Atėnė Večkytė: „neįmanoma“ yra tik mūsų galvose
Kas geriau už paauglius supras, kokios problemos ir neatsakyti klausimai kamuoja bendraamžius? Būtent todėl merginos nutarė įgyvendinti projektą, padėsiantį įveikti nežinomybę ir atsikratyti baimių.
„Mūsų amžiaus žmonėms ne visada pavyksta rasti atsakymus į dažnai iškylančius klausimus. Retas turi saugią, supratingą aplinką, kurioje galėtų gauti aktualios informacijos: daugelyje laidų, platformų, internetinių puslapių informacija yra pasenusi, pateikiama neįdomiai arba neprieinama, nes dažniau tokį turinį kuria suaugusieji, o jie mąsto kitaip negu mes, sukurdami iliuziją, jog suaugusieji nesupras mūsų“, – pastebi mergina.
Retas turi saugią, supratingą aplinką, kurioje galėtų gauti aktualios informacijos.
Pasak Atėnės, paaugliams rūpi daugybė skirtingų temų, kurioms mokyklose skiriama per mažai dėmesio (finansinis raštingumas, santykiai, lytinis švietimas ir kt.), todėl jaunimas informacijos ieško kitur. Reikalinga platforma, kurioje aktuali informacija būtų pateikta profesionaliai, tačiau su humoru ir iš jauno žmogaus perspektyvos. To ir ėmėsi veržlios merginos.
Galvoti apie karjerą – ne per anksti
Laiką po pamokų Atėnė skiria net tik paauglių švietimo projektui, bet asmeniniam tobulėjimui: jau penkerius metus domisi Rytų Azija, jos šalių kultūra, patiekalais, kalbomis, ateityje ruošiasi studijuoti korėjiečių, japonų ir kinų kalbas, jų kultūras bei keliauti po pasaulį.
„Apie karjerą susimąstau kiekvieną dieną. Vis širdį suspaudžia artėjant gimtadieniui, nes suvokiu, kad kuo toliau, tuo labiau artėja dvyliktos klasės pabaiga ir tada turėsiu pasirinkti savo gyvenimo kryptį. Šiuo metu įkūrinėju kelis verslus, todėl esu tikra, kad ateityje įkursiu jų dar daugiau ir turėsiu galimybę padrąsinti žmones nebijoti siekti savo svajonių. Galiu drąsiai teigti: „neįmanoma“ yra tik mūsų galvose, viską galima paversti įmanoma, – įsitikinsi jaunoji verslininkė.
– Šiais laikais yra galimybių dalyvauti įvairiuose projektuose, užsiėmimuose. Verslūs žmonės mielai dalijasi savo sėkmių ir nesėkmių istorijomis, ir tai mums, paaugliams, suteikia vilties, kad nepavykus galima siekti kažko kito, ieškoti galimybių, nenuvertinti savęs. Įgyti įgūdžiai ir kitų patirtis leidžia jaustis tvirčiau ir kryptingai siekti savo tikslų.“
Amelija Benderavičiūtė: išnaudokime jaunystę prasmingai
Dažnas pastebi, kad šiuolaikinis jaunimas pernelyg paniręs į socialinius tinklus ir beprarandantis gebėjimą gyvai bendrauti, kartu dirbti. Su tuo sutinka ir Amelija, tačiau ji žino, kad padėti gali popamokinė veikla.
„Akivaizdu, kad bendradarbiavimo įgūdžių trūksta daugeliui, ypač jauniems žmonėms. Man taip pat anksčiau atrodė, kad visiškai nesu komandos žmogus, buvau madinga individualistė, tačiau dalyvaudama veiklose su kitomis merginomis atradau, kad sugebu dirbti komandoje ir pasiekti kartu puikių rezultatų. Bendradarbiavimo kompetencija man praverčia jau dabar, o ateityje bus dar reikšmingesnė“, – įsitikinusi Amelija.
Anot pašnekovės, teisingai pasirinkta užklasinė veikla gali ugdyti ir kitas sėkmingam žmogui būdingas kompetencijas – viešąjį kalbėjimą, kūrybiškumą. „Tačiau norint juos išsiugdyti, visų pirma reikia išlipti iš savo komforto zonos ir pažiūrėti baimei tiesiai į akis. Daugelis nedrįsta to padaryti vieni, tačiau įvairūs būreliai, projektai, kursai suteikia galimybę žengti patį baisiausią, pirmąjį žingsnį, tobulinti turimus įgūdžius, įgyti naujų ir išplėsti savo galimybių ribas“, – sako ji.
Apsispręsti, kuo būti
Amelija ragina jaunus žmones nešvaistyti laiko beprasmiams užsiėmimams, bet ieškoti būdų tobulėti jiems mieloje veikloje.
„Nuo mažens mėgau filmuoti ir kurti įvairius dizainus. Rimčiau susidomėjau prieš keletą metų, kai dalyvaudama tarptautiniame projekte sužinojau apie internetines grafikos dizaino svetaines ir jų teikiamas perspektyvas. Anksčiau sukurti paprastą plakatėlį mokyklai atrodė „misija neįmanoma“, o dabar šioje srityje jaučiuosi kaip žuvis vandenyje: kuriu įvairiausius grafinio dizaino maketus, prekių ženklus ar montuoju vaizdo įrašus. Kurti galiu dieną naktį, neskaičiuodama laiko. Ši veikla man suteikia energijos ir motyvuoja dar daugiau kurti, – pasakoja mergina.
– Taip pat turiu aistrą vaidinti teatre bei kalbėti viešai, todėl dar vienas iš mano kelių būtų aktorystė. Manau, svarbu susidėlioti savo tikslus ir kryptingai dirbi jau šiandien, jei nori ateityje džiaugtis sėkminga karjera. Jei medis neužsiaugins savo šaknų, kol jaunas, kaip užaugęs jis išsilaikys ant žemės? Taip pat yra ir su pasiruošimu ateičiai – jei dabar nepasidėsi tvirto pagrindo, ateitis bus nestabili. Jaunystė – tai ne tik kvailiojimo ir laisvės, bet ir patys produktyviausi metai“, – ryžtingai sako gimnazistė.
Milda Strazdaitė: jau dabar reikia dirbti, kad pasiektum savo tikslą
Paauglystė yra sudėtingas laikotarpis, kai kamuoja daugybė neatsakytų klausimų, pradedant savęs priėmimu, baigiant kitų žmonių lūkesčių pateisinimu. Vyresnėse klasėse viena iš problemų tampa ir būsima karjera.
„Jaunam žmogui nėra paprasta pačiam atsakyti į visus klausimus ir susidoroti su iššūkiais, trūksta informacijos ir emocinio palaikymo. Visa tai ir daug daugiau suteikia powowkinė veikla. Galime padėti vieni kitiems ieškoti atsakymų į rūpimus klausimus, kartu mokytis finansinio raštingumo, laiko planavimo, o svarbiausia – darbo komandoje.
Mokėjimas kurti ryšį su žmonėmis, komandinis darbas yra neįkainojami įgūdžiai, kurie pravers ateityje.
Jaunam žmogui nemažas iššūkis produktyviai bendradarbiauti su kitais žmonėmis, įsiklausyti į jų pasiūlymus, nepanikuoti iškilus problemoms, bet neskubant ieškoti geriausių sprendimų, – neslepia moksleivė. – Mokėjimas kurti ryšį su žmonėmis, komandinis darbas yra neįkainojami įgūdžiai, kurie pravers ateityje, todėl jų reikia mokytis jau dabar.“
Kitų patirtis įkvepia
Milda atvirauja dar neišsiaiškinusi, kuo norėtų būti, kai baigs mokslus. „Esu labai plačių perspektyvų žmogus, todėl kol kas labai sunku susikoncentruoti į vieną sritį. Manau, kad rinksiuosi tarp dizaino, rinkodaros, žurnalistikos ir renginių vedimo. Nors iki galo nesu tikra, ką veiksiu ateityje, stengiuosi kuo daugiau išmokti, įgyti patirties. Manau, kad tai labai svarbu.
Kuo anksčiau vaikas pastatomas ant slidžių – tuo geriau jis čiuožia: visko lengviau išmokti, kol esi jaunas ir imlus. Mano nuomone, jau dabar reikia dirbti, ieškoti papildomų veiklų, kursų, kad pasiektum savo tikslą, – mintimis dalinasi mergina.
– Įvairios popamokinės veiklos verčia išlipti iš komforto zonos, o juk tai ir reikia daryti, jei nori kažko pasiekti. Taip pat jose sutinki žmonių, kurie dalinasi savo įkvepiančiomis istorijomis, rodo sėkmingus pavyzdžius. Tai tampa įkvėpimo šaltiniu jaunam žmogui – jei kažkas nepavyksta, pagalvoju apie vieną iš mentorių ir suprantu, kad negaliu pasiduoti.“