo žaidimai visai šeimai, emocinį intelektą ugdantys žaislai. Net ir patys mažiausi parodos dalyviai su rūšiavimu susipažins edukaciniame spektaklyje apie atliekų rūšiavimą namuose „Kontis ir Tvarkius“. Vyks ir žaidimai bei kūrybinės dirbtuvės, kuriose nenaudojami daiktai bus prikelti antram gyvenimui“, – pasakoja I. Reimorienė.
Dalyviai ir lankytojai kurs kalėdinę nuotaiką kūrybinėse dirbtuvėse gaminant rankų darbo advento kalendorių, žaisliukus ir kitus papuošimus Kalėdų eglutei, o renginį vainikuos 1000 lempučių kalėdinės eglutės įžiebimas.
Dar viena parodos erdvė – Lietuvos medicinos studentų asociacijos organizuojama „Žaislų ligoninė“. Tai tarptautinė iniciatyva, siekianti mažinti „baltųjų chalatų“ baimę. „Žaislų ligoninėje“ vaikai susipažins su gydytojo darbu ir dažniausiai tokio amžiaus vaikams atliekamomis diagnostinėmis procedūromis. Ši iniciatyva vykdoma daugiau nei 30 pasaulio šalių.
„Statistiškai, kas antras vaikas bent kartą gyvenime yra patekęs į ligoninę, o viskas, kas vaikams nutinka pirmą kartą, dažniausiai kelia baimę. „Žaislų ligoninėje“ kuriame tariamą registratūrą, gydytojo kabinetą, vaistinę, o vaikai turi galimybę įsijausti į gydytojo vaidmenį ir „sergantiems žaislams“ žaidimo forma atlikti įvairias procedūras, pavyzdžiui, paskiepyti, paimti kraują. Po to kiekvienas vaikas gauna diplomą, patvirtinantį, jog yra „žaislų gydytojas“. Tokiu būdu vėliau atsidūrę gydytojo kabinete vaikai nepatiria tiek streso, nes jau žino gydytojo kabineto rutiną“, – pasakoja Loreta Kavaliukaitė, Nacionalinės visuomenės sveikatos komiteto koordinatorė.
„Mokykla 2018“ – nuo tėvams skirtų simuliacijų iki diskusijų apie ateities mokyklą
Tuo tarpu svarbiausioje švietimo bendruomenei skirtoje parodoje „Mokykla 2018“, vyksiančioje lapkričio 23 – 24 d., šiemet susitiks daugiau kaip 100 įmonių ir švietimo įstaigų iš visos Lietuvos, vyks per 150 įvairių renginių ir užsiėmimų.
Pagrindinė šių metų parodos tema – „Ateities mokykla“, kviesianti kalbėti ne tik apie mokyklą, kurioje svarbus kiekvienas vaikas, bet ir apie besikeičiantį požiūrį į mokytojų rengimą.
„Galimybių zonos“ partneris – projektas ,,būsiu ” suteiks progą kiekvienam lankytojui pabendrauti net su 12 profesijų atstovais. Vyks mokinių karjeros konsultacijos, padėsiančios formuoti atsakingą požiūrį į karjeros galimybes ir ateityje lengviau apsispręsti, kokį kelį nori rinktis.
Dar viena parodos „Mokykla 2018“ erdvė – „Jaunųjų tyrėjų idėjų mugė“, kurioje savo atliekamais tyrimais ir išradimais pasidalins moksleiviai iš visos Lietuvos. Idėjas vertins bei jiems patars šalies mokslo centruose, universitetuose dirbantys mokslininkai.
„Atradimų laboratorijos“ lauks trokštančių patirti mokymosi džiaugsmą kūrybiškai tyrinėjant. Vaikai kartu su tėveliais galės tirti gaiviuosius gėrimus, jų sudėtį bei išsiaiškinti cukraus kiekį. Kitame užsiėmime – „Pagauk tornadą“ vaikams bus galima patiems modeliuoti ir išvysti dar niekada neregėtus įvairiausius gamtos reiškinius tiesiog ant...stalo.
Ne tik moksleiviai, bet ir jų tėvai bus kviečiami į įvairių kasdieniškų situacijų simuliacijas mini vaidinimuose – „Kitoks vaikas klasėje“ ir „Ultra tėveliai“. Režisierius ir aktorius Paulius Tamolė kartu su kitais aktoriais, pasitelkdami improvizaciją, įtrauks renginio dalyvius į vaidinimą ir taip leis pamatyti tiek tėveliams, tiek vaikams save iš šono, kaip elgiamės tam tikrose situacijose.
„Visi švietimo bendruomenės nariai, moksleiviai ir tėvai čia susitiks diskutuoti, dalintis gerąja praktika, įkvėpti vieni kitus, atrasti švietimo sektoriui siūlomas naujoves. Tai ta erdvė, kurioje ieškoma sprendimų, semiamasi įkvėpimo ir gimsta naujos idėjos, kuriančios geresnę ateities mokyklą“, – įsitikinusi parodos projektų vadovė Lina Jurkėnaitė.
Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ paroda „Mokykla 2018” vyks lapkričio 23-24 dienomis nuo 10 iki 18 val. „Vaikų šalis 2018” lankytojų lauks 23-25 dienomis nuo 10 iki 18 val., o sekmadienį – iki 17 val.