Pastatyti pirmuosius Lietuvoje bendro gyvenimo namus sunkią kompleksinę negalią turintiems žmonėms ėmėsi labdaros ir paramos fondas „Nepatogūs“. Fondą įkūrė keturios negalią turinčių jaunuolių mamos, siekiančios užtikrinti jiems savarankiškesnę kasdienybę ir kviečiančios savo aukomis prisidėti visus, norinčius, kad šis tikslas virstų realybe ir kitiems sunkios negalios jaunuoliams.
Paskatino dešimtmečius nesikeičianti neįgalių vaikų poreikiams visiškai nepritaikyta Lietuvos globos sistema.
Imtis šio projekto mamas paskatino dešimtmečius nesikeičianti neįgalių vaikų poreikiams visiškai nepritaikyta Lietuvos globos sistema. O dabar egzistuojančiose didelėse globos įstaigose atliekami tyrimai vis nustato nepriežiūros ir aplaidumo atvejų.
Todėl jos siekia įrodyti, kad brandi pilietinė visuomenė, o ne valdžios institucijos, gali išspręsti įsisenėjusias problemas ir įveikti didžiausius iššūkius.
Iš namų – į namus
„Mūsų kuriami namai – tai iš esmės naujas gyvenimo standartas sunkią negalią turintiems žmonėms. Universalūs standartiniai namų įrengimo sprendimai dažniausiai visai neatitinka jaunuolių su negalia poreikių. Todėl mes, mamos, pačios turėjome apmąstyti, kaip suplanuoti visas erdves iki menkiausių detalių, kad čia jaunuoliai galėtų gyventi kuo savarankiškiau, – sako fondo „Nepatogūs“ direktorė Henrika Varnienė.
– Siekiame sukurti ne tik patogiai įrengtas erdves, bet ir namų jaukumo jausmą. Norime, kad čia jaunuoliams būtų iš tiesų gera gyventi, kad aplinka būtų kuo panašesnė į namus, kuriuose jie gyvena dabar.“
Planuojama, kad bandomajame projekte – Vilniaus rajone iškilusiuose namuose – apsigyvens keturi jaunuoliai: Aušra, Augustas, Kaja ir Evelina. Kiekvienas gyventojas turės po asmeninį kambarį, pritaikytą būtent konkretaus jaunuolio poreikiams. Pavyzdžiui, Augustas labai mėgsta dėlioti įvairias dėliones, todėl jo kambaryje stovės platus stalas, prie kurio jis galės ramiai užsiimti mėgstama veikla.
Evelinos kambaryje jai patogiame aukštyje bus įrengti turėklai: tai leis merginai judėti daugiau ir saugiau. Kajai, kuriai labai svarbu būti savarankiška, išmaniosios technologijos leis pačiai ne tik valdyti šviesos srautus ar užuolaidas, bet ir skaityti knygas, išsirinkti drabužius.
Planuojant Aušros kambarį pagalvota ir apie baldus su minkštomis atramomis, kurios per epilepsijos priepuolius apsaugos nuo susižalojimų, ir apie būtinybę sutalpinti gausią merginos lavinamųjų žaislų ir medinių kaladėlių kolekciją.
Tikslas – bent 10 tokių namų
Planuojant bendrąsias erdves ir higienos patalpas taip pat atsižvelgta į kiekvieno gyventojo poreikius. Jaunuolių judėjimo namuose galimybės yra skirtingos: Kaja juda tik elektriniu vežimėliu, Evelina – paprastu vežimėliu, bet nedidelius atstumus gali nueiti pati, Aušra ropoja keturiomis, o Augustas vaikšto savarankiškai. Atsižvelgiant į tai, suplanuota erdvi, visiems maksimaliai patogi bendra virtuvės, svetainės ir valgomojo patalpa.
Mūsų vizija – namai, kuriuose gerbiama kiekvieno žmogaus galimybė judėti, nepaisant jo negalios.
„Standartinis sprendimas būtų jaunuolius visai dienai palikti vežimėliuose, bet mes to nenorime. Judėjimas šiuose namuose bus labai svarbus elementas. Mūsų vizija – namai, kuriuose gerbiama kiekvieno žmogaus galimybė judėti, nepaisant jo negalios“, – sako orų gyvenimą savo vaikams ir kitiems neįgaliems jaunuoliams sukurti pasiryžusios mamos.
Evelina ir Augustas turės po atskirą vonios ir tualeto kambarį, o Aušra ir Kaja dalinsis vienu. Jame planuojama įrengti modernią bėginę kėlimo sistemą, kuri leistų patogiai judėti tarp kambario ir dušo. Planuojant būsimus namus nepamiršti ir visą parą čia dirbsiantys darbuotojai. Diegiant šiuolaikiškus sprendimus bus siekiama užtikrinti, kad jie galėtų dirbti saugiai ir ergonomiškai.
Pirmąjį savarankiškų namų projektą įgyvendinantis paramos ir labdaros fondas „Nepatogūs“ siekia
ateityje sukurti daugiau tokio tipo gyvenimo namų, kurie būtų finansuojami ir valstybinėmis, ir privačiomis lėšomis. Tikimasi pastatyti bent 10 tokio tipo gyvenimo namų ir taip užtikrinti gyvenimo sąlygas 40-čiai sunkią kompleksinę negalią turinčių žmonių. Prie namų finansavimo kviečiami prisidėti visi, norintys tapti papildomu balsu šeimų, kasdien kovojančių už orų ir patogų gyvenimą savo vaikams.
Prisidėti prie šio tikslo kviečiami visi, galintys padėti sukurti patogius namus „Nepatogiems“:
1407 – vienkartinė parama 3 EUR,
1410 – vienkartinė parama 10 EUR.
Gavėjas: Nepatogūs, labdaros ir paramos fondas
Sąskaitos nr.: LT217044090110614590
Internetinėje svetainėje yra galimybė paaukoti per pačią svetainę (vienkartinė įmoka arba periodinė): https://nepatogus.lt/