Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokėti ar ne vaikams už buities darbus?

Įsivaizduokite tokią situaciją. Jūs sutariate su savo sūnumi, kad kiekvieną kartą, kai jis išneš šiukšles, sumokėsite jam 1 eurą. Juk nieko blogo vaiką paskatinti atlikti sutartą darbą? Tačiau vieną dieną sūnus šiukšles išnešti tingi. Jūs jam primenate, kad tada negaus pinigų. „Nieko tokio!“ – atsako jis. Pinigų nesumokate, bet ir darbas lieka neatliktas. O dar kitą dieną, kai vėl paprašote sūnaus išnešti šiukšles, jis sako: „Mama, aš sumokėsiu tau 1 eurą, ar galėtum už mane išnešti šiukšles?“ Kaip tuomet jaustumėtės?
Ar mokėti vaikams už buities darbus?
Ar mokėti vaikams už buities darbus? / Igno Krakio / 15min iliustracija
Temos: 3 Vaikai Tėvai Pinigai

Kiekvieną savaitę 15min GYVENIMAS rasite tinklaraščio „Raising free kids“ įkūrėjos Linos Banytės-Surplienės, 16 metų dirbusios finansų ir mokesčių srityje, o pastaruosius ketverius metus aktyviai besidominčios vaikų ir pinigų tema, straipsnius.


Kokie mokėjimo už buities darbus pliusai?

Kai mokame vaikams už buities darbus:

  • Vaikai supranta, kad norint gauti pinigų, reikia sukurti vertę kitiems. Tai – labai svarbi pamoka, kurią perpratus vaikui bus lengviau uždirbti pinigų ateityje.
  • Skatiname darbo discipliną. Kitaip sakant, mokome vaiką padaryti tai, ką buvome sutarę. Tai – taip pat labai svarbi pamoka, siekiant sėkmingai dirbti ateityje.

Gal dėl šių mokėjimo už buities darbus privalumų Jungtinėse Amerikos Valstijose net 89 proc. tėvų kišenpinigius sieja su buities darbais – t. y., jei vaikas atlieka buities darbus, gauna kišenpinigius, o jei neatlieka – negauna.

Lietuvoje pagal „Facebook“ grupėje „Apie vaikus ir pinigus“ atliktą apklausą, tik 20 proc. tėvų yra kada nors mokėję vaikams už tam tikrus buities darbus, bet niekas to nedaro reguliariai.

Kokie mokėjimo už buities darbus minusai?

Visgi aš siūlyčiau nemokėti už buities darbus dėl šių priežasčių:

  • Mes, tėvai, buities darbus darome nemokamai, tad kodėl vaikai už tai turėtų gauti atlygį? Verčiau žiūrėkime į buities darbus, kaip į bendrai dėl šeimos atliekamus veiksmus, o ne kaip į samdomą darbą.
  • Jei vaikas atsisakytų pinigų, kad tik nereikėtų daryti sutartų buities darbų, juk mes vis tiek norėtume, kad jis tuos darbus atliktų, ar ne taip? Mokėdami už juos mes patys atimame iš savęs galimybę turėtų daugiau svertų savo rankose.
  • Mokėdami už buities darbus mes vaiką mokome, kad norint uždirbti pinigus, reikia dirbti nuobodžius darbus – o ar ne geriau būtų jam parodyti, kad pinigus uždirbti yra smagu?
  • Darbo discipliną galime ugdyti ir kitais būdais – skatindami laiku atlikti namų darbus, kaskart nueiti į būrelius ir pan.

Apibendrinimas

Kad ir ką nuspręstumėte dėl mokėjimo, svarbus yra vienas dalykas – vaikai turi būti įtraukiami į buities darbus.

Kodėl?

Nes tyrimai vienareikšmiški – vaikai, kurie buvo įtraukti į darbus namuose, buvo linkę pasiekti gyvenime daugiau (baigti universitetą, gauti darbą), pasižymėjo didesniu pasitenkinimu gyvenimu ir pozityvesniu savęs vertinimu.

vaikai, kurie buvo įtraukti į darbus namuose, buvo linkę pasiekti gyvenime daugiau

Be to, turėjo aukštesnius matematikos balus (!), dažniau buvo apibūdinami kaip ramūs ir turėjo geresnę psichikos sveikatą.

Ar tai – pakankamai priežasčių vaikus įtraukti į buities darbus?

Jei norite sužinoti, už ką vaikams reikėtų mokėti, kviečiu parsisiųsti nemokamą elektroninę knygą „Kišenpinigiai vaikams. 10 klausimų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos