Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Naujiems mokslo metams artėjant: kada verta vaikui pirkti naują kompiuterį?

Namuose turimi prietaisai, ko gero, dar niekada nebuvo mums tokie reikalingi. Tykant izoliavimosi grėsmėms, kiekvienam suaugusiajam ir vaikui kompiuteris tapo gyvybiškai svarbus, norint visavertiškai dalyvauti gyvenime — dirbti, mokytis, socializuotis. Pakalbėsime apie jaunuosius technologijų naudotojus: artėjant naujiems mokslo metams tėvams iškyla dilema – pirkti vaikui naują, naudoti turimą arba galbūt atgaivinti tolimame kampe dulkantį seną kompiuterį. Į ką verta atkreipti dėmesį? Rekomendacijomis dalijasi kompiuterių mokyklos NKKM dėstytojai.
Naujiems mokslo metams artėjant: kada verta vaikui pirkti naują kompiuterį?
Naujiems mokslo metams artėjant: kada verta vaikui pirkti naują kompiuterį? / Partnerio nuotr.

Pradedantiesiems programuotojams galingas kompiuteris nebūtinas

Prieš perkant naują kompiuterį svarbu išsiaiškinti, kokiais tikslais jis bus naudojamas. Pavyzdžiui, jei vaikas retai žaidžia kompiuterinius žaidimus ir daugiau laiko praleidžia naudodamasis tekstų rengyklėmis, naršydamas internete, klausydamasis muzikos, žiūrėdamas filmus ar Youtube vaizdo įrašus, ypatingos specifikacijos kompiuteriui nebūtinos.

NKKM dėstytojai pasakoja dažnai sulaukiantys tėvų klausimų, koks kompiuteris reikalingas vaikui, norinčiam mokytis programuoti, ir patikina, kad jokie specialūs reikalavimai tokiam tikslui naudojamam kompiuteriui nekeliami. Vaikui pareiškus, kad jam reikalingas naujas, galingesnis kompiuteris, nes jis programuos ar kurs svetainę, yra nepagrįstas ir labiau skamba kaip vaikiškas įgeidis. Daugelis programavimo kalbų, tokių kaip C++, PHP, JavaScript, yra pakankamai „lengvasvorės“ ir neapkrauna kompiuterio, svarbiausia, kad būtų galima rašyti kodą ir jį testuoti. Išimtimi galima laikyti Android programavimą, kuriam gali prireikti kiek galingesnės techninės įrangos, tačiau kol kalbama apie mokymąsi, o ne produktų kūrimą, tinkamas ir pakankamai paprastos konfigūracijos kompiuteris. Taigi įsivaizdavimas, kad norint mokytis programuoti reikia galingo kompiuterio, yra klaidingas.

Kad svarstymai, naudoti seną ar įsigyti naują kompiuterį, keltų mažiau streso, kompiuterių mokyklos NKKM dėstytojai įvardija keletą pagrindinių specifikacijų, kurios svarbios efektyviam kasdieniam darbui, mokymuisi bei pramogavimui.

Partnerio nuotr./Naujiems mokslo metams artėjant: kada verta vaikui pirkti naują kompiuterį?
Partnerio nuotr./Naujiems mokslo metams artėjant: kada verta vaikui pirkti naują kompiuterį?

Minimalūs rekomenduojami parametrai kompiuteriui: orientyras tėvams

SSD diskas. Vienas svarbiausių kriterijų kompiuteriui yra SSD diskas, kuris yra kur kas spartesnis nei tradiciniai standieji diskai (HDD), be to, pasižymi mažesnėmis energijos sąnaudomis, neturi jokių judančių detalių, todėl yra tylus. Nors SSD diskai yra brangesni už tradicinius, norint sklandžiai dirbti, investuoti į juos tikrai verta. Rekomenduojama minimali SSD talpa — 256 GB.

Procesorius (CPU). Kalbant apie kompiuterio „smegenis“, geriausia rinktis Intel Core i5 procesorių — tai geriausias kainos ir kokybės santykis bei optimaliausias darbui variantas. Core i3 yra lėtesnis, tinka pačioms bendriausioms kasdienėms užduotims ir naršymui internete, todėl šį procesorių turinčio kompiuterio galimų panaudojimo tikslų spektras gana ribotas.

Atmintis (RAM). Rekomenduojama atmintis — 16 GB, tačiau esant ribotam biudžetui galima išsiversti ir su 8 GB atmintimi.

Operacinė sistema (OS). Patartina turėti įdiegtą ne senesnę kaip Windows 8. Operacinę sistemą Windows 7 šių metų pradžioje Microsoft nustojo palaikyti ir nebeparūpina saugumo atnaujinimų. Dauguma programų ir naršyklių Windows 7 naudotojams vis dar prieinamos, tačiau ši operacinė sistema nebėra apsaugota nuo kenkėjiškų programų. Taigi, jei turite senesnį kompiuterį su Windows 7, patartina įsidiegti naujesnę versiją.

Išvardyti parametrai galioja tiek staliniams, tiek nešiojamiems kompiuteriams. NKKM dėstytojai pažymi, kad nuotoliniam mokymuisi pravartesnis pirkinys yra nešiojamas kompiuteris, nes turi integruotą kamerą, kolonėles ir mikrofoną. Norint mokymuisi iš namų naudoti stalinį kompiuterį, visus reikalingus priedus reikia įsigyti atskirai.

Jei namie turite kelių metų senumo kompiuterį, kuris turi mažiausiai 8 GB atmintį, SSD diską ir i5 procesorių — to puikiai pakanka, kad vaikas galėtų tiek mokytis, tiek pramogauti. Šios rekomendacijos laikytinos orientyru tėvams, vengiantiems išlaidauti, tačiau puiku, jei galite ir norite investuoti daugiau ir įsigyti geresnės konfigūracijos kompiuterį.

Kompiuterinių žaidimų mėgėjams tiks ne viskas

Minėtų minimalių parametrų gali nebeužtekti, jei vaikas yra nepalenkiamas naujausių kompiuterinių žaidimų, tokių kaip Fortnite, entuziastas, arba nori dirbti vaizdo apdorojimo programomis, pvz., montuoti video medžiagą, kurti 3D grafiką ar žaidimus tokiose platformose kaip Unity ir kt. Tokiais atvejais svarbu apsvarstyti galimybę įsigyti kompiuterį su dedikuota vaizdo plokšte (GPU), kuri turi savo atmintį. Geriausia, kad vaizdo plokštė būtų ne mažiau nei 4 GB atminties. Integruotos vaizdo plokštės, kuri naudoja darbinę atmintį (RAM) šiais atvejais nepakanka. Minėtiems tikslams taip pat rekomenduojamas ir galingesnis procesorius — Core i7. Be to, geresnei žaidimo patirčiai užtikrinti svarbi monitoriaus skiriamoji geba, geriausia, jei ji yra ne mažesnė nei 1920 x 1080 piks.

Pasirūpinti nauju kompiuteriu su galingesniu procesoriumi ir dedikuota vaizdo plokšte verta tik tuo atveju, jei žaidimai ir didelių resursų reikalaujantis vaizdinio turinio kūrimas yra pirmas prioritetas ir svarbus vaiko poreikis. Jei tai antraeiliai dalykai ir kompiuteris pirmiausia reikalingas mokymuisi, patartina remtis minimaliosiomis rekomendacijomis, nes galingesnio kompiuterio parametrai tiesiog nebus išnaudojami.

Jei vis dėlto nusprendėte pirkti naują kompiuterį, o senojo atsikratyti, rekomenduojama paruošti nebereikalingą techninę įrangą perdirbti, ištrinant duomenis iš standžiojo disko. Taip pat galite apsvarstyti variantą atiduoti seną, bet gerai veikiantį kompiuterį tiems, kam jis gali būti naudingas, pavyzdžiui, mokykloms ar labdaros organizacijoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau