Čia iniciatyvos imasi pačios vaikus su negalia auginančios šeimos, susibūrusios į labdaros ir paramos fondą „Nepatogūs“.
Idėją inicijavo bendruomenė
Islandijoje sukurtas modelis intelekto negalią turintiems jaunuoliams suteikia galimybę gyventi savarankiškai, o jų tėvams – atsikvėpti nuo kasdienės priežiūros rutinos.
Pavyzdžiui, Islandijoje galima trumpalaikei nuomai išsinuomoti namelius gamtoje, pritaikytus judėti neįgaliojo vežimėliu. Tokių namelių nuomos kaina yra nedidelė, todėl šeimos noriai naudojasi galimybe pabėgti nuo rutinos ir pailsėti tam pritaikytuose namuose.
Jaunuoliai gali gyventi savarankiškai, gaudami visą jiems reikiamą pagalbą.
Suaugusius vaikus su negalia nuolat prižiūrintys tėvai trumpam atsikvėpti gali savaitgalio ar atostogų būstuose, pritaikytuose tik tėvų poilsiui. Tuo metu jaunuoliai gali gyventi savarankiškai, gaudami visą jiems reikiamą pagalbą.
Naujovė Islandijoje – asmeninis būstas žmonėms su intelekto negalia. Šis savarankiško gyvenimo modelis kilo iš bendruomenės iniciatyvos. Šeimos sutarė su savivaldybe dėl paslaugų jų vaikams finansavimo ir surado rangovą, kuris užtikrino naujo būsto statybas. Per ketverius metus pastatytas šešių butų kotedžas, kuriame ir apsigyveno negalią turintys jaunuoliai, padedami kvalifikuoto personalo.
Jaunuoliai gyvena ne ligoninėse ar slaugos namuose, o dviejų kambarių butuose. Kiekvienas jų įrengtas taip, kaip to norėjo konkretus to buto gyventojas. Kotedže taip pat įrengtos personalo erdvės, kuriomis naudojasi nuolat pagalbą teikiantys specialistai. Beje, visi jaunuoliai daug metų vienas kitą pažinojo, turėjo bendrų pomėgių. Todėl ir išsikėlę iš tėvų namų atsidūrė ne tarp svetimų, o tarp gerai jiems pažįstamų draugų.
Ko siekia „Nepatogūs“
Sėkmingai Islandijoje realizuotas projektas įkvėpė ir Lietuvos organizaciją „Nepatogūs“, į kurią susibūrė keturios jaunuolių su sunkia negalia šeimos.
Iš viso organizacija siekia pastatyti bent 10 tokių namų.
Šiuo metu Vilniaus rajone fondo „Nepatogūs“ iniciatyva jau baigiami įrengti pirmieji namai, kurie ne tik atitiks gyventojų fizinius poreikius, bet ir skatins jų savarankiškumą bei bendruomeniškumą. Iš viso organizacija siekia pastatyti bent 10 tokių namų, kurie užtikrintų tinkamas gyvenimo sąlygas 40-čiai Lietuvos žmonių su sunkia kompleksine negalia.
Vis dėlto fondo „Nepatogūs“ vadovė Henrika Varnienė pabrėžia, kad jų tikslas yra ne tik pastatyti būstus, bet ir keisti visuomenės požiūrį.
„Žvelgdami į Islandijos pavyzdį matome, kad ir sunkią negalią turintys žmonės gali gyventi oriai, savarankiškai ir jaustis visaverte bendruomenės dalimi. To paties siekiame ir Lietuvoje. Negalia nėra gyvenimo pabaiga, tai – iššūkis, kurį drauge įveikti lengviau”, – sako H. Varnienė.
Islandijos patirtis rodo, kad stipri bendruomenė ir drąsios idėjos gali pakeisti sistemą. Lietuvoje „Nepatogūs“ siekia tapti šio proveržio lyderiais, užtikrinant orų gyvenimą tiems, kam jo ypač reikia.
Prisidėti gali visi
Fondo „Nepatogūs“ pastangos kurti namus jaunuoliams su sunkia negalia yra pirmasis žingsnis į šviesesnę ateitį, kurioje žmogaus orumas ir savarankiškumas tampa pagrindiniais visuomenės principais.
Bendro gyvenimo namai šeimoms palengvintų ir ypač sudėtingą pereinamąjį laikotarpį, kai jų negalią turintis sūnus ar dukra tampa suaugusiuoju. Naujas etapas atveria ir naujų psichologinių, socialinių, profesinių iššūkių.
Kuriama sistema leistų jaunuoliams pradėti savarankišką gyvenimą padedant specialistų. Savo ruožtu tai leistų tėvams aktyviau pasirūpinti savo sveikata, psichologine gerove, profesiniu savęs realizavimu.
Prisidėti prie šio tikslo kviečiami visi, galintys padėti sukurti patogius namus „Nepatogiems“:
1407 – vienkartinė parama 3 EUR,
1410 – vienkartinė parama 10 EUR.
Gavėjas: Nepatogūs, labdaros ir paramos fondas
Sąskaitos nr.: LT217044090110614590
Internetinėje svetainėje yra galimybė paaukoti per pačią svetainę (vienkartinė įmoka arba periodinė): https://nepatogus.lt